Rozprávame o reďkovke

Reďkovka alebo redkvička má guľovitý, oválny alebo podlhovastý tvar, v priemere máva asi 3 - 6 cm a je spravidla červenej až tmavočervenej farby. Obsahuje kyselinu askorbovú, kalcium, železo.

Reďkovka má krátke vegetačné obdobie zvyčajne jeden a pol mesiaca. Klíči už pri 2 °C, ale znesie aj teplotu okolo -4 °C. Ideálna teplota pre vývin buľvičky je okolo 12 °C.

Za vyšších teplôt rýchlo kvitne a buľvičky potom drevnatejú a nie sú vhodné na jedenie. Je vhodné skladovať pri nižších teplotách a pestovať v skorej jari alebo na jeseň. Pri nedostatku vody sú buľvičky pálivé.

Reďkovka sa konzumuje v surovom stave. Každý rok je medzi prvými zeleninami, ktoré na jar prichádzajú na trh, ale darí sa jej aj koncom leta a začiatkom jesene. V súčasnosti sa v Európe pestuje najmä na veľkých plochách vo Francúzsku, Taliansku i Holandsku.

 Aj s deťmi v škôlke či na prvom stupni si môžeme dopestovať svoje vlastné redkvičky. Do hrantíkov s otvormi na odtekanie vody vsypeme asi 4 cm vysokú kamienkovä drenáž. Môžete kúpiť alebo na prechádzke v školskom klube či v škôlke proste nazbierať. Ak kamienky nazbierate, minimálne ich dobre prepláchnite horúcou vodou z kanvice. Zmyjete tak prípadné baktérie, ktoré by sa mohli v pôde potom množiť. Na kamienky vsypeme asi 4 cm vrstvu záhradného supstrátu. Potom vysejeme redkvičky. Ak máte v triede nejaké dieťa, ktoré už v tomto veku dbá na detaily, využite to. Dajte mu položiť jedno semienko vedľa druhého tak asi 4 - 5 cm od seba. Preto to spomínam, že mám také a nesmierne ho potešilo, že mohol vymerať vzdialenosti na 5 cm a urobiť si malú jamku opakom ceruzky a potom do každej hodiť jedno. Nakoniec povrch prikryjeme vrstvou zakoreňovacieho substrátu do výšky asi 4 cm. Polejeme odstátou vodou malou krhličkou. Lepšie je, ak má krhlička ružicu. 

 

Ak máte hrantík vonku, polievate podľa počasia. Ak máte hrantík vo vnútri tesne pri okne, aby sa dalo vetrať a zároveň svietilo slniečko, potom je potrebné poliať trochou vody každý deň. Vždy používame odstátu vodu aspoň dve hodiny a radšej s ružicou, aby sa pôda nepremočila na niektorom mieste veľmi. 

Po dvoch týždňoch by už mali byť lístky vonku a o ďalšie štyri by sme už mohli vyberať reďkovky. Nechajte však dve reďkovky prejsť až do kvetu, aby deti videli ako vznikajú semienka. Možno sa vám podarí aj nejaké získať a znova posadiť. 

No a keď reďkovky povyberáte, môže si každý zobrať jednu domov, aby rodičia videli, čo vypestovali. Možno aj doma budú rodičia nápomocní a tiež si takto vypestujú reďkovku, či špenát. 

Ak reďkovky deti poumývajú, môžete ich nakrájať na tenké plátky a poukladať na krajec celozrnného chleba potretého maslom. Je to vynikajúci olovrant. 

     

 

 

Ak si netrúfate sami s deťmi v škôlke či škole pracovať so zeleninou, učiť sa o nej či pripraviť jednoduchú desiatu, potom Vám odporúčame kolektív zo spoločnosti Zeleninkové šialenstvo. Naučia Vás a pomôžu v začiatkoch pri práci s deťmi o stravovaní sa.... https://zeleninkovesialenstvo.sk/ 

Naše maľovánky s jedlom a o jedle nájdete na tomto linku: https://www.dobre-napady.sk/omalovanky/category/109-jedlo