Háčkujeme a pletieme papučky pre bábätko

Dnes budeme háčkovať malú papučku pre asi tromesačné bábätko. Možno Vám skôr bude pripadať ako ponožka. Aj mne sa tak viac javí. 

Háčkujeme z priadze Bambino háčikom 3,5 celú papučku. Podrážku však môžete háčkovať aj na háčiku č. 3. Bude pevnejšia a papučka bude lepšie držať tvar. Nemyslím si, že tak malé bábätko potrebuje pevnú podrážku. Podľa mňa má v tomto prípade papučko-ponožka skôr plniť účel zahriatia nožičky. 

Základom je podrážka. Robíme ju podľa vzoru na priloženom obrázku. Moja stará mama, keď robila takéto papučky už pre deti, ktoré sa stavali v ohrádke či v postielke, ale ešte nechodili, robila podrážku z bavlny dvojmo, aby bola pevnejšia. Takéto papučky nie sú vhodné pre učenie sa chodenia. 

V strede urobíme retiazku z 12-tich očiek +1 navyše, aby sme mohli háčkovanie otočiť a urobiť prvý okruh krátkymi stĺpikmi. Zase, podľa rady starej mamy a jej zápiskov - zomrela pred viac ako dvadsiatimi rokmi - háčkovala som podrážku tak, že v každom okruhu som háčkovanie otáčala. Podrážka lepšie drží tvar. Aj druhý okruh robíme krátkymi stĺpikmi. V treťom a štvrtom okruhu miešame krátke stĺpiky, polodlhé a dlhé stĺpiky. Posledný okruh urobíme zase krátkymi. 

  

 Okolo podrážky urobíme reliéfny stĺpik a na ňom okruh pevnými očkami. Potom urobíme dva okruhy krátkymi stĺpikmi. V treťom, štvrtom a piatom okruhu na špici zháčkovávame očká, aby sme tvarovali papučku. Po uzavretí piateho okruhu  by sme mali mať 28 očiek. Orobíme dva okruhy polodlhými stĺpikmi.

 

Z archívu, keď som ešte plietla a háčkovala papučky dcére.

Pletieme papučky

Pletieme pre 3 - 6 mesačné bábo. Potrebujeme: bielu Miminu alebo Batole, 5 ks ihlice č. 3,5

Podrážka
Nahodíme si na ihlice 22 očiek. Upletieme 18 radov obrátenými očkami.

Boky
Naberieme po bokoch podrážky na ihlice očká. Na kratších stranách 10, na dlhších 22. Na každú stranu dáme jednu ihlicu. Potom pomocou piatej ihlice upletieme dookola 10 radov hladko.

Špica
Na jednej kratšej strane začneme pliesť špicu papučky. Pletieme dvomi ihlicami.
Pletieme 10 očiek, pričom vždy na konci spletieme z dlhšej strany očko. Upletieme takto 10 radov. Takto nám vznikne už len otvor na vsunutie nožičky dieťaťa.

Ukončenie
Dopletieme pomocou piatich ihlíc okolo otvoru na vsunutie nožičky 22 radov hladko. Pletenie uzavrieme a zrolujeme.

 

Háčkujeme papučky

Ponúkame vám návod na uháčkovanie papučiek pre 6-mesačné bábo.

 

Hľadať

Odkazovač

silbod

Viera Baričiaková, ktorý obrázok, prosím, máte na mysli? Obrázky sú kreslené v skicári.

14/11/2021 - 17:52
Viera Baričiaková

Dobrý večer, keď si pomocou zelenej šípky stiahnem dokument, uloží ho v png a nejde vytlačiť čitateľne. Neviem, kde robím chybu...?

14/11/2021 - 17:02 1
silbod

Niekto, je nám ľúto, že bol nešťastný. My takto učíme deti v škole, že všetko nemá v živote riešenie a majú sa učiť prijať prehru.

02/10/2021 - 11:39
niekto

Velkonocne bludisko. to s ktorou farbou vymalujeme vajicka, nema riesenie....
Syncek bol nestastny, ze nenasiel cestu....Alebo je to naschval?

02/10/2021 - 08:13
silbod

Chemykarsk,pôvodne vznikla stránka ako pomocník pre rodiny s deťmi o tvorení,varení. Matematiku som sem položila,lebo sa mi nepáčili vydané učebnice matematiky.Pokračovala som

26/09/2021 - 14:35
chemykarsk

Dobrý deň, bolo by dobré, keby tu bolo viac materiálov pre 2.stupeň ZŠ a napríklad aj tu dať iné testy z predmetov okrem matematiky.
Ďakujem. :)

26/09/2021 - 11:40 2
Kavalková

Ďakujem za registráciu ?

22/09/2021 - 07:29 1
silbod

Anka, po prihlásení na stránku, si daný obrázok stiahnite pomocou zelenej šípky v pravom dolnom rohu do svojho počítača. Z počítača vytlačíte.

21/06/2021 - 18:55 1
Anka

Dobrý deň v časti etikety a nálepky sa napr. vybraný obrázok nedá uložiť na tlač A4.

21/06/2021 - 10:12
Maja

Reklamy nám pomáhajú financovať beh stránky a sú automatické, záleží aj od vašich nastavení (prehliadač, google, cookies) ako sa zobrazia.

03/05/2021 - 18:12

Zrušiť

Partneri