Pečieme sedliacku pochúťku

Alebo pečieme staré jedlo našich predkov v hlinenej nádobe ako naši pra-pra-prastarí rodičia. Ibaže!

Hlinenú nádobu som vymenila za hlinený kvetináč veľkosti vhodnej pre jednu osobu. A samozrejme, som musela piecť v elektrickej rúre, lebo v paneláku zatiaľ nemáme starý šporák na drevo alebo modernú drevenú pec na pizzu.

Ale jedlo bolo úplne úžasné.

 

 Prichystáme si suroviny:

asi 2 zemiaky, prerastenú slaninu, vajíčko, hladkú zemiakovú múku, 1 stredne veľká cibuľa, soľ, mleté čierne korenie, kozí alebo ovčí syr

Hlinený kvetináč vytrieme jemne slaninkou. Potom ho vyložíme tenkými plátkami prerastenej slaninky. 

 

V mise si premiešame na hrubo nastrúhané zemiaky s polovičnou dávkou tiež na hrubo nastrúhanej cibule. Vmiešame soľ a mleté korenie. Soli len trochu, lebo slanina býva dosť slaná. Pridáme vajíčko a trochu múky. Vlastne by sme mali dostať cesto hustejšie ako na zemiakové placky. Túto zmes vlejeme na slaninou vyložený kvetináč.

  

Povrch pokryjeme hrubšími plátkami syra. Chceme vlastne urobiť nejakú škrupinu na povrchu kvetináča, aby sme potom mohli celok vyklopiť do tvaru torty. Vložíme do vyhriatej rúry na 190°C a pečieme asi 45 minút. 

   

Poznámka:

Koľko ktorých surovín potrebujeme bude asi ťažké povedať, lebo tentokrát som neuvažovala nat tým, že budem niekde písať tento pokus v pečení a tak som robila všetko odoka ako vždy, ale ani dodatočne nevážila ako to zvyčajne robievam.