Rozprávame o breze

Na školskom dvore, kde učím máme niekoľko briez. Menšie, väčšie, staršie i mladšie. Dnes si porozprávame práve o tomto strome. S našimi prvákmi a druhákmi sa v ľkolskom klube učíme o rastlinkách, rastlinách i zvieratkách, ktoré môžu nájsť na dvore počas hrania sa. 

Breza previsnutá vyrastá ako statný strom alebo zakrpatený stromček dokonca až ker. Môže dosiahnúť výšku 15 m až 25 m. Kôra je v mladosti hnedá, neskôr sa mení na bielu a odlupuje sa.
Breza je nenáročná. Je to rýchlo rastúci strom, ktorý sa často používa a vysadzuje pri rekultivácii krajiny. U nás na dvore a popri škole tie najstaršie boli vysadené práve po postavení hrubej stavby školy. 

Do šampónov a mydiel sa používa brezová voda a brezová miazga. Obsahujú veľké množstvo vitamínov a minerálov, organických kyselín, vápnik, železo... Prapredkovia ju používali ako liek na poškodenú pokožku vo vlasoch či popáleninách. Vyplachovali si ňou ústa po vytrhnutí zubov či rôznych aftách v ústnej dutine. Zaradzovali ju nie len ako liek z vonka, ale aj pili a hlavne na jar pri prechode zo zimy ako vynikajúci antioxidant.
Ako získať brezovú miazgu? Odporúčame video: https://www.youtube.com/watch?v=Flki-SgDYBY 

 Maľujeme

       

Obrázok stromu môžeme okrem vyfarbovania aj dplniť listami. Vatovú tyčinku namočíme do zelenej temperovej farby a otláčame okolo konárov čím vytvoríme listy na breze.

   

Pletieme veniec

https://www.dobre-napady.sk/pre-deti/tvorime-s-detmi/1268-pletieme-veniec-z-prutia