Rovnice

Som z toho ročníka, čo od prvej triedy prešiel tzv. množinovou matematikou. Nedám na ňu dopustiť. Naučila som sa veľa, učivo pekne na seba nasledovalo, predmety si podávali medzi sebou informácie. Na matematike sme sa naučili, docvičili na fyzike alebo chémii vo vyšších ročníkoch. Zobrazením na množinách sme získavali predstavivosť.

Keď som začala učiť, už nebola množinová matematika. Chvíľu bolo také akési medziobdobie. Potom som narazila na výborné knižky p. Repáša a Černeka. Vtedy som začala učiť aj na prvom stupni - zoznámila som sa s prekladom kníh Kittlera aj originálom a neskôr s knižkami Berovcov. Toto je literatúra, z ktorej dnes vychádzam pri výuke. Teda v tomto už dlhšom období bez učebníc. 

Čítať ďalej: Rovnice

Kombinatorika

Keď som chodila do školy, kombinatorika - kombinácie, variácie a permutácie s opakovaní či bez opakovania, sme sa učili až na strednej - a to hneď riešiť vzorcami. Keď som začala učiť, začala som som nachádzať príklady s malými číslami, s peknými obrázkami, ktoré som využívala už u detí na prvom stupni. Bolo krásne vidieť, keď sme vyfarbovali Aničky, ktoré si mohli obliecť to alebo to - ako si deti hľadajú svoj vlastný systém čím začnú a čo bude nasledovať, aby sa nepomýlili a vykreslili všetko. Dnes zase presne tie isté úlohy posúvame až do piateho ročníka. Je to škoda. Dieťa na prvom stupni je na tieto vyfarbovacie úlohy vhodnejšie. Tam sa aj jednoduchšie spájajú predmety, keďže ich väčšinou učí jeden učiteľ. My sme kedysi tieto úlohy robievali aj na výtvarnej. Podobne ako osovú a stedovú symetriu.

Čítať ďalej: Kombinatorika

Pomer, priama a nepriama úmera

Téma pomeru a úmery je pre niektorých z nás náročná.

Pritom je asi najviac používaná v našom bežnom živote. Veď prepočítavanie receptov a ich surovín či na zadaný počet osôb, robíme dosť často. Alebo ste už asi zažili, ked vaše dieťa rozmýšľa koľko pozvať kamarátov na oslavu, aby mu zostal čo najväčší kúsok torty. Často sa bavíme o tom, kto vyhral či prehral a v akom pomere skončil zápas... Dnes pôjdeme na to matematicky.

Čítať ďalej: Pomer, priama a nepriama úmera

Konštrukčná geometria

Geometria nie je len rysovanie pravítkom a kružidlom. Na konštrukčnú geometriu sa dieťa pripravuje kreslením už dlho pred samotným rysovaním. Aj kreslením či obkresľovaním tvarov, lebo len tak získava predstavu o tvaroch a ich vzájomných polohách či prienikoch.

Geometria začína omnoho skôr - správnym úchopom ceruzky a kreslením v štvorcovej či trojuholníkovej sieti alebo geosieti ešte v predškolskom veku, koncom prvej triedy držaním najprv lineáru, neskôr trojuholníkového pravítka, o rok neskôr už aj kružidla a o pár mesiacov aj pravítka s ryskou.

Čítať ďalej: Konštrukčná geometria

Máme doma prváka

Už je to tu! Už je prvák!

Áno, ešte pred mesiacom sme mali po škôlke voľno. Po ceste domov sme išli pomaly, hovorili o tom, čo robili v škôlke. Zastavili sme sa na ihrisku, v obchode a kúpili na večeru a raňajky chlebík...
Dnes je to už iné. Už sme v škole. Popoludní zo školského klubu sa zastavíme v obchode a kúpime večeru či na raňaky, síce sa po ceste rozprávame, ale už to nie je také. Proste už nemáme toľko času, aby sme mohli ísť z nohy na nohu. Už máme povinnosti.

Čítať ďalej: Máme doma prváka

Hlásky a písmená

Ešte si pamätáte aký je medzi nimi rozdiel?  Veru som si pri dcére musela a učení s ňou pospomínať.

Prečítajte si a pomôžte svojim deťom.

Čítať ďalej: Hlásky a písmená

Už bude vaše dieťa končiť prvú triedu

Váš prvák už vie dobre čítať. Nechce sa mu však ešte čítať veľmi dlhé texty? Potrebuje zmenu pri čítaní? Teda chvíľu číta, potom maľuje či píše? 

Čítať ďalej: Už bude vaše dieťa končiť prvú triedu

Hľadať

Kalendár udalostí

pon uto str štv pia sob ned
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Akcie

Žiadne nadchádzajúce udalosti na zobrazenie!

Odkazovač

silbod

Petra, napíšte na Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript., cez odkazovač sa to nedá riešiť... U nás nie je podmienka byť pracovníkom školy.

14/05/2020 - 14:48
Petra

Dobrý deň. Zaregistrovala som sa ako súkromná osoba. Bez školy. Chcela som pracovné listy. Prišiel mail na aktiváciu, ale nejde mi to.
Petra

14/05/2020 - 11:28
silbod

Vanda, musíte si nájsť na konkrétnom náhľade prac.listu vpravo dolu zelenú šípku a na ňu kliknúť. Pracovný list sa Vám vo formáte JPG alebo PNG. Potom yvtlačíte.

06/05/2020 - 13:02
vanda

prosim o vytlacenie pracovnych listov,pisanie cisel,

06/05/2020 - 12:03
Maja

Pracovné listy sa dajú stiahnuť po prihlásení. Pri každom pracovnom liste vpravo dole je potom zelená šipka, pomocou ktorej si ho stiahnete do svojho počítača.

29/04/2020 - 23:30 1
Michala

Prečo sa nadajú stiahnuť dané pracovné listy na vytlačenie ?!

29/04/2020 - 20:45
Maja

Napíšte na Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript., cez odkazovač sa to nedá riešiť...

20/04/2020 - 16:54
Ajka 7

nejde mi prihlásiť sa ...

20/04/2020 - 16:49
silbod

Milá Maria, môžete sa zaregistrovať bežne ako na iných stránkach alebo v registrácii môžete len prepojiť cez svoje FB. U nás ste len ako súkromná osoba. Budeme sa tešiť.

15/04/2020 - 14:17
Maria

Prosím Vás, ako sa zaregistrovať na stránku, ked som len pedagog a nemáme predplatenú stránku ako škola. Ďakujem za odpoveď.

15/04/2020 - 14:04

Zrušiť

Výstavy

Žiadne nadchádzajúce udalosti na zobrazenie!

Partneri