Magnetizmus

Bavili sme sa s deťmi o magnetoch a chceli sme vedieť ako to vlastne vyzerá. V kľúčovej službe sme si vypýtali kovové piliny, pohľadali sme doma rôzne magnety a náš pokus mohol začať.

Kovové piliny sme rozotreli na papier, ktorý sme pre istotu dali do plastového vrchnáku (ten nám slúžil zároveň ako pevná podložka), aby sa nám náhodou nerozsypali.

Najprv sme si vybrali veľmi silné magnetické guličky (z neodýmia, NIB), ktoré sme pospájali. Položili sme ich pod podložku s pilinami, chvíločku počkali... A toto je výsledok:

Ďalší bol obyčaný plochý magnet. Vyhladili sme piliny a opäť sme magnet položili pod podložku. Jasne sme videli rozdiel v sile magnetu.

Nakoniec sme našli ešte okrúhle magnetky, tak sme urobili pokus aj s nimi:

Najsilnejšie boli jednoznačne NIB guličky. Ešte sme sa s nimi trošku hrali a zistili sme, ktoré piliny sú magnetické a ktoré nie. Kovové piliny boli z kľúčovej služby, takže v nich boli rôzne kovy:

Najlepšia zábava bola pri oddeľovaní magnetických od nemagnetických pilín. Podarilo sa nám urobiť rôznych drakov a kométy. Tie už však nemáme zdokumentované.