Pletieme papučky pre bábätko

No možno sú to skôr ponožky, lebo podrážka je len jemná. Ale to je asi jedno. Bábätko ich bude potrebovať na zakrytie nožičiek, keď sa odkope, aby boli v teple. Nebude v nich chodiť.

Ponúkame postup pletenia papučiek na 4 - 6 mesiacov. Popis pletenia sme oživili fotografiami.  

Verzia 1

Potrebujeme: zbytok priadze Bambino, ihlice č. 3,5 a ihlu na zošívanie pleteniny

 

Na ihlicu si nakodíme 44 očiek. Upletieme 8 radov obrátenými očkami. Potom uhletieme rad striedavo 1 očko obrátene a 1 hladko. Z obrátenej strany ako sa javí. Potom budme pokračovať dominantnou vzorkou na papučkách. Obrátené očká pletieme obrátene a hladké očka hladko (Pozor! Vpichujeme vždy o dva riadky nižšie, čím prepletieme hladko posledné dva rady a tak získame plastický vzhľad.)

Po ôsmych radoch dominantnou (plastickou vzorkou) budme pliesť už len obrátenými očkami. Hneď v prvom rade upletieme 12 očiek. Potom spletieme dve a dve očká a nakoniec bez spletenia upletieme obrátene zase 12 očiek. Z obrátenej strany upletieme obrátenými očkami 12 očiek, potom spletieme dve a dve očká a nakoneic zase bez spletenia upletieme obrátene posledných 12 očiek v rade. Takto získame vypuklú špicu na papučke. Ďalej upletieme obrátene do výšky, ktorú chceme mať. 

Zošijeme a vyvrátime. Môžeme obliecť.

    

 

Verzia 2

Potrebujeme: zbytok priadze Bambino, ihlice č. 3,5 a ihlu na zošívanie pleteniny

Na ihlicu si nahodíme 44 očiek. Pletieme 24 alebo 26 radov obrátene. Pričom v tomto prípade odporúčame upliesť posledné očko a po otočení pletenia prvé očko len stiahnúť na druhú ihlicu. Lepšie sa potom okraj zošíva. V 25-tom rade upletieme 12 očiek obrátene. Potom dve a dve očká spletáme obrátene a posledných 12 očiek v rade upletieme zase obrátene, ale bez spletania. V 26-tom rade upletieme 12 očiek obrátene, potom spletieme obrátene po dve očká a zase posledných 12 očiek v rade upletieme obrátene bez spletania. Potom pletieme obrátene niekoľko radov ako vrch ponožky. My sme plietli 14 radov. Uzavrieme, zošijeme a vyvrátime.

   

 

Čiapočka

Potrebujeme: Bambino, ihlice č. 3,5 a ihlu na zošívanie pleteniny

Nahodíme si 76 očiek. Pletieme obrátene 38 radov. V 39-mom rade upletieme prvé očko obrátene, dve nasledujúce spletieme obrátene. Takto celý rad. Rovnako aj rady 39, 40 a 41. Potom uzavrieme pletenie a zošijeme.

 

 

 

Ako sme plietli a háčkovali v minulosti?

https://www.dobre-napady.sk/pre-domacnost/pletieme-a-hackujeme/1687-hackujeme-papucky-pre-babaetko