Vyberáme pre vás z archívu

Ako sme kedysi krakelovali kvetináč

Pred pár rokmi to bola veľká móda. Stará technika na úpravu staršieho nábytku sa objavila ako niečo absolútne nové ako bomba. Bol to hit.

Robili sme si so susedkami kurzy a vyrábali takto milé darčeky či dekorácie do bytu. Natierali sme drevené škatuľky, kvetináče, staršie stoličky... Dnes už zase upadla táto ozaj veľmi stará stará technika a nájdete ju už skôr robiť žienky na chalupách, kde si krátia čas dovolenky a kde tieto predmety aj tak lepšie vyniknú ako v mestskom byte. 

Jednokrokový krakel

Veľmi sa mi páči táto úprava povrchov - môžete ju dať urobiť aj menším deťom a stále bude vyzerať dobre.

Potrebujeme: dva odtiene navzájom kontrastných akrylových farieb, lepidlo Herkules, 3 jemné ploché štetce

   

Kvetináč najprv poumývane hubkou, aby sme hozbavili nečistoty a necháme vyschnúť. Potom ho natrieme základnou farbou - radšej dve vrstvy. Necháme vyschnúť a natrieme lepidlom Herkules.

 

Po zaschnutí lepidla, natrieme druhou farbou. Len pozor natierame v proti smere ako sme natierali lepidlo. Na vyschnutie si môžeme pomôcť jemným fénovaním. Už po chvíli budeme vidieť praskať lepidlo s vrchnou farbou a začne presvitať spodná.

Teraz môžete na povrch nalepiť servítku.

 

 

Dvojkrokový krakel

Táto technika zaujala celú našu rodinu. Asi preto, že sa hráme s farbami a to nás baví. Možno preto, že si netreba až tak veľký pozor dávať pri maľovaní a keď trochu vybehneme z rytmu, vždy to vyzerá výborne.

Hlinený kvetináč poriadne umyjeme a vysušíme. Ponatierame ho dvomi vrstvami žltej farby farby (okrem vrchu, ktorý sme natreli na zeleno), pričom farbu natierame zľava do prava. Po zaschnutí,ktoré môžeme mierne urýchliť jemným fénovaním, natrieme žltú farbu krakelovacím lakom č. 1 zhora na dol a zase necháme zaschnúť. Potom natrieme krakelovacím lakom č. 2 sprava do ľava. Po chvíli schnutia začneme vidieť praskliny vrchného laku. Vtedy si na servítku dáme trochu zelenej akrylovej farby a rýchlymi pohybmi začneme vtierať (nebojte sa aj pritlačiť) zelenú farbu. Pričom občas sa nám žltá a zelená zmiešajú, čo vlastne vytvorí práve ten efekt staršieho typu kvetináča.

Po dokončení sme sa však s deťmi zhodli, že radšej budeme vtierať na budúce olejovú zelenú farbu. Vtiera sa ľahšie a až tak veľmi by nám nepošpinila tú žltú.

 

Dvojkrokový krakel so servítkou

    

Tento kvetináč mal ako spodnú farbu použitú bielu akrylovú farbu. Urobili sme až tri nátery. Natierali sme zhora dole. Potom sme Herkulesom prilepili servítku a zároveň pretreli  zvyšok kvetináča sprav doľava. Nechali sme zaschnúť. Potom krakelovacím lakom č. 2 - tzv. vrchným - sme ponatierali celý kvetináč zľava doprava. Po chvíli nám začal vrchný lak praskať. Tak sme si dali na servítku hnedú olejovú farbu a vtierali sme do praskajúceho laku. Aj cez servítku. Tam však opatrnejšie, aby sa nám nepretrel obrázok, ale len urobil akoby ryhy. 

 

 Ak nemáte toľko kvetináčov ako vám zostalo farby, skúste si urobiť už dopredu pár vajíčok http://archiv.dobre-napady.sk/dvojkrokov%C3%BD-krakel-na-vaj%C3%AD%EF%BF%BDtkach-r851.htm 

 

Hľadať

Odkazovač

silbod

Viera Baričiaková, ktorý obrázok, prosím, máte na mysli? Obrázky sú kreslené v skicári.

14/11/2021 - 17:52
Viera Baričiaková

Dobrý večer, keď si pomocou zelenej šípky stiahnem dokument, uloží ho v png a nejde vytlačiť čitateľne. Neviem, kde robím chybu...?

14/11/2021 - 17:02 1
silbod

Niekto, je nám ľúto, že bol nešťastný. My takto učíme deti v škole, že všetko nemá v živote riešenie a majú sa učiť prijať prehru.

02/10/2021 - 11:39
niekto

Velkonocne bludisko. to s ktorou farbou vymalujeme vajicka, nema riesenie....
Syncek bol nestastny, ze nenasiel cestu....Alebo je to naschval?

02/10/2021 - 08:13
silbod

Chemykarsk,pôvodne vznikla stránka ako pomocník pre rodiny s deťmi o tvorení,varení. Matematiku som sem položila,lebo sa mi nepáčili vydané učebnice matematiky.Pokračovala som

26/09/2021 - 14:35
chemykarsk

Dobrý deň, bolo by dobré, keby tu bolo viac materiálov pre 2.stupeň ZŠ a napríklad aj tu dať iné testy z predmetov okrem matematiky.
Ďakujem. :)

26/09/2021 - 11:40 2
Kavalková

Ďakujem za registráciu ?

22/09/2021 - 07:29 1
silbod

Anka, po prihlásení na stránku, si daný obrázok stiahnite pomocou zelenej šípky v pravom dolnom rohu do svojho počítača. Z počítača vytlačíte.

21/06/2021 - 18:55 1
Anka

Dobrý deň v časti etikety a nálepky sa napr. vybraný obrázok nedá uložiť na tlač A4.

21/06/2021 - 10:12
Maja

Reklamy nám pomáhajú financovať beh stránky a sú automatické, záleží aj od vašich nastavení (prehliadač, google, cookies) ako sa zobrazia.

03/05/2021 - 18:12

Zrušiť

Partneri