Varíme, pečieme

Vyberte si z receptov z našej kuchyne.

Pečieme vianočne

 O pár týždňov sú tu Vianoce. Pred nimi večierky v práci či detské besiedky v škole alebo škôlke či tvorivé dielničky. Všade musíme doniesť napečené koláčiky, mlsoty. Poďme sa spolu na tieto akcie pripraviť. Poradíme Vám pár receptov na pečenie bez lepku a bez sóje či modifikovaných škrobov. 

Čítať ďalej: Pečieme vianočne

Varíme, pečieme zo zázvoru

V starých kuchárskych knihách nájdeme tento liečivý koreň ešte pomenovaný ako ďumbier lekársky. V literatúre ho nájdete pod pojmami ako liečivý koreň z Ázie alebo liečivé korenie z Orientu. Už niekoľko storočí je však súčasťou našej tradičnej kuchyne. Udomácnil sa u nás veľmi rýchlo, lebo aj jeho pestovanie je síce časovo náročné, ale máme bez problémov naň podmienky. 

Čítať ďalej: Varíme, pečieme zo zázvoru

Cestovinové recepty

Cestoviny sme doma veľmi nejedávali. Maximálne kolienka. V posledných rokoch ich však doma často robievam. Hlavne tie klasické kukuričné. Vyhovuje mi v uponáhľanej dobe, že ich rýchlo pripravím. Rýchlo viem urobiť, poliať paradajkovou omáčkou a posypať množstvom syra. Alebo cestoviny a omáčku, ktorú som si rpedpripravila do zaváraninových pohárov či do téglikov do mrazničky. Len vybrať, zohriať a môžeme konzumovať.  

Pár receptov z mojej kuchyne. Hoci asi práve tieto nie sú tie rýchle.

Čítať ďalej: Cestovinové recepty

Varíme polievky či vývary

V každom druhom recepte je spomínaný akýsi vývar, ktorý musíme pridať pri dusení mäsa alebo zapečení cestovín a podobne. Asi väčšina z nás zvykla používať pri takejto príležitosti bujónovú kocku. Nie vždy je to však vhodné. Napríklad ľudia s intoeranciou alebo alergiou na lepok či sóju taký vývar nemôžu jesť. A potom, vlastný vývar je vždy chutnejší. Skúste spolu s nami pripraviť ten svoj, ten jedinečný.

Čítať ďalej: Varíme polievky či vývary

Varíme vo woku

Rýchle opekanie je jednou zo zdravých metód prípravy jedla. Zachováva a vyzdvihuje viac vôňe, chute aj farbu pôvodných surovín. Okrem toho je to aj dosť rýchla príprava pokrmu a pritom len s veľmi malým množstvom tuku. 

Najvhodnejším hrncom na túro prípravu je práve wok. Polguľový tvar pri miešaní či pretrepávaní malého množstva surovín ich prehrieva prirodzenejšie ako náš valcovitý hrniec. Tento spôsob prípravy jedla vznikol v strovekej Číne a veľmi rýchlo sa začal objavovať aj v susedných krajinách.

Čítať ďalej: Varíme vo woku

Varíme, pečieme zo šalvie

Medzi veľmi obľúbené aromatické rastlinky, ktoré sú užitočné v kuchyni, aj v prírodnej medicíne, patrí zaslúžene šalvia. Má mnoho užitočných vlastností. 

Niekoľko štúdií ukázalo, že šalvia sa môže pochváliť protizápalovými a antioxidačnými vlastnosťami.

Čítať ďalej: Varíme, pečieme zo šalvie

Varíme, pečieme z cukiny

Cukina je jemná a lahodná zelenina.  Aj pre tých, ktorí tekvicu na tanieri nemusia v žiadnej podobe. Navyše, podlhovasté alebo guľaté, nápadne sfarbené plody sú okrasou každej zeleninovej hriadky. Cukina sa u nás v minulosti začala pestovať ako náhrada za uhorky napádané plesňou uhorkovou. Celkom mladé plody uhorku naozaj dokážu v šaláte nahradiť. Cukina je na pestovanie pomerne nenáročná zelenina.

Cukina je nízkokalorická s obsahom vody cca 90 % má málo minerálnych látok (draslík, vápnik, horčík, fosfor, meď, zinok), vitamínov, cukrov, tukov, bielkovín a vlákniny.

Čítať ďalej: Varíme, pečieme z cukiny

Hľadať

Odkazovač

silbod

Viera Baričiaková, ktorý obrázok, prosím, máte na mysli? Obrázky sú kreslené v skicári.

14/11/2021 - 17:52
Viera Baričiaková

Dobrý večer, keď si pomocou zelenej šípky stiahnem dokument, uloží ho v png a nejde vytlačiť čitateľne. Neviem, kde robím chybu...?

14/11/2021 - 17:02 1
silbod

Niekto, je nám ľúto, že bol nešťastný. My takto učíme deti v škole, že všetko nemá v živote riešenie a majú sa učiť prijať prehru.

02/10/2021 - 11:39
niekto

Velkonocne bludisko. to s ktorou farbou vymalujeme vajicka, nema riesenie....
Syncek bol nestastny, ze nenasiel cestu....Alebo je to naschval?

02/10/2021 - 08:13
silbod

Chemykarsk,pôvodne vznikla stránka ako pomocník pre rodiny s deťmi o tvorení,varení. Matematiku som sem položila,lebo sa mi nepáčili vydané učebnice matematiky.Pokračovala som

26/09/2021 - 14:35
chemykarsk

Dobrý deň, bolo by dobré, keby tu bolo viac materiálov pre 2.stupeň ZŠ a napríklad aj tu dať iné testy z predmetov okrem matematiky.
Ďakujem. :)

26/09/2021 - 11:40 2
Kavalková

Ďakujem za registráciu ?

22/09/2021 - 07:29 1
silbod

Anka, po prihlásení na stránku, si daný obrázok stiahnite pomocou zelenej šípky v pravom dolnom rohu do svojho počítača. Z počítača vytlačíte.

21/06/2021 - 18:55 1
Anka

Dobrý deň v časti etikety a nálepky sa napr. vybraný obrázok nedá uložiť na tlač A4.

21/06/2021 - 10:12
Maja

Reklamy nám pomáhajú financovať beh stránky a sú automatické, záleží aj od vašich nastavení (prehliadač, google, cookies) ako sa zobrazia.

03/05/2021 - 18:12

Zrušiť

Partneri