Recyklujeme plechovky

Po nejakej párty v triede zvyčajne zostane pár papierových pohárov, plastové fľaše a niekedy aj plechovky od limonády... Ak ste pripravovali aj chlebíčky či misy s jedlom, možno zostali aj plechovky z kukurice či olív (musia byť správne otvorené - bez orezu). Čo s nimi? V minulosti sme doma s deťmi a s mamičkami a ich deťmi v Materskom centre Macko v Dúbravke robievali tvorivé dielničky.

Snažili sme sa všetko robiť čo najlacnejšie a tak sme sa naučili využiť všetko okolo nás. Niečo aj trikrát. Jedno prázdninové popoludne sme s menšíme školákmi upravovali plechovky. 

Z vyššej plechovky odrežeme celý otvor. Získame akýsi vysoký kvetináč. Naznačíme si fixkou kruh, pokiaľ chceme mať vysoký kvetináč či svietnik a plechovku nastriháme. Potom jednotlivé pási stočíme pomocou nožníc ako keď upravujeme papierovú mašličku na darčeku. 

Sviečka

Nalejeme vosk a do stredu umiestnime knot. Kým vosk nevychladne, udržujeme knot štipcom, aby ho schnúci vosk neprevrátil. 

Dcéra nasypala do vosku trochu zrnkovej kávy. Miluje vôňu kávy, no sviečka vôbec nevoňala po káve. 

  

 

Kvetináč

Na dno upravenej plechovky vsypeme vrstvu "uvarených" kamienkov. Kamienky, ktoré sme vyvarili, aby sme dezinfikovali od možných plesní ich povrch. Potom vsypeme zeminu a vsadíme rastlinku. Kedysi sme začínali bylinkami. Dnes takto zakoreňujeme fialky. Sú potom krásnym darčekom.

  

Stojan na ceruzky

Nafarbíme plechovky a na ne prilepíme vystrihnuté časti zo servítok. 

 

Darčekové vedierko

Z plechových vedierok môžeme urobiť aj darčekovú tašku a naplniť ju drobnosťami. Plechovku obmaľujeme bielou akrylovou farbou a po zaschnutí prilepíme krásnu servítku. Alebo namaľujeme farbou a dokreslíme kvietky či iné obrázky ručne.