Námet na darček

Niektorým známym už pravidelne darovávame takéto darčeky k sviatku a keď náhodou donesieme niečo iné, sú sklamaní.

Deň pred Vianocami sme išli s deťmi na návštevu k jednej staršej pani do penziónu, s ktorou sme raz na začiatku jesene stretli na našom malom trhu a zarozprávali sa v cukrárni. Potom sme ju náhodou stretli druhýkrát až v polovici decembra, kedy nás pozvala k sebe na návštevu. Zistili sme, že sme sa obidve chceli stretnúť a stále sme sa asi obchádzali.

ozdoba_pomaranc2

Najprv som vôbec nevedela, čo jej donesieme – nejaký darček. Vedela som, že od nás neprijme nič veľké, ani nič drahé, ale chceli sme ju potešiť. Na záhrade sme odrezali niekoľko vetvičiek zo smreka, aby si mohla pani urobiť vianočnú výzdobu vo váze. No a k tomu sme vymysleli toto:

Urobili sme pomarančový džem pre dospelýchozdoba_pomaranc1

800 ml pomarančovej šťavy, želírovací cukor na príslušné množstvo šťavy (Dr. Oetker 2: 1 stačí 0,5 kg), 1 čaj. lyžička kyseliny citrónovej, 3 klinčeky, 2 pol. lyžice vodky

Všetko premiešame (Miešala malá dcéra.). Necháme chvíľu postáť, aby sa cukor rozpustil. (Miešala moja malá dcéra.) Za občasného premiešania privedieme do varu (Miešal starší syn.) a za stáleho miešania povaríme 3 – 4 minúty (Miešala som ja.). Hneď po odstavení vyberieme klinčeky a vmiešame vodku (Robila som ja.). Teplé vlejeme do pohárikov od výživy a uzavrieme. Necháme vychladnúť, čo môže trvať aj tri až štyri hodiny.

Džem patrí medzi pikantné, teda ho môžete použiť všade tam, kde zvyknete dávať ríbezľový.

Dostaneme približne 6 pohárikov. Džem je vhodné minúť do 3 mesiacov od dňa výroby a otvorený skladovať v chladničke najviac 3 dni.

Potom syn nalepil vinetku s názvom džemu a vrch ozdobil kúskom látky a gumičkou.

Z pomarančovej kôry sme formičkami na vykrajovanie cesta vyrezali malé hviezdičky a kvetinky. Pomocou ihly sme ich zavesili na niť. Pôvodne sme chceli pani doniesť takéto ozdoby na stromček, ale nakoniec sme nimi ozdobili aj poháriky s džemom.

Naša návšteva bola tak trochu pracovná. Piekli sme koláčiky, natierali džemom, obaľovali v cukre. Urobili sme aj vaječný koňak. Trochu sme si zaspievali a požartovali. Pani si zaspomínala na svoju mladosť, porozprávala deťom rozprávky. Ukázala nám fotografie v starých albumoch viazaných v koži.

A bolo nám celé popoludnie veľmi dobre.

Hľadať

Kalendár udalostí

Odkazovač

silbod

Marginean Camelia, aké pracovné listy by ste potrebovali?

19/09/2020 - 09:09
Marginean Camelia

Chcela by som pracovné listy.

19/09/2020 - 04:48
Marginean Camelia

Chcela som pracovné listy. Dakujem!

19/09/2020 - 04:47
silbod

Iveta, pracovné listy si môžete stiahnúť po prihlásení sa. Môžete ich používať na nekomerčné účely. A nesmiete odstraňovať logo.

11/09/2020 - 14:18
Iveta

Dobrý deň,
prosím Vás je možne si stiahnut listy pre deti?

11/09/2020 - 11:41 1
silbod

Pani lacova.m nálepky máme tu https://www.dobre-napady.sk/pre-domacnost/etikety-nalepky Zatiaľ to boli na lekváre, darčeky alebo zošity.

18/06/2020 - 14:09 1
lacova.m

hladam nalepku baza

18/06/2020 - 13:55
silbod

Petra, napíšte na Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript., cez odkazovač sa to nedá riešiť... U nás nie je podmienka byť pracovníkom školy.

14/05/2020 - 14:48 1
Petra

Dobrý deň. Zaregistrovala som sa ako súkromná osoba. Bez školy. Chcela som pracovné listy. Prišiel mail na aktiváciu, ale nejde mi to.
Petra

14/05/2020 - 11:28
silbod

Vanda, musíte si nájsť na konkrétnom náhľade prac.listu vpravo dolu zelenú šípku a na ňu kliknúť. Pracovný list sa Vám vo formáte JPG alebo PNG. Potom yvtlačíte.

06/05/2020 - 13:02 1

Zrušiť

Výstavy

Žiadne nadchádzajúce udalosti na zobrazenie!

Partneri