Objem a povrch kocky a kvádra

V siedmom ročníku sa učíme povrch a objem kocky a kvádra, prípadne pravidelného štvorbokého hranola. Najprv si kocky a kvádre narysujeme vo voľnom rovnobežnom premietaní. Naučíme sa rozlíšiť nadhľad a podhľad ľavotočivý aj pravotočivý. Pripomenieme si premenu jednotiek dĺžky a obsahu, vysvetlíme si premenu jednotiek objemu v metrickej miere a jej prepojenie na dutú mieru. Prejdeme výpočtami podľa vzorcov, celé učivo ukončíme zaujímavými slovnými úlohami.

Čítať ďalej: Objem a povrch kocky a kvádra

Učíme sa percentá

Percentá sú inou formou zapísané zlomky. Aj preto sa na začiatku a vo väčšine mechanických výpočtov i slovných úloh budeme opierať o vedomosti z učiva o zlomkoch. Pre označenie percent budeme používať znak lomenej čiary s dvomi krúžkami, ktorý sa používa rovnako

Čítať ďalej: Učíme sa percentá

Stavby z kociek

 Stavby z kociek sú učivom, s ktorým sa žiaci stretávajú od škôlky postupne vo všetkých ročníkoch. Vždy s nejakou nadstavbou. Najprv počítajú kocky na stavbe, stavajú podľa nákresu či postupného popisu, neskôr určujú v akom pomere sú rôzne farby kociek na stavbe či akú časť tvoria. V štvrtom ročníku už zakresľujú stopu, či pôdorys aj kótovaný pôdorys. 

V piatej triede všetko zhrnieme.

Čítať ďalej: Stavby z kociek

Pytagorova veta

Pytagorova veta je asi najznámejšie učivo z matematiky. Dokonca aj herci si jej názov pamätajú, aj keď nie celkom v správnych súvislostiach. 

Akýmsi exaktným spôsobom túto vetu či jej znenie používali už starovekí Egypťania niekoľko tisíc rokov pred Pytagorasom či indiánske kultúry. Pytagorejci všetky popísané situácie svojimi predchodcami zoskupili a popísali. Dali im systém. 

Čítať ďalej: Pytagorova veta

Zlomky

Najprv si zopakujeme zakresľovanie zlomkov do obrázkov a zapisovanie zlomkov z obrázkov, ktoré sme riešili na konci štvrtej a aj v piatej triede. Vyriešime si pár slovných úloh kreslením. Potom si zakreslíme zlomky na číselnú os, čo sme si už tiež kedysi trochu načrtli. Pokračovať budeme porovnávaním a usporiadaním zlomkov, prejdeme krátenie a rozširovanie, násobenie aj delenie súčet aj rozdiel. Na záver sa pozrieme na slovné úlohy. 

Čítať ďalej: Zlomky

Staviame kocky

V školskej matematike sa stretávame s témou stavanie kociek. Nie, pre deti to nie je úplne neznáme. Veď väčšina z nás sa doma ako dieťa či v škôlke hrala s kockami. Stavali sme veže a hrady. V škole to už je trochu iné.

So stavaním kociek podľa návodu či pôdorysu alebo nárysu môžeme už začať aj v predškolskom veku. V menšom kolektíve v škôlke môžeme stavať, robiť súťaže, učiť sa spolupráci aj prehre. 

Čítať ďalej: Staviame kocky

Osová a stredová súmernosť s piatakmi

S osovoou súmernernosťou v štvorcovej sieti sa stretávame už v predškolskom veku. Najviac sa asi rozširuje v druhom ročníku kde sa prelína do výtvarnej výchovy. V histórii vlastne obe súmernosti ľudia obkukali tieto javy z prírody. Najprv sa v dejinách s osovou súmernosťou stretávame pri úprave veľkých okien či oblúkových dverí. Stredová symetria sa začala používať ešte skôr. Okolo ohniska, ktoré tvorilo stred sa symetricky stavali obydlia. A podobne.

V piatom ročníku si učivo rozšírime a zmatematizujeme. To, čo si teraz ukážeme zase využijete vo vyššom ročníku na fyzike pri šošovkách. Aj preto je vhodné si látku veľmi dobre precvičiť. 

Na obrázku vidíte prácu jednej piatačky. 

Čítať ďalej: Osová a stredová súmernosť s piatakmi

Hľadať

Kalendár udalostí

pon uto str štv pia sob ned
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Akcie

Žiadne nadchádzajúce udalosti na zobrazenie!

Odkazovač

Maja

Aktivačný mail som poslala znovu.

10/01/2021 - 22:00
Sisa4

Omylom som vymazala aktivačnú správu,nemôžem aktivovať svoj účet, môžete mi ju zaslať znovu na mail?

10/01/2021 - 20:59
silbod

Pani Kurtiová, mysleli ste takéto? https://www.dobre-napady.sk/pre-skolakov/tipy-pre-skolakov/1552-konstrukcia-trojuholnika-u-siestakov Vety sss, sus, usu?

03/11/2020 - 10:02 1
MIRKA KURTIOVA

POSTUP PRI TROJUHOLNIKU

03/11/2020 - 09:39
silbod

Milá Štefánia Karovičová, v sekcii Pre školákov nájdete písanie, počítanie aj geometriu i pracovné listy na čítanie či počúvanie s porozumením. Musíte byť prihlásená cez FB...

25/10/2020 - 15:53 1
Štefánia Karovičová

Poprosim prac.listy pre prvákov

25/10/2020 - 15:49
silbod

Marginean Camelia, aké pracovné listy by ste potrebovali?

19/09/2020 - 09:09 1
Marginean Camelia

Chcela by som pracovné listy.

19/09/2020 - 04:48
Marginean Camelia

Chcela som pracovné listy. Dakujem!

19/09/2020 - 04:47
silbod

Iveta, pracovné listy si môžete stiahnúť po prihlásení sa. Môžete ich používať na nekomerčné účely. A nesmiete odstraňovať logo.

11/09/2020 - 14:18

Zrušiť

Výstavy

Žiadne nadchádzajúce udalosti na zobrazenie!

Partneri