Varíme, pečieme

Vyberte si z receptov z našej kuchyne.

Je čas na cesnak

Cesnak kuchynský pochádza zo stepi sttrednej Ázie, ale odtiaľ si čoskoro našiel cestu na Blízky východ, kde ho obľubovali Babylončania, Židia aj Egypťania.

Dozvedáme sa o tom aj na nápise v pyramíde v Gíze. Nápis oznamuje koľko cibule a cesnaku skonzumovali robotníci, čo ju stavali. Aj o olympijskych športovcoch sa hovorilo, že ho jedli vo zvýšenom množstve, aby znásobili svoju silu. Cesnak ospevovali aj Homér, Aristoteles, Vergilius. V tých časoch bol považovaný za vynikajúci liek an imunitu a používal sa tiež v mágii. Grécky pútnici nosili cesnak pri sebe vo vrecúšku, aby ich chránil pred bohyňou Hekatu. Všeobesne sa verilo dlhé stáročia, že cesnak ochraňuje pred nečistými silami, zlými duchmi či bosorkami.

Čítať ďalej: Je čas na cesnak

Je čas na citróny

Je tu jeseň. S ňou čas na zvýšený príjem Cé vitamínu. Akejsi prevencie proti nádche a chrípke. 

Preto v dnešnej ponuke nájdete recepty z citrónov. Aj keď asi v ich varenej či pečenej podobe už nie je veľa vitamínu Cé. Nevadí, budeme mať zmenu. Dnes teda na tému citróny.

Čítať ďalej: Je čas na citróny

Máme doma pór

... čo s ním?

Je to rastlinka, ktorú šťachtí ľudstvo viac ako tisíc rokov. Je to najjemnejšia odroda z čeľade cibuľovitých. Pestuje sa jednoducho. Potrebuje však dlhé vegetačné obdobie. Semená póru sejeme v skorej jari priamo do záhona, v lete pretŕhame, na jeseň obhrnieme zeminou, aby sa tvorila byľ. Môžeme ho nechať v zeli aj počas zimy a vyberať podľa potreby. Môžeme ho mať vždy čerstvý na stole.

Čítať ďalej: Máme doma pór

Koláčiky na posedenie s priateľmi

Na jeseň pri posedení s priateľmi a rodinou v záhrade či grilovačke prídu vhod aj mlsoty z cesta. Výborné sladké i slané koláčiky, ktoré doplnia energiu, umocia priateľskú atmosféru.

A v neposlednom rade ochutnáte nové či staršie už zabudnuté recepty či recepty, čo vy doma nerobievate. Povymieňate si názory na rôzne kulinárske relácie v televízii i moderných kuchárov a zaspomínate na tie zo svoho detstva. Ako aj ja teraz na moje obľúbené medové rezy.

Čítať ďalej: Koláčiky na posedenie s priateľmi

Jednoduché a lahodné nátierky

Školský rok je už tu. Určite každej mamičke školáka vŕta v hlave, čo dať svojmu dieťaťu na desiatu. Preto sme pre vás pripravili pár nápadov ako na rýchle a lahodné nátierky na chlebíky. Aj slané, aj na sladko, ak kyslejšie, aj ...

Možno klasické, možno moderné, veď uvidíte. Stačí len prelistovať.

Čítať ďalej: Jednoduché a lahodné nátierky

Nealko aj alko na stretnutie s priateľmi

 Už máme polovicu leta za sebou. Tento rok to bolo s dovolenkou asi všelijako. S priateľmi na balkóne, terase alebo záhrade sme sa stretávali asi častejšie.

Najbližšie stretnutie s priateľmi môžeme osviežiť našimi novými nápojmi. Ponúkame Vám recepty na nealko aj alko drinky ako Vám lepšie chutí. 

Čítať ďalej: Nealko aj alko na stretnutie s priateľmi

Varíme zmrzlinu

 Už je to ozaj dávno, čo sme si kamarátky z okolia kúpili zmrzlinový strojček. Elektrický stroj na výrobu domácej nefalšovanej zmrzliny. Takej, čo nie je z prášku.

Dovtedy sme tiež nerobievali práškovú zmrzlinu. Len sme šľahačku vymiešali s kakaom a nechali stuhnúť v mraziacich nádobkách v mrazničke. Alebo sme len rozmixovali jahody či marhule s cukrom a zmrazili ako ovocnú dreň. To je však iná chuť ako keď je zmrzlina vymiešaná v strojčeku.

Čítať ďalej: Varíme zmrzlinu

Hľadať

Kalendár udalostí

pon uto str štv pia sob ned
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Odkazovač

silbod

Milá Štefánia Karovičová, v sekcii Pre školákov nájdete písanie, počítanie aj geometriu i pracovné listy na čítanie či počúvanie s porozumením. Musíte byť prihlásená cez FB...

25/10/2020 - 15:53
Štefánia Karovičová

Poprosim prac.listy pre prvákov

25/10/2020 - 15:49
silbod

Marginean Camelia, aké pracovné listy by ste potrebovali?

19/09/2020 - 09:09
Marginean Camelia

Chcela by som pracovné listy.

19/09/2020 - 04:48
Marginean Camelia

Chcela som pracovné listy. Dakujem!

19/09/2020 - 04:47
silbod

Iveta, pracovné listy si môžete stiahnúť po prihlásení sa. Môžete ich používať na nekomerčné účely. A nesmiete odstraňovať logo.

11/09/2020 - 14:18
Iveta

Dobrý deň,
prosím Vás je možne si stiahnut listy pre deti?

11/09/2020 - 11:41 1
silbod

Pani lacova.m nálepky máme tu https://www.dobre-napady.sk/pre-domacnost/etikety-nalepky Zatiaľ to boli na lekváre, darčeky alebo zošity.

18/06/2020 - 14:09 1
lacova.m

hladam nalepku baza

18/06/2020 - 13:55
silbod

Petra, napíšte na Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript., cez odkazovač sa to nedá riešiť... U nás nie je podmienka byť pracovníkom školy.

14/05/2020 - 14:48 1

Zrušiť

Výstavy

Žiadne nadchádzajúce udalosti na zobrazenie!

Partneri