Učíme sa o hrachu

Hrach siaty, po latinsky Pisum sativum, je strukovina z čeľade bôbovité.

V jedálničku je pokladaný za zeleninu, ale botanicky je zaradený medzi ovocie. Rastie v mnohých častiach Zeme. Obvykle na jar a začiatkom leta. V gastronómii sa používa na mnoho účelov - od surového cez sparený, varený, konzervovaný až po mrazený. Hrach patrí k najrozšírenejšiemu druhu strukovín.

Semená hrachu sú dôležitým zdrojom bielkovín pre výživu ľudí i zvierat. Zrelé semená obsahujú okolo 25 % dusíkatých látok, približne 50 % škrobu, asi 6 % vlákniny a väčšie množstvo enzýmov a vitamínov A1, B1, B2. Hrach je spolu s bôbom obyčajným považovaný za najvýznamnejšiu strukovinu pestovanú v ekologickom poľnohospodárstve.

V škole vždy skoro na jar vysádzame s menšími školákmi do malých pohárikov ku oknu. Je výborným pokusom ako rastie rastlinka, lebo deti ho môžu aj dva dni zabudnúť poliať a vydrží. Potom vysádzame do väčšieho kvetináča či zeme niekedy na konci apríla. Ak je chladnejšie počasie v apríli, radšej až po zamrznutých svätých v máji. Kvetináč môžeme postaviť ku menšiemu stromu. Naťaháme špagáty od kvetináča ku konárom, aby sa mal kade plaziť. A na konci júna už zvykne bývať na rastlinke niekoľko strukov. Niekedy sa smejeme, lebo každému sa ujde akurát jedna bobuľka. Ale je naša, my sme si ju vypestovali. 

 

Hrach nemá rád horúce podnebie a preto sa v miernom pásme pestuje skoro na jar alebo na jeseň. Nemá rád pôdy veľmi bohaté na dusík, pretože hrach si dokáže odobrať dusík z ovzdušia. Zálievka má byť primeraná, pozor na premokrenie! Hrach je náchylný na hnilobu. 

Ak si na jar dopestujete v škole hrášok, skúste si pár zrniečok odložiť a zasadiť prvý septembrový týždeň. Zvyčajne, ak je teplá jeseň, v októbri môžete mať znova hrach. 

 

Maľovánky

    

    

 

Čo sme písali o hrachu v minulosti

 https://www.dobre-napady.sk/pre-domacnost/varime-pecieme/1348-hrasok  

 

Pozadie na obrazovku počítača

https://www.dobre-napady.sk/component/phocadownload/category/47-hrach 

Hľadať

Odkazovač

silbod

Viera Baričiaková, ktorý obrázok, prosím, máte na mysli? Obrázky sú kreslené v skicári.

14/11/2021 - 17:52
Viera Baričiaková

Dobrý večer, keď si pomocou zelenej šípky stiahnem dokument, uloží ho v png a nejde vytlačiť čitateľne. Neviem, kde robím chybu...?

14/11/2021 - 17:02 1
silbod

Niekto, je nám ľúto, že bol nešťastný. My takto učíme deti v škole, že všetko nemá v živote riešenie a majú sa učiť prijať prehru.

02/10/2021 - 11:39
niekto

Velkonocne bludisko. to s ktorou farbou vymalujeme vajicka, nema riesenie....
Syncek bol nestastny, ze nenasiel cestu....Alebo je to naschval?

02/10/2021 - 08:13
silbod

Chemykarsk,pôvodne vznikla stránka ako pomocník pre rodiny s deťmi o tvorení,varení. Matematiku som sem položila,lebo sa mi nepáčili vydané učebnice matematiky.Pokračovala som

26/09/2021 - 14:35
chemykarsk

Dobrý deň, bolo by dobré, keby tu bolo viac materiálov pre 2.stupeň ZŠ a napríklad aj tu dať iné testy z predmetov okrem matematiky.
Ďakujem. :)

26/09/2021 - 11:40 2
Kavalková

Ďakujem za registráciu ?

22/09/2021 - 07:29 1
silbod

Anka, po prihlásení na stránku, si daný obrázok stiahnite pomocou zelenej šípky v pravom dolnom rohu do svojho počítača. Z počítača vytlačíte.

21/06/2021 - 18:55 1
Anka

Dobrý deň v časti etikety a nálepky sa napr. vybraný obrázok nedá uložiť na tlač A4.

21/06/2021 - 10:12
Maja

Reklamy nám pomáhajú financovať beh stránky a sú automatické, záleží aj od vašich nastavení (prehliadač, google, cookies) ako sa zobrazia.

03/05/2021 - 18:12

Zrušiť

Partneri