Vyrábali sme soľ

Čítali sme v jednom z tých časopisov pre deti, čo odoberá syn v škole, že vo Francúzsku sa doluje kamenná soľ. Pohotovo sa pýtal, či ju odtiaľ vozia aj na Slovensko. A tak som synovi vysvetľovala, že na Slovensku sa tiež kedysi ťažila kamenná soľ, ale dnes sa už vyrába inak a prečo.

V Solivare neďaleko Prešova sa ťažievala kamenná soľ, kým bane nezaliala voda. Dnes sa potrubím táto slaná voda (Soľanka) z baní prenáša do Prešova, kde sa jodiduje a odparuje. A tak vzniká soľ, ktorú kupujeme.
Vlastne sa soľ "varila" v Solivare už v roku 1570 a sklad soli postavený v roku 1572 sa používal až do roku 1960. Dnes je tam múzeum.

Urobili sme si pokus

Do misky sme si naliali 1 dl teplej vody a do nej vsypali 2 odmerky od Sunaru soli (3 kopcovité čajové lyžičky soli). Soľ sme premiešali, aby sa rozpustila. Do misky sme vložili bavlnu a všetko položili na radiátor. Po štyroch dňoch sme mali v miske zase soľ. A predstavte si, že jej bolo rovnako veľa.

sol1 sol2 sol3

sol4 sol5

Pamätám si tento pokus ešte zo základnej školy, určite aj Vy. Len si neviem spomenúť, čo sme tým sledovali. Myslím akú chemickú reakciu.

A nakoniec prišla reč na morskú soľ, ktorá sa vyrába podobne.