Čokoláda

Posledné dva roky je čokoláda moje prekliatie. Nesmiem jesť lepok a sóju okrem iného. Vydržala som tri roky nejesť čokoládu. Potom som raz v škole dostala niekoľko bomboniér. Niektoré sme otvorili a deti zjedli. Zvyšné som rozdala pani upratovačke, vrátničke, tetám kuchárkam. No a večer som dostala "absťák". Proste úplnú že chuť na čokoládu. Bolo to ozaj náročné. Všetky čokolády totiž obsahujú lepok a sóju. 

Pred rokom som si v jednej čokoládovni kúpila kakaové bôby a skúsili sme si doma urobiť čokoládu. Bola to fajn zábava. Celá kuchyňa bola od kakaa. Niektoré fľaky ani nezišli dolu. Vyšlo to však nielen časovo náročne, ale aj dosť draho. Preto som sa už do takejto aktivity nepúšťala. Minulé Vianoce - vlastne už od leta - som sa snažila vo firmách, obchodoch - hlavne tých, čo sa orientujú na zdravé jedlo získať klasickú čokoládu z môjho detstva. Nepodarilo sa. Normálna čokoláda nie je. 

Ako sa dnes rozdeľujú čokolády?

Horká čokoláda

Táto čokoláda obsahuje minimálne 70 % kakaovej hmoty, trošku cukru. Občas je do nej pridaná vanilka. Je výbornou prísadou do koláčov a zákuskov. Stružlinky z tejto čokolády vynikajúco dopĺňajú presladené zmrzliny. Má krásne tmavú farbu a intenzívnu arómu. 

Dezertná čokoláda

Táto čokoláda obsahuje 30 - 70 % kakaovej hmoty. K nej je pridané kakaové maslo, cukor. Je sladká a predsa tmavšia. 

Mliečna čokoláda

Zvyčajne táto čokoláda obsahuje 20 - 30 % kakaovej hmoty, ale novšie už niekedy aj 40 %. Ku kakaovej hmote sa pridáva kakaové maslo a veľa plnotučného mlieka a cukru. 

Biela čokoláda

Nie je ani v pravom slova-zmysle čokoláda. Neobsahuje kakao. Obsahuje do 30 % kakaového masla, veľa plnotučného mlieka a cukru. Na spracovanie je veľmi citlivá, topí sa už pri nižších teplotách ako horká čokoláda. 

 

Recepty

200 g horkej čokolády s 25 g masla roztopíme v hrnčeku nad parou. Do rozpustenej, ale nie vriacej pomocou mixéru po jednom vmiešame šesť žĺtky. Primiešame z bielkov a 30 g krupicového cukru urobený tuhý sneh. Sneh už vmiešavame ručne. Varíme nad parou. Čokoláda by nemala úplne zovrieť. Ak máte teplomer, mala by mať teplotu asi 90°C. Potom vlejeme do vysokých duritkových pohárov. Podávame teplé. 

alebo

150 g horkej čokolády nalámeme pol litra horúceho mlieka. Miešaním čokoládu rozpustíme. Odstavíme a vmiešame polievkovú lyžicu medu. Podávame teplé v porcelánových hrnčekoch. 

alebo

250 g tmavej čokolády rozpustíme nad parou a vlejeme do väčších a vyšších silikónových foriem. Necháme chladiť. Nad parou rozpustíme 150 g nasekaných mandlí spolu s 1 polievkovou lyžicou mlieka a 150 g bielej a 100 g mliečnej čokolády. Prilejeme k už do väčšej miery stuhnutej tmavej čokolády. Necháme stuhnúť pri izbovej teplote asi dve hodiny. Potom vložíme do chladu a necháme stuhnúť aspoň tri hodiny. Vyberieme zo silikónovej formy. 
Môžeme vliať aj do menších formičiek a urobiť tak bomboniéru ako darček z vlastnoručne urobených cukríkov.

alebo

https://www.dobre-napady.sk/pre-domacnost/recepty/55-vianocne-recepty/592-cokolada-do-kosickov