Rozprávame o zlatom daždi

Hovorí sa o ňom, že je najlacnejší okrasný krík. Odlomené halúzky namočené vo váze skrášlia náš príbytok. Ak však dvakrát denne vymieňame vodu, nielen dlhšie vydržia, ale aj po niekoľkých dňoch začnú zapúšťať korienky. Po dvoch týždňoch, môžeme vysadiť do kvetináča na terasu či otvorený balkón alebo aj priamo do záhrady na slnečné miesto.

Odborne sa zlatý dážď volá Zlatovka prostredná. Pretože kvitne skôr ako púšťa lístky, je pekný na jar v parku či okrasnej záhrade alebo v črepníku na terase na sedenie. V črepníku zvykne dosahovať výšku do 80 cm, v záhrade aj cez 2 metre. Kvety zlatovky sú jedlé.

Môžeme ich jesť surové v šalátoch či ako ozdoba na torte, môžeme z nich urobiť aj výborný čaj. Kvety môžeme sušiť na tmavom mieste pri 40 °C a potom v zime pridávať do čajových zmesí alebo použiť na odvar či obklad pri zápaloch očí. 

    

Námety na tvorenie sme vybrali z nášho z archívu z roku 2006.

 Vyrábame celoročnú dekoráciu

Potrebujeme: konár (my sme použili z opadanej haluze z vianočnej výzdoby), zelený a žltý krepový papier, lepiaca páska

Zo zeleného krepového papiera si nastriháme obdĺžniky široké 3 cm a dlhé asi 10 cm. Zo žltého krepového papiera si nastriháme rovnaký počet obdĺžnikov ako zo zeleného papiera širokých 4 cm a dlhých asi 8 cm.

   

Obraz

Stiahnite si náš obrázok stromu, vytlačte. Dieťa môže vymaľovať na hnedo. Kým mu farba zaschne, môžete mu pomôcť nastrihať zo žltého krepového papiera štvorčeky 2cm x 2 cm, ktoré zguličkuje a pomocou disperzného lepidla nalepí na strom.  Pre lepšiu zábavu môžete nerobiť guličky, ale na prst si naniesť trochu temperovej žltej farby a robiť otlačky na strom. 

 

Ak už pracujete so staršími či zručnejšími deťmi, môžete im nastrihať z hnedého parebného papiera tenké pásy, z ktorých urobia deti na výkrese krík. Pásy môžu prilepiť tyčinkovým lepidlom a potom prilepiť zase guličky zo žltého krepového papiera. Alebo urobiť otlačky prstom či vatovou tyčinkou. 

 Maľovánky rastlín nájdete na našom webe na tomto linku https://www.dobre-napady.sk/omalovanky/rastliny?start=52 

 

O narcise

https://www.dobre-napady.sk/pre-deti/tvorime-s-detmi/1639-rozpravame-o-narcise 

O fialkách

https://www.dobre-napady.sk/pre-deti/tvorime-s-detmi/1638-ucime-sa-o-fialkach

 

Hľadať

Odkazovač

silbod

Viera Baričiaková, ktorý obrázok, prosím, máte na mysli? Obrázky sú kreslené v skicári.

14/11/2021 - 17:52
Viera Baričiaková

Dobrý večer, keď si pomocou zelenej šípky stiahnem dokument, uloží ho v png a nejde vytlačiť čitateľne. Neviem, kde robím chybu...?

14/11/2021 - 17:02 1
silbod

Niekto, je nám ľúto, že bol nešťastný. My takto učíme deti v škole, že všetko nemá v živote riešenie a majú sa učiť prijať prehru.

02/10/2021 - 11:39
niekto

Velkonocne bludisko. to s ktorou farbou vymalujeme vajicka, nema riesenie....
Syncek bol nestastny, ze nenasiel cestu....Alebo je to naschval?

02/10/2021 - 08:13
silbod

Chemykarsk,pôvodne vznikla stránka ako pomocník pre rodiny s deťmi o tvorení,varení. Matematiku som sem položila,lebo sa mi nepáčili vydané učebnice matematiky.Pokračovala som

26/09/2021 - 14:35
chemykarsk

Dobrý deň, bolo by dobré, keby tu bolo viac materiálov pre 2.stupeň ZŠ a napríklad aj tu dať iné testy z predmetov okrem matematiky.
Ďakujem. :)

26/09/2021 - 11:40 2
Kavalková

Ďakujem za registráciu ?

22/09/2021 - 07:29 1
silbod

Anka, po prihlásení na stránku, si daný obrázok stiahnite pomocou zelenej šípky v pravom dolnom rohu do svojho počítača. Z počítača vytlačíte.

21/06/2021 - 18:55 1
Anka

Dobrý deň v časti etikety a nálepky sa napr. vybraný obrázok nedá uložiť na tlač A4.

21/06/2021 - 10:12
Maja

Reklamy nám pomáhajú financovať beh stránky a sú automatické, záleží aj od vašich nastavení (prehliadač, google, cookies) ako sa zobrazia.

03/05/2021 - 18:12

Zrušiť

Partneri