Batikujeme

A aj takto sme sa kedysi doma hrávali - tvorili a vymýšľali. Proste sme trochu prefarbili tričká či plachty, ktoré sme zašpinili a fľaky už nešli dole ozaj ničím.

  

 

Batikovanie

Syn v škole na výtvarnej batikoval a veľmi sa mu to zapáčilo. Celá trieda si robili rovnaké tričká. Učiteľka si to vymyslela, aby mali rovnaké, keď pôjdu do školy v prírode. Vraj ich podľa nich spozná v meste, či na výlete. Fixkami na textil si potom podľa šablóny, čo im urobila učiteľka, napísali na chrbát webovú stránku školy. 

Museli byť úplne užasní, keď išli na exkurziu na zámok.

Teraz sme batikovali doma aj my, lebo ideme blahoželať k meninám jednej synovej kamarátke.

Potrebujeme: tričko, farby na textil (v špecializovaných obchodoch nájdete aj také, čo netreba variť)

Najprv sme čisté, suché tričko zauzlili na jednom dolnom rohu. Potom sme ho navlhčili. Vložili do farby, ktorú sme pripravili podľa návodu na obale (mali sme tie nevariace: 4 litre vody, farba 4 pol. lyžice soli). Nechali sme ho farbiť asi 30 minút. Potom sme ho vybrali a dobre vypláchali vo vlažnej vode. Keď už nefarbilo, rozuzlili sme uzol a vložili sme tričko do roztoku 2 litre vody s 2 pol. lyžicami octu. Nechali sme ho tam vložené asi hodinu. Nakoniec sme ho vyvesili na balkón uschnúť.

   

Batikovanie 2 

Potrebujeme: tričko, rozpustený vosk, štetec, farbu na farbenie

Syna batikovanie veľmi chytilo za srdce. Dcére sa to páčilo. Tak som zobrala staršie tričká a skúšali sme. Teraz sa v našej rodine stále nosia smajlíky, na opaskoch, v mailoch a budú aj na tričku.

Syn nakreslil rozpusteným voskom na tričko smajlíka. Nechali sme ho dobre vychladnúť. potom sme ho namočili do farby s teplotou 50°C a nechali pol hodiny farbiť. Občas sme premiešali, aby tričko nestálo na jenom mieste. Tričko sme vybrali, vypláchali vo vlažnej vode, a ešte prepláchali v octovej vode (3 pol. lyžice octu na 2 litre vody), nechali vyschnúť a z obrátenej strany vyžehlili.
Naše tričko asi nebolo celkom bavlnené, tak nechytilo celkom dobre, možno sme ho málo miešali, ktovie... Dcéra má krásnu novú nočnú košeľu. Už v nej spala v škôlke.

 

Batikovanie 3

Potrebujeme: šál alebo šatka z gázy, farba na textil

Urobila som dcére šál ku letným šatám http://www.dobrenapady.info/sijeme-letny-sal-r1130.htm Skúsili sme aj druhý. Len na čo sú nám dva rovnaké?
A tak sme najpr urobili strapce z bieleho kordonetu, ale to nestačilo ešte sme urobili zopár uzlov a vhodili takto pripravený šál do farby na farbenie látok. Postupovali sme podľa návodu. Po vyschnutí sme šál rozuzlili a dobre vyžehlili.

     

Skúste. Taký v obchode určite nekúpite a pritom si užijete ešte aj zábavu.

A najnošia verzia, ktorú sme skúsili minulý týždeň na jedných dielničkách s dospelákmi.

Batikovanie 4

Potrebujeme: tašku z bavlny, práškové farby na látku, kartónové kruhy alebo iné tvary, gumičky, igelitové vrecká, soľ

Látkové farby namočíme do vlažnej vody. Potom vystrieme na stôl, zauzlíme gumičkami, pokryjeme tvarmi. Posypeme farbami. Necháme asi 10 minút vpiť do látky. Potom posypeme soľou. Stočíme do kôpky. Vložíme do igelitu a takto pripravené do vriaicej vody na asi 15 - 20 minút. Vyberieme z vody a vypláchame v roztoku octu v pomere 1 : 5. Necháme vyschnúť. Dobre prežehlíme.

    

Batikujeme nočnú košeľu

Použijeme ten istý druh farieb ako v predošlom batiku. My sme použili žltú a tmavomodrú.

Toto batikovanie je trochu náročnejšie na čas a tým pádom na trpezlivosť či to dobre alebo ako to dopadne. 

Nočnú košeľu zauzlíme na niektorých miestach alebo zviažeme gumičkami - takými čo máme doma z viazaničky cibuľky či mrkvy a podobne. Najprv si podľa návodu zafarbíme nočnú košeľu na žlto. Vyberieme ju a takú zauzlenú dobre prepláchame vo vlažnej vode, aby nepúšťala farbu. Zauzlenú nočnú košeľu vložíme do vodného roztoku z 4 litre vody a 1 dl octu a necháme tam úplne ponorené asi dve - tri hodiny. Potom vyberieme a zase vypláchame. Necháme také zauzlené dobre vyschnúť - my sme nevydržali do úplného vyschnutia a tak sa nám farby potom viac zliali. Nesušte však na priamom slnku, aby vám nevytiahlo čerstvú farbu - hoci keď tak nad tým rozmýšľam, asi by to aj nebolo celkom zlé, veď vlastne my tú nočnú košeľu tieňujeme. Schnutie nám trvalo 2 dni.

 

Potom sme si nočnú košeľu na niektorých miestach rozuzlíme a zauzlíme na iných - ako príde. A zase zafarbíme v tmavšom odtieni farby - my sme použili tmavomodrú. Celý postup zopakujeme ako pri prvom farbení.

 

Nakoniec vyvesíme a necháme vyschnúť.

A ak sa nám chce, môžeme urobiť aj tretie farbenie - zase tmavšou farbou.

Hľadať

Kalendár udalostí

pon uto str štv pia sob ned
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Akcie

Žiadne nadchádzajúce udalosti na zobrazenie!

Odkazovač

silbod

Niekto, je nám ľúto, že bol nešťastný. My takto učíme deti v škole, že všetko nemá v živote riešenie a majú sa učiť prijať prehru.

02/10/2021 - 11:39
niekto

Velkonocne bludisko. to s ktorou farbou vymalujeme vajicka, nema riesenie....
Syncek bol nestastny, ze nenasiel cestu....Alebo je to naschval?

02/10/2021 - 08:13 1
silbod

Chemykarsk,pôvodne vznikla stránka ako pomocník pre rodiny s deťmi o tvorení,varení. Matematiku som sem položila,lebo sa mi nepáčili vydané učebnice matematiky.Pokračovala som

26/09/2021 - 14:35 1
chemykarsk

Dobrý deň, bolo by dobré, keby tu bolo viac materiálov pre 2.stupeň ZŠ a napríklad aj tu dať iné testy z predmetov okrem matematiky.
Ďakujem. :)

26/09/2021 - 11:40 1
Kavalková

Ďakujem za registráciu ?

22/09/2021 - 07:29 1
silbod

Anka, po prihlásení na stránku, si daný obrázok stiahnite pomocou zelenej šípky v pravom dolnom rohu do svojho počítača. Z počítača vytlačíte.

21/06/2021 - 18:55
Anka

Dobrý deň v časti etikety a nálepky sa napr. vybraný obrázok nedá uložiť na tlač A4.

21/06/2021 - 10:12
Maja

Reklamy nám pomáhajú financovať beh stránky a sú automatické, záleží aj od vašich nastavení (prehliadač, google, cookies) ako sa zobrazia.

03/05/2021 - 18:12
Tatranska

Dobrý deň, Prečo sa na celej polovici zobrazuje reklama? To sa nedá používať. Mohli by ste s tým niečo urobiť?

03/05/2021 - 17:42
silbod

Lucia, ak si kliknete na prihlásenie sa, môžete sa prepojiť s našou webkou aj cez FB či twiter.

25/04/2021 - 16:03 1

Zrušiť

Výstavy

Žiadne nadchádzajúce udalosti na zobrazenie!

Partneri