Varíme z fazule

Semená fazule majú niekedy guľovitý tvar, niekedy obličkovitý, bývajú tmavé, svetlé, fľakaté i jednofarebné. Fazuľa obsahuje asi 25 % bielkovín, nie sú však tak hodnotné ako bielkoviny živočíšneho pôvodu. Aj preto sa zvyčajne fuzuľa kombinuje s mliečnymi výrobkami či mäsovými vývarmi. Čo bolo pre mňa udivujúce - možno Vy viete - fazuľa obsahuje asi 60 % cukrov, preto by sa fazuli mali vyhýbať cukrovkári. Naopak fazuľa obsahuje asi 7 % vlákniny, ktorá ovplyvňuje črevné pohyby. Preto by ju mali jedávať aspoň raz do týždňa ľudia s črevnými problémami - len by mali dávať pozor na kontamináciu inými surovinami a mali by ju radšej jesť rozmixovanú a prepasírovanú.

Z vitamínov sa vo fazuli nachádzajú vitamíny radu B. Čo je zaujímavé, vitamín C sa vo fazuli nenachádza. Z minerálov je vo fazuli najmä draslík, horčík, železo a fosfór. 

Fazuľu pred varením vždy namáčame do studenej vody na aspoň dve hodiny. Tým nie len skrátime čas varenia, ale aj v môžeme vybrať tzv. plevel. Fazuľu vždy varíme pomaly na menšom plameni a solíme ju až po odstavení. Z fazule môžeme pripraviť chutné polievky, prívarky čo bolo v našich domácnostiach časté. Dnes už z fazule pripravujeme v domácnosti aj šaláty či nátierky.

Fazuľový šalát mojej starej mamy

200 g menšej strakatej fazule, 10 g slnečnicového oleja, 2 polievkové lyžice octu, 40 g cibule, voda, soľ, petržlenová vňať

Fazuľu namočíme do studenej vody večer. Ráno ju uvaríme do mäkka v tej istej vode ako bola namočená. Odstavíme a osolíme. Premiešame. Necháme postáť asi 5 minút Potom zlejeme a premiešame v mise s na tenké polkolieska nakrájanou cibuľou (vhodná je červená). Pridáme ostatné suroviny. Premiešame a necháme postáť asi 15 minút. Podávame v miskách s tmavým chlebom. 

Fazuľová polievka so zeleninou

750 - 800 ml hovädzieho vývaru, 60 g veľkej fazule, 10 g slnečnicového oleja, 5 g kukuričnej múky, 50 g cibule, 40 g mrazenej zeleniny (mrkva, petržlen, kaleráb), mleté čierne korenie, majorán, soľ, cesnak, ocot

Vopred namočenú fazuľu zlejeme z vody a uvaríme vo vývare do mäkka. Z cibule, cesnaku, oleja a múky urobíme zápražku, ktorú vlejeme do vriacej polievky a dobre premiešame. Vsypeme aj zeleninu, premiešame a na miernom plameni varíme ešte asi 10  minút. Odstavíme a ešte horúce dochudíme koreninami a octom. Prikryjeme a po pol hodine môžeme podávať. 

Fazuľový obedový mix

80 g bielej fazule, menší pór, 100 g konzelrvovaných sladkokyslých uhoriek, 120 g kvalitnej klobásy, 150 g Eidamu, 80 g bielej cibule, 200 g zelenej papriky, 30 g tučného bieleho jogurtu, 3 polievkové lyžice kečupu, 3 kvapky korenia na tabasco, soľ

Fazuľu namočíme na dve hodiny. Potom zlejeme a uvaríme do mäkka. Pričom pred dovarením vsypeme na väčšie krúžky nakrájaný pór. Scedíme do misy, kde pridáme nakrájané uhorky a papriky na drobno a zvyšné suroviny. Premiešame. Necháme postáť asi 15 minút, aby sa lepšie prepojili chute. Rozdelíme do misiek a podávame s bielym pečivom. 

 

Pár starších receptov z našej stránky

https://www.dobre-napady.sk/pre-domacnost/varime-pecieme/1449-sosovica-hrasok-fazula 

https://www.dobre-napady.sk/pre-domacnost/varime-pecieme/1066-varime-fazulovu-polievku 

https://www.dobre-napady.sk/component/garyscookbook/recipe/138-jokaiho-fazulacka