Pečieme tortu s deťmi

Dcéra je už veľká aj dosť zručná a tak sa občas s ňou snažím robiť aj zložitejšie veci. Tentokrát som sa podučila u kamarátky ako urobiť tortu - vlastne ju ozdobiť - a tak doma trochu skúšame.

Recept na jednoduché biele cesto.

 

10 vajíčok veľkosti M, 400 g kryštálového cukru, 10 polievkových lyžíc teplej vody, 400 g polohrubej múky, 1 prášok do pečiva, štipka soli

Mixérom vyšľaháme žĺtka s cukrom do penista asi 5 minút. Pridáme vodu a zase mixujeme 5 minút. Vedľa v miske si so soľou vyšľaháme bielka do tuhého snehu. Polovicu snehu vmiešame do žĺtkovej zmesi spolu s polovicou múky múkou a práškom do pečiva. Ručne dobre premiešame. A zase vmiešame zvyšok múky a zvyšok snehu a dobre ručne premiešame.
Na spodnú časť tortovej formy položíme papier na pečenie a vlejeme do nej zmes.

tortová forma pečieme tortu

Tortovú formu vložíme do strednej časti rúry vyhriatej na 180°C a pečieme. Pečieme asi 50 minút vo vysokej forme a asi 30 minút v nizkej forme. Vyberieme z rúry. Potom formu dobre chytíme, aby sme sa nepopálili a asi z výšky 5 cm ju pustíme na kuchynskú dosku. Takto by sa nemala torta prilepiť o dno formy. Tortu vyklopíme a necháme na mriežke vychladnúť.

korpus korpus

Tortu dlhým rovným nožom prekrojíme a naplníme krémom alebo len potrieme džemom.

rozkrájaný korpus torta marcipán marcipán torta torta


Povrch torty ponatierame maslovým krémom, aby poťahová hmota dobre držala.

Rada nad zlato

Keď máte pocit že sa to takto pekne nepodarí, rýchlo ho odložte. Určite to vyjde. Keď sme to zvládli my. A keby predsa, nuž všetkým povedzte, že ste tortu piekli s deťmi a každý bude chváliť spoločnú prácu.
U nás doma je dokonca v týchto veciach šikovnejšia dcéra ako ja. Tortu so srdiečka, čo vidíte nižšie aj sama poťahovala.

Kakaový maslový krém

200 g masla, 60 g práškového cukru, 20 g kakaa

Zmäknuté maslo dobre vymiešame do hladka s cukrom a kakaom.

Čokoládová plnka

2 čokoládové pudingy, 600 ml mlieka, 6 polievkových lyžíc kryštálového cukru, 50 g horkej čokolády, 350 g masla

V mlieku rozmiešame pudingový prášok s cukrom. Čokoládu nastrúhame do mliečnej zmesi a uvaríme za stáleho miešania do hustého pudingu. Necháme vychladnúť. Vychladnutý puding rozmiešame so zmäknutým maslom do krému bez hrudiek.


Poťahovú hmotu - našom prípade marcipánovú - vyvaľkáme a pokryjeme ňou tortu veľmi opatrne. Takto pripravenú tortu už môžete ozdobovať aj s menším dieťaťom a pripraviť tak milé prekvapenie starej mame či oteckovi k narodeninám.

Ozdobovanie torty

Zoberieme si trochu hmoty a dobre premiešame - premiesime medzi prstami -  s pár kvapkami tekutého potravinárskeho farbiva. Vyvaľkáme a vykrojíme tvary. Tvary ponatierame zo spodnej strany štetcom trochou vody a popriliepame na tortu.

 marcipán farbenie marcipánu zdobenie zdobenie

Niektoré tvary môžeme ďalej dekorovať aj príborovým nožom alebo lyžičkou.

 

Pečenie torty so starším dieťaťom

Ak máte väčšie dieťa alebo aj v menšom veku zručnejšie dieťa a chcete sa trochu viac zabaviť, skúste recept na korpus urobiť s ním.

6 vajíčok, toľko polohrubej múky - koľko vážia vajíčka, toľko kryštálového cukru - koľko vážia vajíčka, 6 polievkových lyžíc vriacej alebo veľmi horúcej vody, sódy bikarbóny toľko - ako je stotina hmotnosti vajíčok, štipka soli

Žĺtka vymiešame do penista s cukrom. Pridáme vodu a zase miešame mixérom. Vsypeme múku premiešanú so sódou bikarbónou. Premiešame ručne. Nakoniec vmiešame tuhý sneh vymiešaný z bielok a soli.
Vlejeme do formy. Pečieme vo vyhriatej rúre na 180°C asi 25 minút. Potom špajlou skúšame či je cesto prepečené. Zapichneme špajlu do torty a po vytiahnutí na nej nesmie byť nič prilepené, vtedy je torta dopečená.
Vytiahneme z rúry, necháme vychladnúť.
Prerežeme a naplníme lekvárom. Potrieme maslovým krémom. Pokryjeme poťahovou hmotou a ideme ozdobovať.

Biely maslový krém

200 g masla, 60 g práškového cukru

Zmäknuté maslo dobre vymiešame do hladka s cukrom.

 

Vanilková plnka

3 polievkové lyžice kukuričného škrobu, 6 vanilkových cukrov, 300 ml mlieka, 250 g masla

Mlieko dobre premiešamé s cukrom a kukuričným škrobom. Uvaríme do hustého pudingu. Po vychladnutí do hladka vymiešame so zmäknutým maslom.

Ozdobovanie torty

Občas ozdobíme tortu len polevou a posypeme mandlami alebo farebnou ryžou či lentilkami. Rada používam typ polevy, ktorý sa nechá len vo vriacej vode rozpustiť a potom sa potrie na tortu. Takto môže aj dcéra sama ozdobovať. Nalejem vodu z kanvice do hrnca a vložím do nej polevu v obale. Už si dá pozor, aby sa neobliala.

jednoduchá torta

 

 

Hľadať

Kalendár udalostí

Odkazovač

silbod

Marginean Camelia, aké pracovné listy by ste potrebovali?

19/09/2020 - 09:09
Marginean Camelia

Chcela by som pracovné listy.

19/09/2020 - 04:48
Marginean Camelia

Chcela som pracovné listy. Dakujem!

19/09/2020 - 04:47
silbod

Iveta, pracovné listy si môžete stiahnúť po prihlásení sa. Môžete ich používať na nekomerčné účely. A nesmiete odstraňovať logo.

11/09/2020 - 14:18
Iveta

Dobrý deň,
prosím Vás je možne si stiahnut listy pre deti?

11/09/2020 - 11:41 1
silbod

Pani lacova.m nálepky máme tu https://www.dobre-napady.sk/pre-domacnost/etikety-nalepky Zatiaľ to boli na lekváre, darčeky alebo zošity.

18/06/2020 - 14:09 1
lacova.m

hladam nalepku baza

18/06/2020 - 13:55
silbod

Petra, napíšte na Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript., cez odkazovač sa to nedá riešiť... U nás nie je podmienka byť pracovníkom školy.

14/05/2020 - 14:48 1
Petra

Dobrý deň. Zaregistrovala som sa ako súkromná osoba. Bez školy. Chcela som pracovné listy. Prišiel mail na aktiváciu, ale nejde mi to.
Petra

14/05/2020 - 11:28
silbod

Vanda, musíte si nájsť na konkrétnom náhľade prac.listu vpravo dolu zelenú šípku a na ňu kliknúť. Pracovný list sa Vám vo formáte JPG alebo PNG. Potom yvtlačíte.

06/05/2020 - 13:02

Zrušiť

Výstavy

Žiadne nadchádzajúce udalosti na zobrazenie!

Partneri