Vyberáme z archívu

Zvažujeme, že webovú stránku s našim archívom zrušíme. Nuž prezerám stránky a články, čo sa stále číta a prehadzujem do novej podoby. 

Tentokrát budeme ponúkať návody na pletenie a háčkovanie pulóvrov a svetrov pre 4 - 6 ročné deti. Na fotografiách je dcéra. Aká bola malá kedysi. To už nie je ani pravda. Zvyčajne má na fotografiách výraz, ktorým mi dávala na javo, že zase to nie je ružové. Ktosi jej povedal, že ako dievča by mala chodiť v ružovom. Možno preto a možno aj nie, mala obdobie, keď som jej nevedela obliecť nič čo nebolo čierne alebo ružové. Poznáte to?

Hnedý pulóver

  

 

Strakatý sveter

Sveter vhodný na chladnejšie jarné a letné večery. Veľkosť na 4 roky.

Potrebujeme: 200 g vlny Lada, ihlice č. 4, okrúhlu ihlicu č. 4 a 5ks gombíkov s priemerom 2,5 cm

Zadný diel:
Začneme na 56 očiek. Upletieme patent hladko-obrátene 10 radov. Potom upletieme 38 radov lícovým žerzejom (lícové očká hladko, rubové obrátene). V 39. a 40. riadku od patentu na začiatku uzavrieme dve očká - vykrojenie rukávu. Následne urobíme lícovým žerzejom ešte 38 radov. Pletenie uzavrieme v 89. riadku od čatia pletenia.

Predný diel ľavý (pravý pletieme súmerne):

Začneme na 32 očiek. Upletieme 10 radov patent hladko-obrátene. Nad patentom urobíme ešte 38 radov lícovým žerzejom. V 39. rade uzavrieme dve očká na začiatku riadku na vykrojenie rukáva. Ďalej urobíme 24 radov lícovým žerzejom. V nasledujúcich radoch postupne na vykrojenie priekrčníka uzavrieme 8 očiek, 3 očká, 2 očká, 1 očko. Dopletieme do 88. radu lícovým žerzejom. V 89. riadku uavrieme pletenie.

Gombíková dierka:

Vrámci pletenia riadku uzavrieme na mieste, kde chceme dierku, tri očká. Pri pletení obráteného riadku na danom mieste nahodíme 3 očká ako keď začíname pliesť.
Gombíkové dierky robíme v 5. riadku od začatia pletenia, v 19. riadku, v 33. riadku, v 47. riadku, v 61. riadku.

Vrecko:

Na iných ihliciach si nahodíme 16 očiek. Upletieme 20 radov lícovým žerzejom. Na mieste, na svetri, kde chceme mať vrecko upletieme 10 radov hladko-obrátene patent na 16-tich očkách. Následne nad patentom uzavrieme očká. Z pomocnej ihlice prehodíme na ihlice, ktorými pletieme sveter všetky očká a pokračujeme v pletení svetra. Po dokončení dielu, vrecko prišijeme k dielu zo zadnej strany.

Rukáv:

Začneme pliesť na 32 očiek. Upletieme 10 radov patent. V 11. a 12. riadku rozpletieme krajné očko na dve. Pletieme lícovým žerzejom až do 44-teho radu nad patentom. Pričom v 9. a 10., 19. a 20., 23. a 24., 29. a 30., 33. a 34., 39. a 40. rozpletieme krajné očká na dve.

Ukončenie:

Zošijeme diely na ramenách. Okolo priekrčníka naberieme na okrúhlu ihlicu 40 očiek a upletieme 32 radov hladko-obrátene. Potom zošijeme diely po bokoch a všijeme zošité rukávy. Nakoniec prišijeme gombíky.