Háčkujeme obrus

Pri sťahovaní som objavila moje staro-nové bavlnky na háčkovanie. Sú ešte po prastarej mame. Ozaj bavlnené. O týchto bavlnkách môžeme stopercentne povedať, že sú BIO bavlnou. Poviem vám, aj mi ich bolo ľúto rozbaliť. Boli úplne nové, krásne zabalené v papierovej škatuli s peknou potlačou. Toľko rokov yvdržali nedotknuté a teraz som ich mala otvoriť a použiť. 

Nakoniec som to zvládla. A už som aj urobila pekný okrúhly obrus. Skoro mesiac som ho háčkovala po ceste v električke všade kam som išla. Hoci ľudia občas na mňa čudne pozerali, sadla som si vzadu v tých nových bratislavských električkách, kde je veľmi dobré miesto na položenie kabele a háčkovala. Niektorí sa mi aj prihovorili a pospomínali sme na časy, kedy naše mamy a staré mamy plietli a háčkovali a na stoloch bývali doma ručne robené obrusy či podložky pod poháre alebo aj vankúše. Aj nám takto spoločne rýchlejšie ušla cesta. 

  

Háčkujeme háčikom č. 2. V magickom oku urobíme 8 dlhých stĺpikov. V ďalšom okruhu 16 - v každom očku po dva. V nasledujúcom okruhu 24, potom 32, potom 40,... To by bol obrus taký veľmi jednoduchý. Preto v asi 30-tom riadku som začala robiť malú vzorku. 

Vejárik: V okruhu urobíme dlhé stĺpiky. Vynecháme dve očká a v treťom urobíme šesť dlhých stĺpikov. Zase vynecháme dve očká. V treťom očku začneme zase robiť dlhé stĺpiky. 

 

Ak začnete robiť vejárikovú vzorku skôr - ako na nasledujúcej fotografii, môže obrus či menšia dečka vyzerať aj takto. Takto urobenú odporúčam radšej menšiu podložku napríklad pod poháre či šálky alebo menšiu dečku na stôl, ktorý je prikrytý potom sklom.