Tvoríme so škôlkármi 4

V tejto sérii budeme pracovať trochu rukami a s rôznymi hmotami.

Ak ste už zvládli všeličo z plastelíny a deti sú zručnejšie, odporúčame inšpirovať sa našimi nápadmi.

  

Brošňa

Ponúkam vám návod na výrobu jednoduchej brošne, čo sme robili na tvorivých dielničkách.
Fimo hmotu si vyvaľkáme asi na 3 mm. Vykrojíme tvar, ktorý dozdobíme nožíkom. Vložíme do mikrovlnnej rúry, ale pozor - do stredu otočného taniera dáme pohár s vodou. Potom na strednej teplote upečieme asi 5 - 7 minút podľa veľkosti.

   


Vychladnuté potom dozdobujeme. Napríklad farbením akrylovou farbou alebo lepením trblietok epoxidovým lepidlom a prípadne lakovaním. Takto podobne sme kedysi ešte predtým urobili prívesok na Valentína.

 

Robíme prívesok

Urobme si jednoduchý prívesok. Zvládne ho spraviť aj ozaj menšie dieťa. Zo samotvrdnúcej zmesi urobíme placku rukou alebo valčekom hrubú asi 3 - 4 mm. Vykrojíme tvar, aký sa nám páči. Fénovaním na najnižšej teplote z oboch strán vysušíme. Ešte predtým však do hmoty zapichneme drôtik, ktorý neskôr bude slúžiť na zavedenie na šnúrku.

  

Môžeme srdiečko nechať len takéto, alebo upraviť pomocou akrylových farieb a potom prelakovať alebo len jemne dozdobiť servítkovou technikou.

 

Ak si chcete priamo s deťmi namiešať samotvrdnúcu hmotu, skúste aj túto. Nemá však dlhšiu trvanlivosť ako pol roka. Potom sa začne rozpadávať. Čo však nevidím v tomto prípade ako nič negatívne. Hlavne, že si môžete teraz vymiešať zmes priamo v triede, aj keď asi trochu špiny tam zostane a budete sa musieť s upratovačkou dohodnúť.

Samotvrdnúca hmota z kuchyne - bez varenia

250 ml hladkej múky, 100 ml soli, 1 polievková lyžica oleja, 200 ml horúcej vody, 45 – 50 g šumienky v prášku, ½ čajovej lyžičky potravinárskeho farbiva - práškového

V jednej miske si premiešame suché ingrediencie. Vodu zmiešame (stačí z rýchlovarnej kanvice) s olejom a vymixujeme spolu so suchými ingredienciami. Necháme vychladnúť prikryté. A môžeme použiť.
V miske dobre uzavreté môžeme skladovať asi mesiac v chladničke. Vždy pred použitím vyberieme asi na pol hodinu, aby nebola hmota veľmi studená.
Na vzduchu vyschne.

 

 Alebo skúste moje vizovické cesto. Len sa dopredu dohodnite s tetami kuchárkami, aby vám ho stihli pri varení upiecť.

Vizovické cesto

Potrebujeme:
200 ml vody, 10 ml ocot, 450 g hladká múka, 1 vajíčko

Do nádoby si dáme 200g hl. múky, vodu a ocot. Ručne cesto hnetieme, kým nevznikne riedka lepivá hmota. Potom postupne pridáme ďalších 150g hl. múky a približne hodinu ručne zpracováváme (pozeráme film a hnetieme).
Keď je cesto hladké a nelepí sa, zabalíme ho do igelitového vrecka a necháme 7-10 hodín odpočívať na chladnom mieste (v chladničke na spodnej poličke).
Do uležaného cesta ešte vmiešame asi 100 g múky, potom už môžeme vytvárať figúrky podľa vlastnej fantázie s pomocou malých nožničiek na nehty, noža, vykrajovátok, náplní do pera s otvoreným koncom a s veľa ďalšími ľahko dostupnými pomôckami.
Ja som si niektoré ozdôbky nakreslila na tvrdý papier a podľa vystrihnutej šablóny som preniesla na cesto.

Tesne pred pečením sa cesto potrie rozšľahaným vajíčkom a pečie sa v elektrickej rúre na 50°C asi hodinu. Potom pridáme na 100°C a asi ešte jednu hodinu pečieme. Keď pečivo jemne zhnedne, vyberieme ho z rúry a necháme vychladnúť.

POZNÁMKA: Vizovické pečivo nie je na jedenie, ale iba na ozdobu.