Rozprávame o reďkovke

Reďkovka alebo redkvička má guľovitý, oválny alebo podlhovastý tvar, v priemere máva asi 3 - 6 cm a je spravidla červenej až tmavočervenej farby. Obsahuje kyselinu askorbovú, kalcium, železo.

Reďkovka má krátke vegetačné obdobie zvyčajne jeden a pol mesiaca. Klíči už pri 2 °C, ale znesie aj teplotu okolo -4 °C. Ideálna teplota pre vývin buľvičky je okolo 12 °C.

Za vyšších teplôt rýchlo kvitne a buľvičky potom drevnatejú a nie sú vhodné na jedenie. Je vhodné skladovať pri nižších teplotách a pestovať v skorej jari alebo na jeseň. Pri nedostatku vody sú buľvičky pálivé.

Reďkovka sa konzumuje v surovom stave. Každý rok je medzi prvými zeleninami, ktoré na jar prichádzajú na trh, ale darí sa jej aj koncom leta a začiatkom jesene. V súčasnosti sa v Európe pestuje najmä na veľkých plochách vo Francúzsku, Taliansku i Holandsku.

 Aj s deťmi v škôlke či na prvom stupni si môžeme dopestovať svoje vlastné redkvičky. Do hrantíkov s otvormi na odtekanie vody vsypeme asi 4 cm vysokú kamienkovä drenáž. Môžete kúpiť alebo na prechádzke v školskom klube či v škôlke proste nazbierať. Ak kamienky nazbierate, minimálne ich dobre prepláchnite horúcou vodou z kanvice. Zmyjete tak prípadné baktérie, ktoré by sa mohli v pôde potom množiť. Na kamienky vsypeme asi 4 cm vrstvu záhradného supstrátu. Potom vysejeme redkvičky. Ak máte v triede nejaké dieťa, ktoré už v tomto veku dbá na detaily, využite to. Dajte mu položiť jedno semienko vedľa druhého tak asi 4 - 5 cm od seba. Preto to spomínam, že mám také a nesmierne ho potešilo, že mohol vymerať vzdialenosti na 5 cm a urobiť si malú jamku opakom ceruzky a potom do každej hodiť jedno. Nakoniec povrch prikryjeme vrstvou zakoreňovacieho substrátu do výšky asi 4 cm. Polejeme odstátou vodou malou krhličkou. Lepšie je, ak má krhlička ružicu. 

 

Ak máte hrantík vonku, polievate podľa počasia. Ak máte hrantík vo vnútri tesne pri okne, aby sa dalo vetrať a zároveň svietilo slniečko, potom je potrebné poliať trochou vody každý deň. Vždy používame odstátu vodu aspoň dve hodiny a radšej s ružicou, aby sa pôda nepremočila na niektorom mieste veľmi. 

Po dvoch týždňoch by už mali byť lístky vonku a o ďalšie štyri by sme už mohli vyberať reďkovky. Nechajte však dve reďkovky prejsť až do kvetu, aby deti videli ako vznikajú semienka. Možno sa vám podarí aj nejaké získať a znova posadiť. 

No a keď reďkovky povyberáte, môže si každý zobrať jednu domov, aby rodičia videli, čo vypestovali. Možno aj doma budú rodičia nápomocní a tiež si takto vypestujú reďkovku, či špenát. 

Ak reďkovky deti poumývajú, môžete ich nakrájať na tenké plátky a poukladať na krajec celozrnného chleba potretého maslom. Je to vynikajúci olovrant. 

     

 

 

Ak si netrúfate sami s deťmi v škôlke či škole pracovať so zeleninou, učiť sa o nej či pripraviť jednoduchú desiatu, potom Vám odporúčame kolektív zo spoločnosti Zeleninkové šialenstvo. Naučia Vás a pomôžu v začiatkoch pri práci s deťmi o stravovaní sa.... https://zeleninkovesialenstvo.sk/ 

Naše maľovánky s jedlom a o jedle nájdete na tomto linku: https://www.dobre-napady.sk/omalovanky/category/109-jedlo 

Hľadať

Kalendár udalostí

pon uto str štv pia sob ned
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Akcie

Žiadne nadchádzajúce udalosti na zobrazenie!

Odkazovač

silbod

Niekto, je nám ľúto, že bol nešťastný. My takto učíme deti v škole, že všetko nemá v živote riešenie a majú sa učiť prijať prehru.

02/10/2021 - 11:39
niekto

Velkonocne bludisko. to s ktorou farbou vymalujeme vajicka, nema riesenie....
Syncek bol nestastny, ze nenasiel cestu....Alebo je to naschval?

02/10/2021 - 08:13 1
silbod

Chemykarsk,pôvodne vznikla stránka ako pomocník pre rodiny s deťmi o tvorení,varení. Matematiku som sem položila,lebo sa mi nepáčili vydané učebnice matematiky.Pokračovala som

26/09/2021 - 14:35 1
chemykarsk

Dobrý deň, bolo by dobré, keby tu bolo viac materiálov pre 2.stupeň ZŠ a napríklad aj tu dať iné testy z predmetov okrem matematiky.
Ďakujem. :)

26/09/2021 - 11:40 1
Kavalková

Ďakujem za registráciu ?

22/09/2021 - 07:29 1
silbod

Anka, po prihlásení na stránku, si daný obrázok stiahnite pomocou zelenej šípky v pravom dolnom rohu do svojho počítača. Z počítača vytlačíte.

21/06/2021 - 18:55
Anka

Dobrý deň v časti etikety a nálepky sa napr. vybraný obrázok nedá uložiť na tlač A4.

21/06/2021 - 10:12
Maja

Reklamy nám pomáhajú financovať beh stránky a sú automatické, záleží aj od vašich nastavení (prehliadač, google, cookies) ako sa zobrazia.

03/05/2021 - 18:12
Tatranska

Dobrý deň, Prečo sa na celej polovici zobrazuje reklama? To sa nedá používať. Mohli by ste s tým niečo urobiť?

03/05/2021 - 17:42
silbod

Lucia, ak si kliknete na prihlásenie sa, môžete sa prepojiť s našou webkou aj cez FB či twiter.

25/04/2021 - 16:03 1

Zrušiť

Výstavy

Žiadne nadchádzajúce udalosti na zobrazenie!

Partneri