Čas na gaštany

 

Určite neodmysliteľne patria k jeseni. Keď sa povie Gaštan, spomínam si na svoje detstvo.
Možno si spomínate aj vy na prechádzky jesennou prírodou, keď ste domov doniesli „plané“ gaštany a doma vyrábali všelijaké potvorky zvané GAŠTANKOVIA. Možste mali kreatívnu učiteľku a aj na matematike ste so špajlami a gaštanmi tvorili vrcholy a hrany a stavali telesá. 

Skúste si spomenúť na túto aktivitu a urobte ich niekoľko panáčikov so svojimi deťmi. Môžete však tvoriť aj s inými jesennými plodmi. Prípadne ich vhodne skombinujte.

https://www.dobre-napady.sk/pre-deti/tvorime-s-detmi/762-tvorime-so-skolkarmi-7 

https://www.dobre-napady.sk/pre-deti/tvorime-s-detmi/362-gastanova-husenicka 

Ak máte predškoláka, možno Vám príde vhod aj nejaké počítanie a maľovanie s gaštankami.

    

Možno si tiež spomínate na prechádzky jesenným mestom, keď sa na každom rohu predávali pečené gaštany, ktoré Vám naservírovali v papierových vrecúškach a Vy ste ich sediac na lavičke dychtivo otvárali. Milovala som túto atmosféru možno viac ako Vianoce. Vtedy som mala pocit voľnosti a oddychu. Dnes si pripravujeme gaštany aj doma.

 

Niekoľko jednoduchých našich receptov nájdete aj v drobnom pečive. V konzervujeme nájdete recepty na gaštanové pyré aj na gaštanovú marmeládu https://www.dobre-napady.sk/pre-domacnost/recepty/44-konzervovanie  alebo  https://www.dobre-napady.sk/pre-domacnost/varime-pecieme/748-spracovavame-gastany