Pletieme rolák

Zostala priadza z pletenia vesty dcére. 100 g melírovanej priadze. Asi rovnako farebne zladenú vlnu by som ťažko zohnala, nuž sme miesto hľadanie na nete, vyskúšali upliesť malý roláčik. 

Pletieme zimný či jesenný rolák na tri mesiace. 

Potrebujeme ihlice číslo 5 a háčik číslo 5.

  

Zadný diel

Nahodíme si na ihlicu 40 očiek. Prvých 10 radov upletieme obrátene. Potom už pletieme lícovým žerzejom. Upletieme 32 radov. Potom na každej strane v najbližších štyyroch radoch rozpletieme prvé očko na dve. Začíname tvarovať rukávy. V ďalších dvoch radoch nahodíme na konci po 3 očká. V nasledujúcich dvoch radoch nahodíme na konci radov po 15 očiek. Pletieme lícovým žerzejom 20 radov. Začíname vytvárať priekrčník. Rozdelíme si pletenie v strede a na každej strane zrkadlovo uzavrieme 6 očiek, 3 očká a 1 očko. Urobíme ešte jeden rad a uzavrieme pletenie.

Predný diel

Nahodíme si na ihlicu 40 očiek. Prvých 10 radov upletieme obrátene. Potom už pletieme lícovým žerzejom. Upletieme 32 radov. Potom na každej strane v najbližších štyyroch radoch rozpletieme prvé očko na dve. Začíname tvarovať rukávy. V ďalších dvoch radoch nahodíme na konci po 3 očká. V nasledujúcich dvoch radoch nahodíme na konci radov po 15 očiek. Pletieme lícovým žerzejom 8 radov. Začíname vytvárať priekrčník. Rozdelíme si pletenie v strede a na každej strane zrkadlovo uzavrieme 6 očiek, 3 očká a 1 očko. Ďalej dopletieme do rovnakej výšky ako zadný diel. 

Ukončenie

Pozošívame na ramenách. Okolo priekrčníka krátkymi stĺpikmi urobíme niekoľko okruhov - alebo stojáčik, alebo rolák... Zošijeme aj po bokoch. Rukávy ukončíme jedným až dvomi okruhmi krátkych stĺpikov. 

Podobné pletenie

https://www.dobre-napady.sk/pre-domacnost/pletieme-a-hackujeme/840-pletieme-ruzovy-pulover