Učíme sa o fialkách

Fialka je jedným z prvých kvietkov, čo na jar rozkvitnú. My ich máme plný školský dvor. Nuž sme sa rozhodli trochu sa o nich naučiť viac. 

Je to vytrvalá rastlinka Dorastá do výeky aj 12 cm. Korienky sa plazia popod povrch zeme a veľmi rýchlo sa nimi rastlinka rozrastá. Patrí do čeľade fialkovitých. Listy vyrastajú okrúhle, často širšie než dlhšie, občas majú srdcovitý tvar. Kvetné stopky rastú v hornej polovici s prílistkami. Kvety sú voňavé. Koruna kvetu fialová, vzácne môže byť aj biela. Kvitne od marca do apríla, jej plodom je tobolka. Rastlinka pochádza zo Stredomoria, no u nás sa pestuje už od stredoveku. Hojne rastie v krovinách, hájoch, parkoch od nížin aj vo vyšších miestach, obzvlášť v okolí ľudských obydlí. V dobe kvitnutia, od marca do apríla, zbierame celú kvitnúcu vňať. V septembri a v októbri je potom možné z pestovaných fialiek zbierať podzemky, ktorými sa rastlina často vegetatívne rozmnožuje.

Kvety voňajú sladko a veľmi jemne. Silice sa využívajú aj v kozmetickom priemysle. Najviac v parfúmoch a mydlách

Sadíme fialky 

Fialky pestujeme aj v škole na parapetnej doske. Fialka je vďačná rastlinka do školy. Stačí ju poliať trochou vody raz za týždeň. Len pozor! Voda sa nesmie dostať na listy.

 

Každú jar popretŕhame spodné listy, kroré namočíme do vody na nie príliž slnečné miesto, aby sa tvorilo menej baktérii vo vode. A aj preto, že fialka si potom rýchlejšie tvorí korienky. Vždy ich namáčame do odstátej vody. Vodu vymieňame každý deň ráno. Lístok musí mať namočenú len stopku. Po asi dvoch týždňoch máme korienky a môžeme sadiť. Sadíme do širších ako vyšších kvetináčikov. Na dno vsypeme kamienky, aby sme urobili drenáž pre odtekanie prebytočnej vody. Ak kamienky nekúpite v kvetinárstve, ale nazbierate na prechádzke zo zeme, odporúčame ich vyvariť 5 minút vo vode, aby sme ich zbavili potencionálnych baktérii. Fialky vždy zakoreňujeme do na to uršených substrátov. 

Keď sú deti netrpezlivé, môžeme odtrhnutý lístok z fialky aj hneď zasypať v kvetináčiku zeminou. Takto posadený lístok niekedy aj dva mesiace tvorí koreňový systém. Možno na porovnanie je to však v triede dobré urobiť aj takto. 

Ak si urobíte s deťmi pri sadení aj pekné kvetináčiky, môžu byť fialky aj pekným darčekom ku Dňu matiek v máji. 

 

Maľujeme s predškolákmi a prvákmi

      

 ďalšie maľovánky rastliniek nájdete tu https://www.dobre-napady.sk/omalovanky/rastliny 

 

Recepty z fialiek

https://www.dobre-napady.sk/pre-domacnost/varime-pecieme/1486-fialka-vonava 

 

O čom sme sa učili minulú jar

https://www.dobre-napady.sk/pre-deti/tvorime-s-detmi/1545-ucime-sa-o-baklazane 

https://www.dobre-napady.sk/pre-deti/tvorime-s-detmi/1524-ucime-sa-o-lienke 

https://www.dobre-napady.sk/pre-deti/tvorime-s-detmi/1519-ucime-sa-o-levandule 

https://www.dobre-napady.sk/pre-deti/tvorime-s-detmi/1513-malujeme-vcely 

Hľadať

Odkazovač

silbod

Viera Baričiaková, ktorý obrázok, prosím, máte na mysli? Obrázky sú kreslené v skicári.

14/11/2021 - 17:52
Viera Baričiaková

Dobrý večer, keď si pomocou zelenej šípky stiahnem dokument, uloží ho v png a nejde vytlačiť čitateľne. Neviem, kde robím chybu...?

14/11/2021 - 17:02 1
silbod

Niekto, je nám ľúto, že bol nešťastný. My takto učíme deti v škole, že všetko nemá v živote riešenie a majú sa učiť prijať prehru.

02/10/2021 - 11:39
niekto

Velkonocne bludisko. to s ktorou farbou vymalujeme vajicka, nema riesenie....
Syncek bol nestastny, ze nenasiel cestu....Alebo je to naschval?

02/10/2021 - 08:13
silbod

Chemykarsk,pôvodne vznikla stránka ako pomocník pre rodiny s deťmi o tvorení,varení. Matematiku som sem položila,lebo sa mi nepáčili vydané učebnice matematiky.Pokračovala som

26/09/2021 - 14:35
chemykarsk

Dobrý deň, bolo by dobré, keby tu bolo viac materiálov pre 2.stupeň ZŠ a napríklad aj tu dať iné testy z predmetov okrem matematiky.
Ďakujem. :)

26/09/2021 - 11:40 2
Kavalková

Ďakujem za registráciu ?

22/09/2021 - 07:29 1
silbod

Anka, po prihlásení na stránku, si daný obrázok stiahnite pomocou zelenej šípky v pravom dolnom rohu do svojho počítača. Z počítača vytlačíte.

21/06/2021 - 18:55 1
Anka

Dobrý deň v časti etikety a nálepky sa napr. vybraný obrázok nedá uložiť na tlač A4.

21/06/2021 - 10:12
Maja

Reklamy nám pomáhajú financovať beh stránky a sú automatické, záleží aj od vašich nastavení (prehliadač, google, cookies) ako sa zobrazia.

03/05/2021 - 18:12

Zrušiť

Partneri