Pečieme bezlepkový chlieb 2

Po dlhšej  odmlke som predsa len išla skúsiť robiť bezlepkový chlebový kvások. Kedysi som ho skúšala z pohánkovej celozrnnej múky. Nuž som išla skúšať znova. Dnes som však kúpila pohánkovú hladkú múku a tak som zisťovala či to pôjde aj z nej. Išlo.

Skúste aj vy. 

 

Kvások z pohánkovej múky

1. deň ráno

Prevaríme si vodu a necháme schladiť asi na 30°C. Do dobre umytého a vriacou vodou vypláchnutého skleneného pohára vsypeme polievkovú lyžicu múky a zalejeme 2 polievkovými lyžicami vody. Pohár prikryjeme servítkou a položíme na teplé miesto bez prievanu, ale nie na priame slnko. 

1. deň večer

Prisypeme do pohára zase 1 polievkovú lyžicu múky a 2 polievkové lyžice vody. Premiešame a necháme zase stáť do druhého dňa na rovnakom mieste.

2. deň a 3. deň a 4. deň 

Rovnako ako v prvý. Na tretí alebo štvrtý deň by mala múka v pohári už kvasiť - budú vidieť bublinky. 

Na piaty deň by sme už mohli - ak to dobre dopadne - piecť chlebík. 

 

Pečieme malý chlebík v kvetináči

 

2 polievkové lyžice kvásku si dáme do misy na miesenie cesta. Kvások zriedime vlažnou vodou tak, aby celkový objem bol 150 ml. Necháme na teplom mieste prikryté utierkou podkysnúť asi 4 hodiny alebo aj dlhšie. Potom si v mise vymiešame kvások s asi 250 g bezlepkovej zmesi NOVALIM Promixh chlieb - normal a 1/2 čajovej lyžičky soli. 

Kvetináčik si vytrieme kúskom slaniny. Do neho vložíme urobenú guľu a necháme vo vyhriatej rúre na 70°C kysnúť asi pol hodiny. Potom zvýšime teplotu v rúre na 200°C bez toho, aby sme vybrali chlebík z rúry. Necháme piecť asi 45 - 50 minút.

 Zdal sa mi veľmi biely, ale celkom chutil.