Antibiotiká

Antibiotiká (z gréckeho: anti- = proti, bios = život, skratka ATB) v súčasnosti predstavujú účinný nástroj v boji proti infekciám, aj keď ich sila a účinnosť postupne klesá a na druhej strane rezistencia (odolnosť) a mutácie patogénov stúpa. Hoci objav antibiotík spôsobil prelom v medicíne a antibiotiká patria medzi najčastejšie predpisované lieky v modernej medicínskej praxi, ak sa užívajú bezdôvodne a neracionálne, narobia viac škody ako úžitku (vznik rezistencie, nežiaducich účinkov, alergických reakcií).

V histórii objavu antibiotík, ako prvý nemecký vedec E. de Freudenreich izoloval v roku 1888 bakteriálny sekrét a zaznamenal jeho antibakteriálnu vlastnosť. Za otca antibiotík sa však považuje Sir Alexander Fleming, ktorý pozoroval a popísal ničiacu silu plesne na mikroorganizmy. Pri svojich pokusoch zistil obmedzenie rastu mikroorganizmov pod vplyvom vykultivovanej plesne. Na začiatku označil túto pleseň ako „mould juice“ (plesňový sirup). Prvý raz 7. marca 1929 ju pomenoval ako „Penicilín“ a oznámil objav príslušným úradom. Až pod vplyvom druhej svetovej vojny sa začalo uvažovať o hromadnej produkcii penicilínu. V roku 1944 nasledovala veľká technická produkcia vyčisteného a koncentrovaného penicilínu, ktorý bol už dostupný na trhu pre medicínske použitie a znamenal prielom v liečbe infekcií a zachránil milióny ľudských životov. Už Sir Fleming vo svojich správach uvádzal, že penicilín obmedzuje rast predovšetkým pôvodcov hnisavých stafylo-, strepto-, gono, meningo- a pneumokokov, ale že existujú aj baktérie, ktoré penicilín nie je schopný zabiť (prirodzená rezistencia) a to v tom období nemohol tušiť, že počty baktérií, ktoré nebudú reagovať na pôsobenie penicilínu a neskôr aj na pôsobenie iných ATB (získaná rezistencia), sa budú rokmi výrazne zvyšovať.

Od tohto obdobia vedci objavili veľa prírodných antibiotík a vyvinuli veľa syntetických, alebo semisyntetických chemoterapeutík. Pre všetky antibiotiká a antimikrobiálne chemoterapeutiká však stále platí, že ideálna antibakteriálna látka by mala mať:

Antimikrobiálne = antiinfekčné látky sú teda lieky ničiace alebo spomaľujúce rast mikroorganizmov, používame ich na liečbu alebo prevenciu infekčných ochorení. Vďaka svojmu antimikrobiálnemu účinku sú používané na liečbu infekčných chorôb - najčastejšie bakteriálnych.

Podľa druhu mikroorganizmu, ktorý ničia, ich z praktického hľadiska delíme na:

Tab. č. 1: Klasifikácia antibiotík

Betalaktámové ATB

Penicilíny (napr. penicilín, amoxicilín, oxacilín ...)

Cefalosporíny (napr. cefalexin, cefotaxím, cefpiron ...)

Monobaktámy, karbapenémy, kombinácie s betalaktamázami (napr. sulbaktam, tazobaktam...)

Makrolidy (napr. erytromycín, klaritromycín, azitromycin ...)

Linkozamycíny (napr. klindamycín, linkomycín ...)

Tetracyklíny (napr. tetracyklín, doxycyklín, rolitetracyklín ...)

Aminoglykosidy (napr. gentamicín, tobramycín, strptomycín, neomycín ...)

Glykopeptidové ATB a iné (napr. vankomycín, teikoplanín ...)

Chinolóny (napr. ciprofloxacin, levofloxacin, ofloxacin, moxifloxacín ...)

Sulfonamidy (napr. ko-trimoxazol, trimetoprim)

Rifampicíny

Chloramfenicol

Novšie ATB (linezolid, dapromycín, tigecyklín, telitromycín ...)

Základnou vlastnosťou antibiotík je ich schopnosť rôznym spôsobom, rôznymi mechanizmami, zastavovať rast (bakteriostatické pôsobenie) alebo usmrcovať (bakteriocídne pôsobenie) bakteriálne choroboplodné zárodky v tele človeka. ATB sa môžu podávať systémovo = celkovo, do celého organizmu vo forme injekcií, sirupov, tabletiek, alebo lokálne na kožu a sliznice odkiaľ sa môžu vstrebať alebo pôsobiť topicky v mieste podania.

Antibakteriálne účinky jednotlivých antibiotík sú charakterizované ich antimikrobiálnym spektrom, ich účinnosťou a rezistenciou.

Dôsledkom ATB rezistencie je, že infekcie vyvolané multirezistentnými baktériami neodpovedajú na bežnú ATB liečbu. Ochorenie môže trvať dlhšie a riziko komplikácií či dokonca úmrtia rastie. Taktiež neúspešnosť liečby určitej infekcie vedie k dlhšiemu času počas ktorého je osoba nakazená (nositeľ infekcie) a je schopná šíriť rezistentné druhy na iných ľudí.

K zamedzeniu alebo aspoň spomaleniu vznik rezistencie môže prispieť lekár:

Pacient sa tiež môže/musí, podieľať na zamedzení šírenia ATB rezistencie a to:

Nežiaduce reakcie po ATB majú rôzny charakter, od miernych kožných prejavov, nezávažného dyskomfortu tráviaceho traktu až po závažné, život ohrozujúce anafylaktické reakcie alebo nekrotizujúce hepatitídy. Nežiaduce účinky antibiotík podľa charakter a postihnutia orgánov delíme na:

Zásady správneho užívania antibiotík
Na to, aby ATB rýchlo a účinne zabrali proti patogénom, a aby sme sa čo najviac vyhli výskytu nežiaducich účinkov po ATB, treba dodržiavať určité pravidlá a ATB správne užívať.

Záver

Na priebehu a úspešnosti liečby danej infekcie sa podieľa jednak infekčný pôvodca (mikroorganizmus), dané vybrané antibiotikum ako aj vlastná imunologická reakcia pacienta (makroorganizmu). Iba dobrá súhra všetkých týchto troch faktorov zabezpečí rýchle a úplne uzdravenie a vyliečenie pacienta ad integrum.

Racionálne predpisovanie antibiotík si vyžaduje odvahu neliečiť „všetky choroby“ antibiotikami (určite nie vírusové ochorenia ako nádcha, zápal nosohltana, zápal hrtana, zápal priedušiek). Potrebné je zo strany lekára zamerať sa na identifikáciu vyvolávateľa ochorenia, nepodliehať pri predpisovaní alibizmu, časovému stresu a nezriedka ja tlaku pacienta. Dôležitá je účelnosť indikácie antibiotika, jeho správna voľba, jeho dávkovanie a doba podávania, ako aj dobrá spolupráca pacienta pri liečbe.

MUDr. Monika Laššánová, PhD.
Ústav farmakológie a klinickej farmakológie Lekárskej fakulty UK, Bratislava