Pletieme čiapky a šále

Pred pár týždňami sme si ukazovali pletenie šálu na hrabliach. V minulosti sme plietli na drevenej osnove i osnove postavenej z Lego.

Dnes si postávime spolu pomôcku na pletenie čiapok. Viem, predávajú ich aj v obchode. Ale až keď si ju budete tvoriť a zliepať sami, uvidíte aká je to zábava.

V lete sme si ju robili v letnom tábore. Spolu sme pílili rúrky na rovnaké vzdialenosti. Rúrky sme uchytili do zveráka a listovou pilkou naporcovali na nameranú dĺžku. Potom lepili lepiacou páskou. Samozrejme táto časť nás naviac bavila, mohli sme minúť a nemuseli sme šetriť - veľké množstvo lepiacej pásky. Potom sme začali pliesť. O chvíľu sme však prišli na to, že paličiek - rúrok musí byť nepárny počet a tak, ŠUP - a rozobrať a znova zlepiť. Potom nám zase nesedel počejt. 21 rúrok bolo málo. Pridali sme 5. Nestačilo. Pletenie sa nám vo vnútri valca veľmi zúžilo a asi by sme neurobili čiapku normálnej veľkosti. Nakoniec sme sa zhodli na 33 kusov.

Prístroje na výrobu čiapok

Na pevný valec s priemerom 21 cm si v asi 2 cm vzdialenostiach prilepíme paličky s priemerom 5,5 mm.  Mali by sme ich tam mali mať 33 - 35. My sme to skúšali viackrát a s rôznym počtom paličiek. Tento počet sa nám osvedčil.

Bavlnu používame hrúbky, ktorá je vhodná na ihliče číslo asi 5.

Potom začneme omotávať bavlnu a prevliekať jednotlivé očká. Pracujeme citlivo, aby sme si nepoškodili náš "prístroj" a zároveň neuťahujeme bavlnu, aby sa veľmi nezmenšil priemer budúcej čiapky. Chce to trochu cviku a pôjde to ako po masle. Vo vnútri valca sa nám začne tvoriť čiapka.

   

Deti sa síce dosť hnevali, že sme hneď nevedeli koľko rúrok potrebujeme, ale väčšina z nich bola rada, že sme ich nechali robiť pokusy.  Bavilo ich tvoriť. Po troch dňoch mal každý svoju čiapku.

 

Kruh uzavrieme. Omotáme šnúrku, ktorou urobíme akoby brmbolec a môžeme ju nosiť.

Uzatváranie

Prehodíme očko z ľavej paličky na pravú. Na pravej máme teraz dve očká. Zvnútra vrchného očka vytiahneme spodné tak, že stiahneme obe očká z paličky a prenesieme na ďalšiu vpravo. A takto pokračujeme celý kruh. Nakoniec uzavrieme pletenie uzlíkom.

 

Určite skúste spolu s deťmi v škole na pracovnom vyučovaní. Zvládnu to aj štvrtáci.

 

Prístroje na výrobu šálov

https://www.dobre-napady.sk/pre-deti/tvorime-s-detmi/1230-pletieme-sal-na-hrabliach

 

 

Hľadať

Kalendár udalostí

pon uto str štv pia sob ned
1
2
3
4
5
6
7
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Akcie

18
dec
Centrum rodiny Bratislava-Dúbravka

22
dec
Zámok Schloss Hof Rakúsko
-
Schloßhof

Výstavy

Žiadne nadchádzajúce udalosti na zobrazenie!

Partneri