Varíme, pečieme z rebarbory

Stará mama ju mala v kúte záhrady. Stále jej bolo dosť. Bola ako burina. Robila z nej hlavne kompót a kysnutý rebarborový koláč. 

Moji rodičia ju mali tiež v záhrade a mama z nej robila výborný krém.

Dnes z nej robievam už ozaj všeličo. Stačilo v knižnici otvoriť ozaj staré kuchárske knihy a povypisovať recepty, ktoré ma zaujali. 

Táto červená rastlina s veľkými zelenými listami obsahuje vitamín A, B, draslík, vápnik a kyselinu šťavelovú. A práve preto jeme radšej rebarboru dobre tepelne upravenú. 
Hodí sa na sladko do koláčov či ako kompót alebo lekvár, ale aj ku grilovanému alebo pečenému mäsu a rybe. 

 Rebarborové čatní

500 g rebarbory, 2 polievkové lyžice horčičných semienok, 3 polievkové lyžice brusníc, 3 polievkové lyžice balzamikového octu, 5 polievkových lyžíc brezového cukru, 1 polievková lyžica čerstvo nastrúhaného zázvoru, 5 klinčekov a menšiu 1/2 čajovej lyžičky soli spolu udusíme do mäkka na miernom plameni. 
Potom vlejeme do pohárikov so širokým otvorom. Uzavrieme. Poháriky otočíme hore dnom a necháme, aby sa viečko dobre prichytilo.

Rebarborový krém

200 g rebarbory nakrájame na kúsky a premiešame s 2 polievkovými lyžicami ovocného cukru na varenie. Udusíme pod pokrievkou do mäkka. Rozmixujeme a necháme vychladnúť. Potom premiešame s veľmi tuhou šľahačkou. Vlejeme do misiek, ktoré môžeme ozdobiť kúskom citróna alebo kúskom udusenej rebarbory a necháme pred podávaním v chlade. 

Rebarborový lekvár

500 g očistenej rebarbory nakrájame na kúsky a vložíme do hrnca. Zalejeme 50 ml vody a pod pokrievkou na miernom plameni udusíme do mäkka. Potom rozmixujeme a vmiešame 400 g cukru. Prevaríme za stáleho miešania do požadovanej hustoty. Vlejeme do pohárikov a uzavrieme. Necháme vychladnúť otočené hore dnom.