Osová a stredová súmernosť s piatakmi

S osovoou súmernernosťou v štvorcovej sieti sa stretávame už v predškolskom veku. Najviac sa asi rozširuje v druhom ročníku kde sa prelína do výtvarnej výchovy. V histórii vlastne obe súmernosti ľudia obkukali tieto javy z prírody. Najprv sa v dejinách s osovou súmernosťou stretávame pri úprave veľkých okien či oblúkových dverí. Stredová symetria sa začala používať ešte skôr. Okolo ohniska, ktoré tvorilo stred sa symetricky stavali obydlia. A podobne.

V piatom ročníku si učivo rozšírime a zmatematizujeme. To, čo si teraz ukážeme zase využijete vo vyššom ročníku na fyzike pri šošovkách. Aj preto je vhodné si látku veľmi dobre precvičiť. 

Na obrázku vidíte prácu jednej piatačky. 

Čítať ďalej: Osová a stredová súmernosť s piatakmi

Geometria s piatakmi

V piatej triede  sa už celkom vážne venujeme konštrukčnej geometrii a aj presnosti práce s pravítkom či kružidlom. Úlohy riešime s farebne vyznačenými náčrtmi, zápismi, rozbormi aj overovaniami či skúškami správnosti ako sme rysovali.

Nezabudnite si do tašky pribaliť okrem zošita a pera aj ceruzky a farbičky i rysovacie pomôcky. Pri kreslení náčrtov vám môže pomôcť aj štvorčeková podložka. 

Čítať ďalej: Geometria s piatakmi

Rímske čísla

Rímske číslice sú spôsob zápisu čísel pomocou písmen, pomocou abecedy. Ešte v 19. storočí bola veľmi rozšírená. Dnes sa používa už iba zriedkavo – rímske číslice nájdeme v historických nápisoch (dátumy vzniku organizácie, dátum postavenia domu, kostola, kaplnky, zámku), označujú sa nimi kapitoly v knihách či diely viacdielneho filmu alebo románu...

Z matematického hľadiska boli rímske čísla zastaralé už na prelome našich letopočtov - teda pred dvetisíc rokmi. Prečo? 

Čítať ďalej: Rímske čísla

Veľké čísla s piatakmi

 Už sme v piatej triede dlhšie, už sme si zvykli, už sme si zopakovali čo-to z prvého stupňa. Začíname s novým alebo rozširujeme staršie. Budeme tvoriť, zapisovať, čítať, porovnávať, ale aj sčítavať a odčítavať veľké čísla. Veru, niektoré aj nad milión. Aj si ich vynásobíme a vydelíme. Na záver sa pozrieme na slovné úlohy, ktoré budeme riešiť kreslením či rysovaním. Nezabúdaj si nosiť štvorčekovú podložku do zošita, okrem pera aj ceruzku, farbičky a k lineáru pridaj aj pravítko a gumu. 

Čítať ďalej: Veľké čísla s piatakmi

Mocniny a odmocniny s deviatakmi

S mocninami  a odmocninami sme sa už v akýchsi náznakoch začali postupne stretávať v geometrii pri výpočte obsahu, povrchu či objemu od piateho ročníka. Veď centimetre štvorcové či decimetre kubické už poznáme aj z biológie, fyziky a chémie. Používali sme však väčšinou prirodzené čísla. Tentokrát zoberieme mocniny a odmocniny hlbšie. Pridáme si trochu teórie, ktorú budeme aplikovať aj na desatinných číslach a zlomkoch. 

Čítať ďalej: Mocniny a odmocniny s deviatakmi

Konštrukcia trojuholníka u šiestakov

Miľujem konštrukčné úlohy. Aj keď na hodine hlavne v začiatkoch urobíme len jednu a koľkokrát aj tú ešte musia deti dokončiť doma. Je to pre nich veľmi systematická, dôsledná a jemná práca. Dnes sa všetko len ponáhľa a rýchlo robí a dosť často mám pocit, že len tak ledabolo. Nuž a práve táto časť matematiky je úplným opakom. Je v nej dôležité rozkreslenie, premyslenie si toho, čo urobím a či v správnom poradí a čo by sa stalo, keby sme úlohu riešili v inom poradí? Zmení sa výsledok? Niekedy nie a niekedy úplne. Konštrukčná geometria je striktná a dôsledná. Je vynikajúcim nástrojom na učenie sa konštruktívneho myslenia.

Nezabudnite si ku peru, ceruzke a lineáru pribaliť farbičky, kružidlo, uhlomer, pravítko s ryskou...

Čítať ďalej: Konštrukcia trojuholníka u šiestakov

Pravdepodobnosť u ôsmakov

Historickým zdrojom úvah o pravdepodobnosti boli na konci 16. storočia a v 17. storočí problémy hazardných hier. Neskôr poistenie lodí pri zámorských cestách, poistenie domov (zámkov a kaštieľov) a ešte neskôr životné poistky...  V minulosti sa predloženie a riešenie niektorých úloh veľmi často stalo základom dôležitých matematických vedeckých riešení. Tak sa vzrušujúce problémy hazardných hier stali jedným z podnetov vytvorenia novej, veľmi dôležitej matematickej vedy Teórie pravdepodobnosti.

Čítať ďalej: Pravdepodobnosť u ôsmakov

Hľadať

Kalendár udalostí

pon uto str štv pia sob ned
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Odkazovač

silbod

Marginean Camelia, aké pracovné listy by ste potrebovali?

19/09/2020 - 09:09
Marginean Camelia

Chcela by som pracovné listy.

19/09/2020 - 04:48
Marginean Camelia

Chcela som pracovné listy. Dakujem!

19/09/2020 - 04:47
silbod

Iveta, pracovné listy si môžete stiahnúť po prihlásení sa. Môžete ich používať na nekomerčné účely. A nesmiete odstraňovať logo.

11/09/2020 - 14:18
Iveta

Dobrý deň,
prosím Vás je možne si stiahnut listy pre deti?

11/09/2020 - 11:41 1
silbod

Pani lacova.m nálepky máme tu https://www.dobre-napady.sk/pre-domacnost/etikety-nalepky Zatiaľ to boli na lekváre, darčeky alebo zošity.

18/06/2020 - 14:09 1
lacova.m

hladam nalepku baza

18/06/2020 - 13:55
silbod

Petra, napíšte na Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript., cez odkazovač sa to nedá riešiť... U nás nie je podmienka byť pracovníkom školy.

14/05/2020 - 14:48 1
Petra

Dobrý deň. Zaregistrovala som sa ako súkromná osoba. Bez školy. Chcela som pracovné listy. Prišiel mail na aktiváciu, ale nejde mi to.
Petra

14/05/2020 - 11:28
silbod

Vanda, musíte si nájsť na konkrétnom náhľade prac.listu vpravo dolu zelenú šípku a na ňu kliknúť. Pracovný list sa Vám vo formáte JPG alebo PNG. Potom yvtlačíte.

06/05/2020 - 13:02

Zrušiť

Výstavy

Žiadne nadchádzajúce udalosti na zobrazenie!

Partneri