Čo svet je?

Výstavy
Dátum: 15.3.2018 - 18.11.2018

Miesto: Schloss Hof  |  Mesto: Schloßhof, Rakúsko

Zámok Schloss Hof a zámok  Niederweiden sa v rokoch  2018 až 2020 budú pomocou interaktívnych výstav zaoberať stále aktuálnejšou otázkou:Čo svet JE?

Časť 1., 2018: Zo zeme na tanier

Každá z týchto troch výstav sa zaoberá jednou konkrétnou témou. Rok 2018 bude patriť produkcii potravín. Prechod od lovu a zberu na poľnohospodárstvo a chov dobytka znamenal začiatok našej dnešnej výroby potravín. Od pluhu a skleníkov až po umelé hnojivá a génovú manipuláciu – objavte, aké metódy na zvyšovanie úrodnosti ľudia v uplynulých storočiach vyvinuli a vyvíjajú dodnes.

Úrodná pôda je najdôležitejším zdrojom na produkciu jedla. V súčasnosti je žiaľ vystavená silným klimatickým zmenám a veľkým industriálnym zásahom. Úrodná pôda ako prapôvodca potravy je opradená mýtmi a uctievaná prostredníctvom božstiev.

Výstava poukazuje na to, že len malé množstvo potravín, ktoré sú získané z prírody sa dostane priamo na náš tanier. Či už ide o ovocie, obilniny, ryby alebo mäso, takmer všetko treba umyť, ošúpať, nakrájať, okoreniť, uvariť alebo upiecť, aby to bolo stráviteľne, chutné, prepraviteľné a trvanlivé.

Len málo z toho, čo si doma uvaríme si pripravíme úplne sami. Kto melie obilie na múku, kto spracováva surové mlieko na maslo, jogurt či syr? Potravinový priemysel spracováva potraviny, ktoré následne skončia v našej kuchyni a z nich sa pripravujú konkrétne jedlá.

Samotnou prípravou rozhoduje človek o tom, ako jedlo vyzerá, vonia, chutí a akú má konzistenciu. Výstava zdôrazňuje, že jedenie je viac ako len obyčajný príjem potravy. Čo, koľko, kedy, kde a ako sa jedáva, je odraz kultúry, svetonázoru, predstáv o svete, životného štýlu, zvykov a tradície, bohatstva, chudoby, veku a pohlavia.

Otváracie hodiny:

denne 10:00-18:00

 

 

Adresa:
Schloßhof 1
2294 Schloßhof, Rakúsko

 

Všetky termíny:


  • Od 15.3.2018 do 18.11.2018

 

Hľadať

Kalendár udalostí

Akcie

21
jan
www.centrumrodiny.sk

30
jan
Quo Vadis v centre Bratislavy

16
feb
Čajovňa Symetria v Devínskej Novej Vsi

30
mar
Zámok SchlossHof Rakúsko

01
máj
Zámok SchlossHof Rakúsko

Výstavy

Žiadne nadchádzajúce udalosti na zobrazenie!

Partneri