Varíme pečieme z hrozna

Hrozno patrí medzi najlahodnejšie ovocie. Je bohaté na vitamíny A, C, B6 a kyseliny listovej. Obsahuje základné minerály, ako je draslík, vápnik, železo, fosfor, horčík a selén. Hrozno obsahuje flavonoidy, ktoré sú veľmi účinné antioxidanty, môžu znížiť škody spôsobené voľnými radikálmi a starnutím buniek. Medzi ďalšie choroby, ktoré dokáže ovplyvniť je napríklad astma. Hrozno totiž zvyšuje vlhkosť v pľúcach. Pomáha aj pri ochorení srdca. Zvyšuje hladinu oxidu dusíka v krvi, ktorý zabraňuje tvorbe krvných zrazenín a tak znižuje riziko srdcového infarktu. 

Zrelá hroznová šťava je dôležitý akýsi domáci liek na liečbu migrény. Je potrebné ju vypiť skoro ráno, bez miešania s vodou. Najlepšie na lačno. Hrozno je veľmi účinné pri prekonávaní zápchy. Je považované za preháňadlo, pretože obsahuje organické kyseliny, cukor a celulózu. Je tiež výborné aj pri tráviacich ťažkostiach a podráždení žalúdka. Hroznová šťava nám dopĺňa veľké množstvo železo, čím zabraňuje únave. Antioxidanty prítomné v strapcoch rovnako poskytujú potrebnú vzpruhu pre imunitný systém.

Ak však chcete chudnúť či máte určenú diétu lekármi, hrozno vo svojom jedálničku obmedzte. Hrozno obsahuje až asi 20% cukru a tak sa zaradzuje medzi najsladšie ovocia na svete. Hrozno preto berte ako samostatné menšie jedlo - ako dostačujúci olovrant alebo desiatu. A aj na sušené hrozienka radšej pri tejto diéte zabudnite.

Mne hrozno chutí v kombinácii so syrmi - hlavne plesňovými. Veľmi rada si robievam na desiatu malé ražniči - bobuľka hrozna, syr, a zase iný syr napichnuté na špáradle. A takto pripravené na tanieriku si ho pojedám pri štrikovaní pri dobrom filme. Toto jednoduché jedlo je vhodné aj k vínu a grilovanému či pečenému mäsu.
Mám však rada aj vylisovanú hroznovú šťavu, ktorú si vákuovo uzavieram do menších fliaš a udržujem v chladničke aj niekoľko dní. Postupne otváram a pijem. Kdesi som čítala, že ju môžem aj zmraziť a udržiavať aj dlhšie. Možno vyskúšam, ale neviem či vydrží až do jari ako písali v tom časopise.
V posledných rokoch som si zvykla na ovocné šaláty ako raňajko-desiatu. Ak si dám do takéhoto šalátu dostatok hrozna, ani nepridávam med. Zdá sa mi dosť sladký.

Džem, čo robievala stará mama

Vylisujeme liter hroznovej šťavy. Primiešame 600 g hnedého cukru a 1/2 čajovej lyžičky kyseliny citrónovej. Na miernom plameni varíme do zhustnutia. Pri dováraní môžeme priliať 2 - 3 polievkové lyžice jablkovej šťavy. Vlejeme do pohárikov a uzavrieme.
Z červeného hrozna odporúčam pridať do vylisovanej šťavy aj 1/4 čajovej lyžičky mletej škorice. Tento džem je vynikajúci potom na vianočke na prvý sviatok vianočný.

Kompót starej mamy

Najprv si pripravíme nálev z 1 litra vody, 300 g rafinovaného cukru a šťavy z polovičky citróna. Nálev prihrejeme tak, aby sa cukor rozpustil, ale nevaríme ho. Do menších pohárikov poukladáme očistené menšie tvrdšie bobuľky. Bobuľky zalejeme opatrne vychladnutým nálevom. Uzavrieme. Sterilizujeme pri 80°C asi 15 minút. Ihneď vyberieme z hrnca, aby rýchlejšie vychladli a bola najmenšia pravdepodobnosť, že sa bubuľky rozvaria.

  

 Môj obľúbený šalát na desiatu tento rok 

3 broskyne nakrájame a sparíme za stáleho miešania v hrnci bez vody a oleja - proste na sucho. Necháme vychladiť. V mise premiešame s rovnakým množstvom hroznových bobuliek. Pridáme 3 polievkové lyžice strúhaného kokosu a zľahka premiešame. 

 Kompót z hrozna aj pre diabetikov

Do pohára vložíme hrozno. Vsypeme trochu soli - ja používam kryštalickú morskú a dávam asi 3-4 zrniečka na 3 dl pohár. Zalejeme do polovice vodou. Pohár uzavrieme a nad parou varíme asi 30 minút.

 

Hľadať

Kalendár udalostí

pon uto str štv pia sob ned
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Akcie

Žiadne nadchádzajúce udalosti na zobrazenie!

Odkazovač

silbod

Niekto, je nám ľúto, že bol nešťastný. My takto učíme deti v škole, že všetko nemá v živote riešenie a majú sa učiť prijať prehru.

02/10/2021 - 11:39
niekto

Velkonocne bludisko. to s ktorou farbou vymalujeme vajicka, nema riesenie....
Syncek bol nestastny, ze nenasiel cestu....Alebo je to naschval?

02/10/2021 - 08:13 1
silbod

Chemykarsk,pôvodne vznikla stránka ako pomocník pre rodiny s deťmi o tvorení,varení. Matematiku som sem položila,lebo sa mi nepáčili vydané učebnice matematiky.Pokračovala som

26/09/2021 - 14:35 1
chemykarsk

Dobrý deň, bolo by dobré, keby tu bolo viac materiálov pre 2.stupeň ZŠ a napríklad aj tu dať iné testy z predmetov okrem matematiky.
Ďakujem. :)

26/09/2021 - 11:40 1
Kavalková

Ďakujem za registráciu ?

22/09/2021 - 07:29 1
silbod

Anka, po prihlásení na stránku, si daný obrázok stiahnite pomocou zelenej šípky v pravom dolnom rohu do svojho počítača. Z počítača vytlačíte.

21/06/2021 - 18:55
Anka

Dobrý deň v časti etikety a nálepky sa napr. vybraný obrázok nedá uložiť na tlač A4.

21/06/2021 - 10:12
Maja

Reklamy nám pomáhajú financovať beh stránky a sú automatické, záleží aj od vašich nastavení (prehliadač, google, cookies) ako sa zobrazia.

03/05/2021 - 18:12
Tatranska

Dobrý deň, Prečo sa na celej polovici zobrazuje reklama? To sa nedá používať. Mohli by ste s tým niečo urobiť?

03/05/2021 - 17:42
silbod

Lucia, ak si kliknete na prihlásenie sa, môžete sa prepojiť s našou webkou aj cez FB či twiter.

25/04/2021 - 16:03 1

Zrušiť

Výstavy

Žiadne nadchádzajúce udalosti na zobrazenie!

Partneri