Rysujeme uhly

 V tomto školskom roku geometriu začne konštrukciou uhlov. Naučíme sa rozlíšiť ostré a tupé uhly, odmerať uhol a narysovať uhol s danou veľkosťou podľa uhlomera a niektoré aj bez neho pomocou osí uhlov či naopak grafickým súčtom a rozdielom uhlov.

 Najprv si však zopakujeme rysovanie úsečiek, priamok a polpriamok i kružníc a osí úsečiek z prvého stupňa, rovnobežiek z piatej triedy a aj matematicko-geometrické značky, ktoré používame v konštrukčných úlohách. 

Čítať ďalej: Rysujeme uhly

Deliteľnosť prirodzených čísel

Prvé učivo šiesteho ročníka po pár hodinách opakovania toho predošlého zvláštneho školského roka strávime prácou nad deliteľnosťou prirodzených čísel. Ukážeme si ako môžeme overiť aj bez dlhého delenia, či je číslo deliteľné 2, 3, 4, 5, 6, 8, 9, 10, 11... Pozrieme sa na prvočísla a zložené čísla a ich rozklad. Vyriešime pár jednoduchých slovných úloh.

Pýtaš sa na čo ti toto učivo bude? O rok ho budeš veľmi potrebovať pri sčítaní a odčítaní či krátení a rozširovaní zlomkov, zjednodušovaní pomeru alebo aj pri riešení priamej a nepriamej úmery...

Čítať ďalej: Deliteľnosť prirodzených čísel

Výrazy

Opakujeme číselné výrazy s ôsmakmi. Zápis súčtu, rozdielu, súčinu i podielu a ich kombinácie. Precvičujeme riešenie číselných výrazov s prijoritou matematických operácii. Zapisujeme slovne povedaný číselný výraz a naopak.

Začíname s výrazmi s premennou. Pripravujeme sa na riešenie lineárnych rovníc s jednou neznámou.

Čítať ďalej: Výrazy

Pravouhlá súradnicová sústava

My si dnes na pár úlohách zopakujeme zakreslenie bodov v ortogonálnej sústave. V sústave, ktorú vlastne poznáme z geografie. Kedy sme v škole určovali polohu miesta pomocou rovnobežiek a poludníkov. Napríklad: 48°08′38″S ; 17°06′35″V je poloha Bratislavy. Čo znamená, že Bratislava sa nachádza približne na 48-mom stupni severnej šírky a približne na 17-tom stupni východnej dĺžky. Dnes nám túto polohu ukáže aj mobil a GPS.

Čítať ďalej: Pravouhlá súradnicová sústava

Lichobežník

Najprv sa budeme chvíľu venovať konštrukcii lichodbežníka. Vlastne dáme dohromady naučené rysovanie z geometrických diktátov a zápis či rozbor konštrukcie, ktorý sme robievali pri konštrukcii trojuholníkov a rovnobežníkov. Naučíme sa aké druhy lichobežníkov poznáme podľa veľkosti strán či veľkostí vnútorných uhlog. Potom si zopakujeme čo je to obvod štvoruholníka a prečo je to v lichobežníku veľmi podobne. Vysvetlíme si orečo je vzores pre výpočet obsahu lichobežníka taký aký je. Všetko precvičíme na pracovných listoch.

Čítať ďalej: Lichobežník

Obvod a obsah trojuholníka

 Už sme vo ôsmej triede a vieme rysovať trojuholníky, rovnobežníky, vypočítať obvod a obsah rovnobežníkov. Chýba nám trojuholník a lichobežník. V tomto článku sa vrhneme na trojuholníky - ostrouhlé, tupouhlé, pravouhlé, rovnoramenné, rovnostranné i rôznostranné či ich kombinácie.

Zopakujeme si všetko, čo sme sa o trojuholníkoch už učili. Len pre osvieženie pamäti. Viem, že to viete.

Čítať ďalej: Obvod a obsah trojuholníka

Celé čísla

 O chvíľu začne nový školský rok. A ja s ním aj s mojimi ôsmakmi. Ako prvé učivo máme robiť na matematike celé čísla. Nuž som strávila pár dní prázdnin prípravou na tieto hodiny. 

 Dúfam, že to takto lepšie zvládneme. Čo si povieme v škole, to si môžu prečítať aj tu a pozrieť na videách. Tí, čo chýbajú sa už nebudú môcť vyhovárať, že si nevedeli nájsť učivo v edupage, že zabudli heslo...

Čítať ďalej: Celé čísla

Hľadať

Kalendár udalostí

pon uto str štv pia sob ned
3
4
5
6
7
8
10
11
12
13
14
15
17
18
19
20
21
22
24
25
26
27
28
29
31

Odkazovač

silbod

Pani lacova.m nálepky máme tu https://www.dobre-napady.sk/pre-domacnost/etikety-nalepky Zatiaľ to boli na lekváre, darčeky alebo zošity.

18/06/2020 - 14:09
lacova.m

hladam nalepku baza

18/06/2020 - 13:55
silbod

Petra, napíšte na Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript., cez odkazovač sa to nedá riešiť... U nás nie je podmienka byť pracovníkom školy.

14/05/2020 - 14:48
Petra

Dobrý deň. Zaregistrovala som sa ako súkromná osoba. Bez školy. Chcela som pracovné listy. Prišiel mail na aktiváciu, ale nejde mi to.
Petra

14/05/2020 - 11:28
silbod

Vanda, musíte si nájsť na konkrétnom náhľade prac.listu vpravo dolu zelenú šípku a na ňu kliknúť. Pracovný list sa Vám vo formáte JPG alebo PNG. Potom yvtlačíte.

06/05/2020 - 13:02
vanda

prosim o vytlacenie pracovnych listov,pisanie cisel,

06/05/2020 - 12:03
Maja

Pracovné listy sa dajú stiahnuť po prihlásení. Pri každom pracovnom liste vpravo dole je potom zelená šipka, pomocou ktorej si ho stiahnete do svojho počítača.

29/04/2020 - 23:30 2
Michala

Prečo sa nadajú stiahnuť dané pracovné listy na vytlačenie ?!

29/04/2020 - 20:45
Maja

Napíšte na Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript., cez odkazovač sa to nedá riešiť...

20/04/2020 - 16:54
Ajka 7

nejde mi prihlásiť sa ...

20/04/2020 - 16:49

Zrušiť

Výstavy

Žiadne nadchádzajúce udalosti na zobrazenie!

Partneri