Pletieme a háčkujeme deky

 

 

Kým boli deti malé, vždy som niečo háčkovala alebo plietla. Na lavičke pred domom, kým sa hrali s kamarátmi aj na pieskovisku alebo ihrisku.

Neskôr si aj susedy chceli urobiť rovnaké a tak sme sa spoločne učili pliesť podľa nákresov alebo som im proste niečo urobila, čo chceli. Vtedy boli hitom pletené deky s vrkôčkami do detskej postieľky alebo na kočík. 

 

 

Dnes občas nejakú deku upletiem alebo uháčkujem, keď kolegyňa odchádza na materskú alebo ako na posledy - keď sa kolegyni narodila vnučka. 

Posledný háčkovaný model

Háčkujeme háčikom č. 5 príslušne hrubou bavlnou. Pri háčkovaní si dávame pozor, aby sme veľmi neuťahovali očká, lebo sa bude deka vlniť. Celú deku háčkujeme dlhými stĺpikmi.

Urobíme si retiazku zo 6 očiek a pevným okom ju stiahneme do sľučky. V takto pripravenej sľučke urobíme najprv 3 retiazkové očká a 2 dlhé stĺpiky, potom 3 retiazkové očká, 3 dlhé stĺpiky, 3 retiazkové očká... ukončíme spojením pevným okom. Ako je na prvej fotografii. 

   

Na druhej fotografii si urobíme 4 retiazkové očká a začíname robiť druhý okruh. V troch retiazkových očkách z predošlého radu urobíme 3 dlhé stĺpiky, 3 retiazkové očká a zase 3 dlhé stĺpiky. Potom urobíme 1 retiazkové očko a v nasledujúcich troch retiazkových očkách z predošlého radu urobíme 3 dlhé stĺpiky, 3 retiazkové očká a... nakoniec okruh ukončíme ako vidieť na tretej a štvrtej fotografii.

  

Fotografia č. 5. Začíname tretí okruh - urobíme 3 retiazkové očká a ako vidieť na fotografii č. 6 urobíme potom 2 dlhé stĺpiky. 

  

Pokračujeme v treťom okruhu. Nad každou trojicou dlhých stĺpikov v predošlom rade jedno retiazkové očko a v každom retiazkovom očku z predošlého radu urobíme tri dlhé stĺpiky. V rožných troch retiazkových očkách vždy spravíme 3 dlhé stĺpiky, 3 retiazkové očká a zase 3 dlhé stĺpiky. Tretí okruh uzavrieme pevným okom, pred ktorým sme urobili jedno retiazkové očko.

  

Takto vyzerá urobená deka v ružovej farbe. 

 

A jeden pletený model, ktorý patril medzi najčítanejšie v našom archíve

Deka do hlbokého kočíka

Pracujeme na ihliciach č. 4.

    

Nahodíme si na ihlicu 44 očiek tak, aby medzi každými dvomi „bombulami“ sme urobili dve očká. Potom z každej strany pletieme tak, že medzi dvomi „bombulami“ urobíme dve hladké očká. Tým pádom sa nám „bombuľky“ ukladajú pekne nad seba. Pozor, aj okrajové očká však pletiete hladko.

Jedno klbo (200 g) vystačí na prikrývku do hlbokého kočíka.

Poznámka: Takýmto spôsobom si môžete urobiť aj podsedáky do kuchyne na stoličky alebo prikrývku na kreslo či gauč.

 

Deka do kočíka na sedenie

Pracujeme na ihliciach č. 8

 

Nahodíme si na ihlicu 30 očiek tak, aby medzi každými dvomi „bombulami“ sme urobili jedno očko. Potom z každej strany pletieme tak, že medzi dvomi „bombulami“ urobíme jedno hladké očko. Tým pádom sa nám „bombuľky“ ukladajú pekne nad seba. Deka pôsobí riedko, ale je dosť teplá.

Ak sa vám nezdá tá voľnosť, skúste medzi vpletať jednu z chlpatých vĺn a medzery sa veľmi sympaticky vyplnia.

Pozor, aj okrajové očká však pletiete hladko.

Na deku do kočíka na sedenie som potrebovala 3 klbá.

Poznámka: Tou druhou metódou s vpletaním chlpatej vlny som robila jednu obrovskú prikrývku na trojkreslo. Darovala som ju kolegyni k päťdesiatke.

 

Hľadať

Kalendár udalostí

Akcie

16
nov
Zámok Schloss Hof Rakúsko

Odkazovač

Vanislava

uzasny diktatik chcem zopakovat

16/09/2019 - 16:44
Samueeel

Khoko:O

16/09/2019 - 12:13
evaker

Ďakujem :)

14/09/2019 - 10:06
Maja

Ďakujeme :)

13/08/2019 - 14:41
Igor. F

Super! Našiel som tu dobré recepty ale taktiež aj rôzne iné super veci! ?

13/08/2019 - 13:46 1
Štefan

Ďakujem, pracovné listy rad použijem pre vnučku.

04/08/2019 - 10:58 1
Drahu

Vynikajúce pracovné listy. :-) Ste super!!! :-)

25/07/2019 - 09:01 1
Viktor Selecký

Za výborný prospech a vzorné správanie.

24/06/2019 - 11:22
Andrea Musu

Ďakujem, pracovné listy rada použijem :)

23/05/2019 - 13:13 1
silbod

Ďakujeme priatelia. Budeme sa snažiť aj ďalej pridávať pekné a kvalitné...

24/04/2019 - 07:03 2

Zrušiť

Výstavy

Žiadne nadchádzajúce udalosti na zobrazenie!

Partneri