Tvoríme pre najmenších

Občas sme doma s deťmi niečo vyrábali, čo sme dali menším deťom na hranie. Pôvodne len syn a ja dcére. Neskôr sme robili takéto darčeky všetci spolu deťom od susedov.

Skúste niečo také s deťmi v škôlke s najstaršími a vyrobte hračky pre mladších. Alebo milí starší školáci, urobte na pracovnom vyučovaní hračky mladším kamarátom.

  

Jedným z našich prvých vynálozev bola

Postielka pre bábiku

Zrazu máme doma množstvo bábik, starších i novších, väčších i menších, bábätiek i modeliek. Ale čoho nemáme dostatok je postielok. Vymysleli sme to takto ...

Na balkóne som už mala dlhšie postavenú vežu z debničiek z umelej hmoty. Hodila som jednu z nich dovnútra, poriadne sme ju poumývali a vysušili. Našli sme doma kus molitanu hrúbky 1 cm. Vystrihli sme so synom z neho madrac veľkosti, aby sa zmestil do debničky. Zo starej plachty som urobila plachtičku, takú obyčajnú, kus obdĺžnika okolo obendlovaný, aby sa napárala látka. Zo zbytkov látky mi syn vystrihol po dva štvorce. Rozobrali sme starší malý vankúš a urobili vankúšiky pre bábiku. Stihli sme to všetko, kým sa dcéra vyspala, asi dve hodiny. Bolo to pre ňu milé prekvapenie.

    

Nechali sme jej všetko uložené pri posteli, aby si to hneď našla. Veľmi sa potešila. Lenže vyjadrila to svojsky: "A perinka je kde?" Nuž toto sme nedomysleli a tak tú urobíme zajtra.

Perinku sme nakoniec urobili zo staršieho uteráku, ktorý sme odstrihli do správnych rozmerov a obendlovala som ho na stroji, aby sa nepáral.

 

 

Had

Máte dieťa, čo už behá? Urobte mu hada a bude môcť ťahať za sebou svoju jedinečnú hrkálku. 

Syn takého mal, keď sa naučil chodiť a behal s ním po chodníku s veľkou radosťou. Dcéra ho našla na fotografií pri prezeraní albumu a tak sme robili ešte jedného.
Už je väčšia, aj tak sa s ním pekne zahrala.

Potrebujeme: obaly z kinder vajíčkových hračiek, dlhý tenký špagát (my sme použili Perlovku na plné vyšívanie), väčšie gorálky, veľkú ihlu

Pomocou ihly sme navliekli vajíčkové obaly na špagát. Medzi každými dvoma obalmi sme urobili veľký uzlík (keby sa roztrhol, tak sa celý nerozpadne). Na jednom konci sme urobili asi 10 cm dlhý kúsok uzlíkov - dcéra bola nadšená, že môže uzliť. To je akože chvosť. Na druhom konci sme spravili sľučku na držanie. Do každého obalu sme dali gorálku, niekde aj dve. Keď s hadom behala po byte, krásne hrkotal.

 

Auto zo škatule

Prišiel Vám veľký balík a deti sa chcú hrať so škatuľou? Pomôžte vytvoriť takéto auto. (Dcéra mala vtedy dva roky.)

škatuľové autoDostali sme balík vo veľkej škatuli. Neviem čím to je, že malé deti sa rady hrajú s vecami, ktoré by sme najradšej vyhodili. Tak aj môj starší syn. Pozbieral všetky krámy z bytu a rozhodol sa urobiť auto so všetkým, čo k nemu patrí.
Už je veľký tak, by sa asi do škatule nezmestil, prehovárala som ho, že nech ju vyhodíme. Nakoniec som sa dala uhovoriť, keď mi vysvetlil, že je to pre sestričku Ľubku. Potom som ho druhý raz prehovárala, keď sme zistili, že sa minula lepiaca páska - nepodarilo sa. Našiel iný spôsob. No čo budem ďalej rozprávať. Pozrite si fotografie.
To dievčatko, čo na nich pózuje ako hviezda z Hollywoodu je dcéra Ľubica, ktorej pôvodne bolo auto určené, ale nakoniec sa s ním hral aj syn a dokonca aj neter. Ani trochu sa nepohádali.

  

My dospelí sme mali asi dve hodiny pokoj a len sme nosili malinovku a piškóty malým konštruktérom.

 

Vyrábame obojručný meč

Vaše dieťa prišlo do veku, kedy chce meč? Alebo videlo historický film, či bolo na vystúpení rytierov? Skúste si s ním vyrobiť jednoduchý meč. Všetky súčiastky nakúpite v železiarstve.

Potrebujeme: sivú umelohmotnú inštalačnú trubku (PN 20) s priemerom 25 mm, mäkkú izoláciu Mirelon (tepelná izolácia okolo PN trubiek), kobercovú lepiacu pásku, korunovú mincu

Trubku spílime na dĺžku 85 cm. Vyznačíme si na nej pokiaľ bude rukoväť (asi 3 šírky dlane). Na koniec, kde predpokladáme hrot meča, položíme mincu a opatrne navlečieme mirelon tak, aby sa neroztrhol, až po rúčku meča. Pri hrote necháme mirelon pretŕčať 5 cm. Vzniknutú dieru naplníme mirelonom. Smerom od hrotu ku rúčke obalíme meč páskou.

Neskôr syn tento meč využil na karnevale v škôlke a pri rozprávke, čo tam hrali pre mladších spolužiakov. Iné masky na karneval na našej stránke nájdete na: http://www.dobre-napady.sk/pre-deti/karnevalove-masky

 

Hľadať

Kalendár udalostí

pon uto str štv pia sob ned
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Akcie

Žiadne nadchádzajúce udalosti na zobrazenie!

Odkazovač

lenpal1

;)

20/01/2021 - 12:22
Maja

Aktivačný mail som poslala znovu.

10/01/2021 - 22:00
Sisa4

Omylom som vymazala aktivačnú správu,nemôžem aktivovať svoj účet, môžete mi ju zaslať znovu na mail?

10/01/2021 - 20:59
silbod

Pani Kurtiová, mysleli ste takéto? https://www.dobre-napady.sk/pre-skolakov/tipy-pre-skolakov/1552-konstrukcia-trojuholnika-u-siestakov Vety sss, sus, usu?

03/11/2020 - 10:02 1
MIRKA KURTIOVA

POSTUP PRI TROJUHOLNIKU

03/11/2020 - 09:39
silbod

Milá Štefánia Karovičová, v sekcii Pre školákov nájdete písanie, počítanie aj geometriu i pracovné listy na čítanie či počúvanie s porozumením. Musíte byť prihlásená cez FB...

25/10/2020 - 15:53 1
Štefánia Karovičová

Poprosim prac.listy pre prvákov

25/10/2020 - 15:49
silbod

Marginean Camelia, aké pracovné listy by ste potrebovali?

19/09/2020 - 09:09 1
Marginean Camelia

Chcela by som pracovné listy.

19/09/2020 - 04:48
Marginean Camelia

Chcela som pracovné listy. Dakujem!

19/09/2020 - 04:47

Zrušiť

Výstavy

Žiadne nadchádzajúce udalosti na zobrazenie!

Partneri