Vyberáme z archívu - vyrábame knižku

Väčšina z nás robieva svojmu dieťaťu knižku, kde od narodenia vpisujeme ako mu vyrástol prvý zúbok, vlepujeme odstrihnutú kader prvých vláskov, či robíme odtlačky nožičiek a ručičiek a podobne. 

Aj s menším dieťaťom si môžete urobiť knižku či fotoalbum alebo možno portfólio ako sa dnes moderne hovorí. Do nej si dieťa nalepí svoje najlepšie obrázky, svoje obľúbené fotografie či možno obaly z obľúbenej čokolády alebo ...

Verzia 1

Rozstriháme kartónové škatule na rovnaké štvorce či obdĺžniky. Po krajoch urobíme tupou ceruzkou dierky. Snažíme sa ich urobiť na rovnaké miesto, aby sa jednotlivé "strany" dobre zošnurovali - zviazali. Pár milimetrov nevadí, ak ich posuniete. 

 

My sme rozstrihali kartónové škatule na štvorce o rozmere 25 cm x 25 cm. Po okrajoch sme urobili ceruzkou dierky. Všetky štvorce úplne rovnaké. Nám sa to veľmi nepodarilo tak je knižka trochu krivá. Nabudúce bude lepšia. Nechala som trojročnú dcéru strihať a robiť tupou ceruzkou dierky nuž sa všetky nedostali na správne miesto. Vôbec to však nevadí, dôležité je, že sa tešila z práce, ešte viac z výsledku a pritom trénovala jemnú motoriku. Priložili sme dva štvorce k sebe a zošnurovali starou šnúrkou z topánok. Potom sme priložili k jednému z nich ďalší štvorec a zase zošnurovali šnúrkou. Vzniklo leporelo. Dcéra trochu frfľala, že ona má iné knižky. Nuž sme uložili na seba tri štvorce a previazali šnúrkou ako bývajú kalendáre a potom zauzlili. Nakoniec sme nalepili na kartónové štvorce obrázky z omaľovánok a dcéra ich potom veľmi svojsky vymaľovala.

Odporučenie

Ak sa takto hráte so staršími deťmi, napríklad s predškolákm, skúste zošnurovať kocku. Kedysi, keď som učila tretiačikov pracovné vyučovanie, sme to robili. Deti rýchlo pochopili, čo je sieť kocky a aj to, že je niekoľko možností. 

 

Verzia 2

Alebo možno aj iná verzia. Niečo ako leporelo. Potrebujeme baliaci papier, nožnice, lepidlo, reklamné katalógy, ktoré nám hádžu do schránok, fixky, ...

Z baliaceho papiera vystrihneme obdĺžnik široký približne 15 cm a dlhý asi 1 meter. Poskladáme ho na harmoniku podľa obrázka.

 

 Potom necháme dieťať nakresliť čo chce, či nalepiť obrázky obľúbeného jedla alebo maškrty...

 

 

Hľadať

Odkazovač

Tatiana Ďurán

Dobrý deň. Prosím Vás prečo sa tie obrázky nedaju vytlačiť? Stiahla som si čísla a vobec mi to nechce otvoriť a už vobec nie vytlačit.

30/11/2021 - 10:23
silbod

Viera Baričiaková, ktorý obrázok, prosím, máte na mysli? Obrázky sú kreslené v skicári.

14/11/2021 - 17:52
Viera Baričiaková

Dobrý večer, keď si pomocou zelenej šípky stiahnem dokument, uloží ho v png a nejde vytlačiť čitateľne. Neviem, kde robím chybu...?

14/11/2021 - 17:02 1
silbod

Niekto, je nám ľúto, že bol nešťastný. My takto učíme deti v škole, že všetko nemá v živote riešenie a majú sa učiť prijať prehru.

02/10/2021 - 11:39
niekto

Velkonocne bludisko. to s ktorou farbou vymalujeme vajicka, nema riesenie....
Syncek bol nestastny, ze nenasiel cestu....Alebo je to naschval?

02/10/2021 - 08:13
silbod

Chemykarsk,pôvodne vznikla stránka ako pomocník pre rodiny s deťmi o tvorení,varení. Matematiku som sem položila,lebo sa mi nepáčili vydané učebnice matematiky.Pokračovala som

26/09/2021 - 14:35 1
chemykarsk

Dobrý deň, bolo by dobré, keby tu bolo viac materiálov pre 2.stupeň ZŠ a napríklad aj tu dať iné testy z predmetov okrem matematiky.
Ďakujem. :)

26/09/2021 - 11:40 2
Kavalková

Ďakujem za registráciu ?

22/09/2021 - 07:29 1
silbod

Anka, po prihlásení na stránku, si daný obrázok stiahnite pomocou zelenej šípky v pravom dolnom rohu do svojho počítača. Z počítača vytlačíte.

21/06/2021 - 18:55 1
Anka

Dobrý deň v časti etikety a nálepky sa napr. vybraný obrázok nedá uložiť na tlač A4.

21/06/2021 - 10:12

Zrušiť

Partneri