Varíme, pečieme

Vyberte si z receptov z našej kuchyne.

Mäkké smotanové syry

Máte pocit, že všetky smotanové syry sú rovnaké? Naozaj je to len pocit. Povieme si pár slov ako sa vyrábajú či z čoho sa skladajú, aby ste ich lepšie spoznali a naučili sa ich používať vo svojej kuchyni.

A nakoniec si ukážeme ako si môžeme urobiť doma smotanový aj iný syr.

Čítať ďalej: Mäkké smotanové syry

Kaleráb

Keď som kedysi pomáhala pri kurzoch varenia, dozvedela som sa, že kaleráb je špeciálna odroda kapusty, ktorú vyšľachtili tak, aby sa jedol hlavne hlúb. To ma ozaj prekvapilo. Vtedy sme robili nejaký šalát a do neho sme dokonca použili mladé stredné menšie lístky z kalerábov. Bolo to veľmi chutné.

Kaleráb je bohatý nielen na minerály ako je meď, draslík, mangán, železo, kalcium, ale rovnako obsahuje aj vitamín C, B- vitamíny, vitamín A a vitamín K. Jeho dôležitou súčasťou je aj vláknina. Keďže obsahuje málo kalórii, odporúča sa aj pri diétach na chudnutie.

Čítať ďalej: Kaleráb

Ľubica pečie tortu

Dnešné ráno sme chceli piecť. Zrazu som mala akosi viac roboty inde a nemohla som zostať v kuchyni. Dcéra sa ponúkla, že upečie ona. Bola som rada.

Najprv prezrela všetko v komore, postupne vyťahovala zmesi aj múky a čítala zloženie i návody. Potom prezrela chladničku. Dlhšie sa rozhodovala, čo bude robiť. Nakoniec vybrala. Vždy mala rada krtkovu tortu. Tak sa ju snažila napodobniť. Urobila to však svojsky.

Čítať ďalej: Ľubica pečie tortu

Pečieme lievance z Novalim

Počas prázdnin si vieme nájsť viac času na poriadne raňajky. Teda výborné aj pekne upravené na tanieri. Vieme si ich vychutnať s pôžitkom. Nie len nahádzať do seba či dokonca zjesť po ceste do auta či na zastávku autobusu, keď sa ponáhľame do práce.

Dnes sme si robili lievancové hody. Mali sme čas a tak sme sa vyhrali s príchuťami aj výzdobou. Teda len takou jednoduchou. Nie sme žiadni profesionáli. Prvoradá bola pre nás pastva pre oči. Ale ani na chute sme nezabudli.

Čítať ďalej: Pečieme lievance z Novalim

Smooty

V lete je tento "moderný" nápoj asi najvhodnejším nápojom na raňajky aj neskorý olovrant. Ovocie, zelenina, šťavy a minerálky či sóda.

Môžu byť aj veľmi príjemným spestrením posedenia s priateľmi počas dovolenky či predĺžených víkendov. Môžeme pridať aj trochu alkoholu, ak ich chceme použiť v neskorých nočných hodinách.

Čítať ďalej: Smooty

Zemiaky

Ľuľok zemiakový, taký má názov odborne, ale v bežnej reči len zemiak. Zemiak je viacročná hľuznatá plodina z čeľade ľuľkovité. Zemiaky patria medzi najvýznamnejšie poľnohospodárske plodiny. Za svoju obľubu vďačia nenáročnosti na prírodné podmienky pri pestovaní a predovšetkým mimoriadne vysokým hektárovým výnosom. Ich široké uplatnenie v európskom poľnohospodárstve na začiatku 19. storočia ochránilo Európu od hladomoru. V tom čase sme na Slovensku vďaka experimentom kňaza  Jozefa Agnelli spoznali tri nové druhy, ktoré sa mu podarilo vyšľachtiť.  

Čítať ďalej: Zemiaky

Varíme v samovare

Aspoň tak nazvala moja dcéra najnovší prístroj, ktorý sme si mohli vyskúšať na varenie krémovej polievky. Dcére sa hneď zapáčil. Zdal sa jej bezpečnejší ako varenie na plyne. Neskôr sme robili aj vynikajúcu omáčku k mäsu. Vyskúšali sme aj puding z ovocia. Všetko úžasné.

Čítať ďalej: Varíme v samovare

Hľadať

Kalendár udalostí

Akcie

23
aug
Čajovňa Symetria v DNV

16
nov
Zámok Schloss Hof Rakúsko

Odkazovač

Maja

Ďakujeme :)

13/08/2019 - 14:41
Igor. F

Super! Našiel som tu dobré recepty ale taktiež aj rôzne iné super veci! ?

13/08/2019 - 13:46 1
Štefan

Ďakujem, pracovné listy rad použijem pre vnučku.

04/08/2019 - 10:58 1
Drahu

Vynikajúce pracovné listy. :-) Ste super!!! :-)

25/07/2019 - 09:01 1
Viktor Selecký

Za výborný prospech a vzorné správanie.

24/06/2019 - 11:22
Andrea Musu

Ďakujem, pracovné listy rada použijem :)

23/05/2019 - 13:13 1
silbod

Ďakujeme priatelia. Budeme sa snažiť aj ďalej pridávať pekné a kvalitné...

24/04/2019 - 07:03 2
Šofranková

Ďakujem za pracovné listy, ktoré mi pomáhajú vo vyuč. procese.:D

23/04/2019 - 17:41
Hamašová

Už zase sme si čosi stiahli na precvičenie :) Ďakujeme ;)

07/04/2019 - 18:02
Gaál

Super pracovné listy, ďakujem!:)

02/04/2019 - 08:56

Zrušiť

Výstavy

18
aug
Primaciálny palác, Bratislava

Partneri