Učíme sa o fialkách

Fialka je jedným z prvých kvietkov, čo na jar rozkvitnú. My ich máme plný školský dvor. Nuž sme sa rozhodli trochu sa o nich naučiť viac. 

Je to vytrvalá rastlinka Dorastá do výeky aj 12 cm. Korienky sa plazia popod povrch zeme a veľmi rýchlo sa nimi rastlinka rozrastá. Patrí do čeľade fialkovitých. Listy vyrastajú okrúhle, často širšie než dlhšie, občas majú srdcovitý tvar. Kvetné stopky rastú v hornej polovici s prílistkami. Kvety sú voňavé. Koruna kvetu fialová, vzácne môže byť aj biela. Kvitne od marca do apríla, jej plodom je tobolka. Rastlinka pochádza zo Stredomoria, no u nás sa pestuje už od stredoveku. Hojne rastie v krovinách, hájoch, parkoch od nížin aj vo vyšších miestach, obzvlášť v okolí ľudských obydlí. V dobe kvitnutia, od marca do apríla, zbierame celú kvitnúcu vňať. V septembri a v októbri je potom možné z pestovaných fialiek zbierať podzemky, ktorými sa rastlina často vegetatívne rozmnožuje.

Kvety voňajú sladko a veľmi jemne. Silice sa využívajú aj v kozmetickom priemysle. Najviac v parfúmoch a mydlách

Sadíme fialky 

Fialky pestujeme aj v škole na parapetnej doske. Fialka je vďačná rastlinka do školy. Stačí ju poliať trochou vody raz za týždeň. Len pozor! Voda sa nesmie dostať na listy.

 

Každú jar popretŕhame spodné listy, kroré namočíme do vody na nie príliž slnečné miesto, aby sa tvorilo menej baktérii vo vode. A aj preto, že fialka si potom rýchlejšie tvorí korienky. Vždy ich namáčame do odstátej vody. Vodu vymieňame každý deň ráno. Lístok musí mať namočenú len stopku. Po asi dvoch týždňoch máme korienky a môžeme sadiť. Sadíme do širších ako vyšších kvetináčikov. Na dno vsypeme kamienky, aby sme urobili drenáž pre odtekanie prebytočnej vody. Ak kamienky nekúpite v kvetinárstve, ale nazbierate na prechádzke zo zeme, odporúčame ich vyvariť 5 minút vo vode, aby sme ich zbavili potencionálnych baktérii. Fialky vždy zakoreňujeme do na to uršených substrátov. 

Keď sú deti netrpezlivé, môžeme odtrhnutý lístok z fialky aj hneď zasypať v kvetináčiku zeminou. Takto posadený lístok niekedy aj dva mesiace tvorí koreňový systém. Možno na porovnanie je to však v triede dobré urobiť aj takto. 

Ak si urobíte s deťmi pri sadení aj pekné kvetináčiky, môžu byť fialky aj pekným darčekom ku Dňu matiek v máji. 

 

Maľujeme s predškolákmi a prvákmi

      

 ďalšie maľovánky rastliniek nájdete tu https://www.dobre-napady.sk/omalovanky/rastliny 

 

Recepty z fialiek

https://www.dobre-napady.sk/pre-domacnost/varime-pecieme/1486-fialka-vonava 

 

O čom sme sa učili minulú jar

https://www.dobre-napady.sk/pre-deti/tvorime-s-detmi/1545-ucime-sa-o-baklazane 

https://www.dobre-napady.sk/pre-deti/tvorime-s-detmi/1524-ucime-sa-o-lienke 

https://www.dobre-napady.sk/pre-deti/tvorime-s-detmi/1519-ucime-sa-o-levandule 

https://www.dobre-napady.sk/pre-deti/tvorime-s-detmi/1513-malujeme-vcely