Černice aj tento rok

Černice rastú po celej Európe, predovšetkým na okrajoch lesov, v starých rúbaniskách i pri plotoch. Tam sme ich chodili v detstve zbierať v polovici až koncom augusta.

Dnes ich pestujeme v každej dobrej záhrade. S presunom pestovania černíc do záhrad boli vypestované rôzne odrody - kríčkové či stromčekové - aj odrody bez tŕňov. Podľa odrody a podnebia plody dozrievajú od júna až do septembra.

Černicový džem

Prelisujeme 500 g černíc s 3 – 4 mladými černicovými lístkami. Pridáme 350 g hnedého cukru a ¼ .čajovej lyžičky kyseliny citrónovej. Premiešame. Chvíľu necháme postáť, aby sa cukor začal rozpúšťať. Potom na miernom plameni za občasného premiešania varíme do požadovanej hustoty. Radšej varievam nad parou.
Džem je vhodný podobne ako ríbezľový na lepenie koláčikov z lineckého cesta alebo medovníkov.

Černicový kompót

Na dno 7-decového pohára položíme krúžok pomaranča a citróna bez kôry a pár mladých lístkov z černíc. Zasypeme černicami. Nakoniec pridáme 2 polievkové lyžice hnedého cukru. Zalejeme do ¾ vodou. Uzavrieme a nad parou sterilizujeme asi 30 minút.

 

Černicová limonáda

100 g černíc, 2 – 3 mladé lístky černíc, 2 – 3 lístky mäty, 2 – 3 lístky medovky rozmixujeme a zalejeme 500 mililtrami 60°C vody. Premiešame a necháme luhovať asi pol hodiny. Potom precedíme do 500 ml vody zmiešanej s polievkovou lyžicou medu. Pridáme polievkovú lyžicu citrónovej šťavy. Podávame chladené alebo s kockami ľadu.

Hrnčekový koláč

1 hrnček mlieka zmiešame s 1/3 čerstvého droždia a 1 vanilkovým cukrom. Necháme nakysnúť. Vlejeme do misy na miesenie cesta. Pridáme 1 veľké vajíčko, ½ hrnčeka oleja a ¾ hrnčeka cukru a 2 hrnčeky polohrubej múky. Všetko dobre rozmiešame a vlejeme do tortovej formy. Husto posypeme černicami. Pečieme vo vyhriatej rúre na 180°C asi 35 minút.