Je čas na cibuľu

Cibuľa kuchynská sa pestuje na celom svete už niekoľko tisíc rokov. Jej pôvod nám nie je známy.

Má povesť zeleniny upevňujúcej zdravie. Už od stredoveku sa šťava z cibule používa na liečenie popálenín a obarenín. Už niekoľko storočí sa varená či pražená cibuľa na masle zmiešaná s medom používa ako liek na kašeľ.

Dnes už je preukázateľné, že cibuľa má účinky na zníženie cukru v krvi, cholesterolu a odbúravaniu tukových buniek v krvi. Preto má schopnosť potláčať v tele infekcie.

Cibuľa sa pestuje veľmi jednoducho. Malú cibuľku vložíme na jar do hlbokej prerýľovanej jamy vystretej humusom. Ak chceme pestovať cibuľu zo semien, zasievame ich na konci augusta a úrodu zbierame približne v júli nasledujúceho roku.

Poznáme asi päťsto druhov cibúľ pestovaných v záhradách aj dvo rastúcich. U nás sa najčastejšie používa tzv. španielska cibuľa, červená cibuľa, malá hnedošupá a perlovky.

Červená cibuľa

Je väčšinou pikantne sladká. Vhodná na surové konzumovanie či sparenie alebo len krátke opečenie na masle. 

Španielska cibuľa

 Je to veľká cibuľa s hnedou šupou. Je veľmi miernej chuti aj zápachu. Je výborná na pečenie a marinovanie hydiny a rýb.

Malá hnedošulá cibuľa

 Je menšia ako španielska s veľmi výraznou chuťou aj zápachom. Od nej naozaj plačeme.

Perlovky

 Je to odroda  výraznou chuťou. Používajú sa hlavne v jedlách, kde je vhodné nechávať cibuľu v celku.

 

V posledných rokoch sa k nám dostala aj cibuľa - tzv. šalotka. Býva červená aj žltá. Môžeme ju sadiť aj hlbšie do zeme v zime - nezmrzne. Na rozdiel od iných cibúľ rastie v zhluku.

 

 Pár receptov

Cibuľové lievance prastarej mamy

1 liter plnotučného mlieka, 15 g sušeného droždia, 200 g hladkej pohánkovej múky, 300 g hladkej špaldovej múky, 3 vajíčka, 750 g na drobno posekanej cibule, 75 g masla, soľ, mleté čierne korenie

Mlieko mierne zahrejeme a spolu s droždím necháme urobiť kvások.Do misy na miesenie cesta si preosejeme múky a pridáma soľ i korenie. Potom zmiešame múčnu zmes spolu s kváskom a vajíčkami. Vypracujeme cesto, ktoré necháme asi hodinu kysnúť na teplom mieste. Na 40 g masla usmažíme cibuľku. Vmiešame do cesta a necháme znova podkysnúť. Upečieme z oboch strán lievance.

Podávame s čiernym čajom.

 Nakladaná červená cibuľa

500 g červenej cibule, 2 čajové lyžičky rozmrveného oregana, 2 zrnká nového korenia, 1/2 čajovej lyžičky mletej rasce, 1/2 mletého čierneho korenia, 6 nakrájaných strúčikov cesnaku na plátky, 300 ml vínneho alebo jablčného octu

Cibule nakrájame na hrubčie kolieska a povaríme v slanej vode asi 5 minút. Potom cibuľu scedíme do misy, premiešame s cesnakom a koreninami. Zalejeme octom. Môžeme podávať najskôr za dve hodiny. Prípade vložiť do čistých sklenených pohárov do chladničky, kde vydržia ai niekoľko dní.

Šalát

4 veľké pomaranče, 1 na tenké kolieska nakrájaná cuíbuľa, 10 kusov čiernych olív, 3 polievkové lyžice olivového oleja, 1 polievková lyžiae citrónovej šťavy, 1/2 čajovej lyžičky mletej červenej papriky, soľ

Očistené a kakrájané pomaranče na kolieska položíme do misy na šalát. Polejeme šťavou z pomarančov - koľko sa nám jej podarilo zachytiť. Na pomaranče položíme vrstvu až dve cibule. Z ostatných surovín si urovíme zálievku, ktorou polejeme cibuľu v mise. Necháme pôsobiť asi pol hodiny, potom zľahka premiešame.

Podávame k pečenému mäsu alebo grilovanej rybe.

 

Staršie články

https://www.dobre-napady.sk/component/garyscookbook/recipe/6-viedenska-cibula

https://www.dobre-napady.sk/pre-domacnost/varime-pecieme/1255-cervena-cibula

https://www.dobre-napady.sk/pre-domacnost/varime-pecieme/731-spracovavame-cibulu

 

 

Hľadať

Odkazovač

silbod

Viera Baričiaková, ktorý obrázok, prosím, máte na mysli? Obrázky sú kreslené v skicári.

14/11/2021 - 17:52
Viera Baričiaková

Dobrý večer, keď si pomocou zelenej šípky stiahnem dokument, uloží ho v png a nejde vytlačiť čitateľne. Neviem, kde robím chybu...?

14/11/2021 - 17:02 1
silbod

Niekto, je nám ľúto, že bol nešťastný. My takto učíme deti v škole, že všetko nemá v živote riešenie a majú sa učiť prijať prehru.

02/10/2021 - 11:39
niekto

Velkonocne bludisko. to s ktorou farbou vymalujeme vajicka, nema riesenie....
Syncek bol nestastny, ze nenasiel cestu....Alebo je to naschval?

02/10/2021 - 08:13
silbod

Chemykarsk,pôvodne vznikla stránka ako pomocník pre rodiny s deťmi o tvorení,varení. Matematiku som sem položila,lebo sa mi nepáčili vydané učebnice matematiky.Pokračovala som

26/09/2021 - 14:35
chemykarsk

Dobrý deň, bolo by dobré, keby tu bolo viac materiálov pre 2.stupeň ZŠ a napríklad aj tu dať iné testy z predmetov okrem matematiky.
Ďakujem. :)

26/09/2021 - 11:40 2
Kavalková

Ďakujem za registráciu ?

22/09/2021 - 07:29 1
silbod

Anka, po prihlásení na stránku, si daný obrázok stiahnite pomocou zelenej šípky v pravom dolnom rohu do svojho počítača. Z počítača vytlačíte.

21/06/2021 - 18:55 1
Anka

Dobrý deň v časti etikety a nálepky sa napr. vybraný obrázok nedá uložiť na tlač A4.

21/06/2021 - 10:12
Maja

Reklamy nám pomáhajú financovať beh stránky a sú automatické, záleží aj od vašich nastavení (prehliadač, google, cookies) ako sa zobrazia.

03/05/2021 - 18:12

Zrušiť

Partneri