Ako vyčistiť sprchovú batériu z domácich surovín

V každej domácnosti sú miesta, s údržbou ktorých je trochu problém. Čistá a vyleštená batéria je drahokam každého sprchového kúta. Ale ako toho docieliť, keď na nej voda vždy zanechá nevzhľadné mapy vodného kameňa? Máme pre Vás pár tipov ako ich odstrániť aj bez použitia drastickej chémie!

Citrón

Jedným z najjednoduchších a pritom vysoko účinných postupov k odstráneniu zaschnutých kvapiek a vodného kameňa je citrón. Rozkrojte ho a otrite ním všetky miesta na batérii. Cez noc nechajte pôsobiť, ráno opláchnite a otrite dosucha. Uvidíte, že batéria bude ako nová. Možnosťou vyčistenia silne znečistenej batérie je rozkrojený citrón posypaný práškom do pečiva. Výhoda citrónu je tá, že ho môžete použiť aj u chúlostivých povrchov.

Ocot

Ďalšou alternatívou je použitie klasického octu (a to buď zriedeného, nezriedeného alebo v kombinácii s citrónovou šťavou). Ak je vaša sprchová batéria výrazne zanedbaná, jednoznačne odporúčame použiť neriedený a zahriaty ocot (nesmie byť ale príliš horúci – musíte v ňom udržať prst). Výhodné je použiť rozprašovač – nalejte do neho ocot a potom rovnomerne nastriekajte na všetky znečistené miesta. Nechajte ho pôsobiť cca. 15 minút. Postará sa ako o odstránenie zaschnutých kvapiek, tak aj o starý vodný kameň, mydlové škvrny, plesne a baktérie. Nakoniec batériu opláchnite horúcou vodu a vytrite dosucha.

Jedlá sóda

Na hubku naneste trochu jedlej sódy, ľahko navlhčite a očistite všetko, kam dosiahnete. Podobne sa osvedčila tiež kašička z jedlej sódy, horúcej vody a octu. Do rozprašovača nalejte zmes jednej lyžice jedlej sódy, 1 dl octu a horúcej vody. Nastriekajte na postihnuté miesta a nechajte niekoľko minút pôsobiť. Nakoniec opláchnite horúcou vodou a vytrite dosucha.

Kefka a pasta

K odstráneniu usadenín zo zanesených sprchových batérií sa hodí tiež stará zubná kefka a bežná zubná pasta. Postup je rovnaký: na kefku naneste zubnú pastu a vydrhnite ňou tam, kde je to potrebné. Potom omyte vodou a vyleštite dosucha. Kefka sa hodí tiež v prípade, keď niekam nedosiahnete, s jej pomocou sa dostanete aj na horšie prístupné miesta.

Tip: Môžete skúsiť vyleštiť batériu tiež uhorkou alebo pastou z plavenej kriedy. Pre ešte vyšší lesk, hlavne pochrómovaných batérií, môžete použiť tiež handričku s múkou.
Prevencia

Užitočnou prevenciou pred usadzovaním vodného kameňa môže byť potretie batérie parafínom. Kvapky vody sa neudržia a stečú. Ak sa ale vodný kameň objavuje vo vyššej miere, odporúčame montáž filtra. Ďalšou možnosťou je použitie automatického zmäkčovača vody, ktorý ju väčšinou upraví pomocou regeneračnej soli alebo kameňa. Tým si ušetríte nielen prácu s neustálym odstraňovaním usadeného vodného kameňa, ale predĺžite životnosť aj ostatných spotrebičov v domácnosti, ktoré prichádzajú do styku s vodou, ako sú kávovary, varné kanvice alebo trebárs bojler a práčka.

 

Hľadať

Kalendár udalostí

pon uto str štv pia sob ned
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Akcie

Žiadne nadchádzajúce udalosti na zobrazenie!

Odkazovač

silbod

Niekto, je nám ľúto, že bol nešťastný. My takto učíme deti v škole, že všetko nemá v živote riešenie a majú sa učiť prijať prehru.

02/10/2021 - 11:39
niekto

Velkonocne bludisko. to s ktorou farbou vymalujeme vajicka, nema riesenie....
Syncek bol nestastny, ze nenasiel cestu....Alebo je to naschval?

02/10/2021 - 08:13 1
silbod

Chemykarsk,pôvodne vznikla stránka ako pomocník pre rodiny s deťmi o tvorení,varení. Matematiku som sem položila,lebo sa mi nepáčili vydané učebnice matematiky.Pokračovala som

26/09/2021 - 14:35 1
chemykarsk

Dobrý deň, bolo by dobré, keby tu bolo viac materiálov pre 2.stupeň ZŠ a napríklad aj tu dať iné testy z predmetov okrem matematiky.
Ďakujem. :)

26/09/2021 - 11:40 1
Kavalková

Ďakujem za registráciu ?

22/09/2021 - 07:29 1
silbod

Anka, po prihlásení na stránku, si daný obrázok stiahnite pomocou zelenej šípky v pravom dolnom rohu do svojho počítača. Z počítača vytlačíte.

21/06/2021 - 18:55
Anka

Dobrý deň v časti etikety a nálepky sa napr. vybraný obrázok nedá uložiť na tlač A4.

21/06/2021 - 10:12
Maja

Reklamy nám pomáhajú financovať beh stránky a sú automatické, záleží aj od vašich nastavení (prehliadač, google, cookies) ako sa zobrazia.

03/05/2021 - 18:12
Tatranska

Dobrý deň, Prečo sa na celej polovici zobrazuje reklama? To sa nedá používať. Mohli by ste s tým niečo urobiť?

03/05/2021 - 17:42
silbod

Lucia, ak si kliknete na prihlásenie sa, môžete sa prepojiť s našou webkou aj cez FB či twiter.

25/04/2021 - 16:03 1

Zrušiť

Výstavy

Žiadne nadchádzajúce udalosti na zobrazenie!

Partneri