Pletieme čiapky a šále

Pred pár týždňami sme si ukazovali pletenie šálu na hrabliach. V minulosti sme plietli na drevenej osnove i osnove postavenej z Lego.

Dnes si postávime spolu pomôcku na pletenie čiapok. Viem, predávajú ich aj v obchode. Ale až keď si ju budete tvoriť a zliepať sami, uvidíte aká je to zábava.

V lete sme si ju robili v letnom tábore. Spolu sme pílili rúrky na rovnaké dĺžky. Rúrky sme uchytili do zveráka a listovou pilkou naporcovali na nameranú dĺžku. Potom lepili lepiacou páskou. Samozrejme táto časť nás naviac bavila, mohli sme minúť a nemuseli sme šetriť - veľké množstvo lepiacej pásky. Potom sme začali pliesť. O chvíľu sme však prišli na to, že paličiek - rúrok musí byť nepárny počet a tak, ŠUP - a rozobrať a znova zlepiť. Potom nám zase nesedel počejt. 21 rúrok bolo málo. Pridali sme 5. Nestačilo. Pletenie sa nám vo vnútri valca veľmi zúžilo a asi by sme neurobili čiapku normálnej veľkosti. Nakoniec sme sa zhodli na 33 kusov.

Prístroje na výrobu čiapok

Na pevný valec s priemerom 21 cm si v asi 2 cm vzdialenostiach prilepíme paličky s priemerom 5,5 mm.  Mali by sme ich tam mali mať 33 - 35. My sme to skúšali viackrát a s rôznym počtom paličiek. Tento počet sa nám osvedčil.

Bavlnu používame hrúbky, ktorá je vhodná na ihliče číslo asi 5.

Potom začneme omotávať bavlnu a prevliekať jednotlivé očká. Pracujeme citlivo, aby sme si nepoškodili náš "prístroj" a zároveň neuťahujeme bavlnu, aby sa veľmi nezmenšil priemer budúcej čiapky. Chce to trochu cviku a pôjde to ako po masle. Vo vnútri valca sa nám začne tvoriť čiapka.

   

Deti sa síce dosť hnevali, že sme hneď nevedeli koľko rúrok potrebujeme, ale väčšina z nich bola rada, že sme ich nechali robiť pokusy.  Bavilo ich tvoriť. Po troch dňoch mal každý svoju čiapku.

 

Kruh uzavrieme. Omotáme šnúrku, ktorou urobíme akoby brmbolec a môžeme ju nosiť.

Uzatváranie

Prehodíme očko z ľavej paličky na pravú. Na pravej máme teraz dve očká. Zvnútra vrchného očka vytiahneme spodné tak, že stiahneme obe očká z paličky a prenesieme na ďalšiu vpravo. A takto pokračujeme celý kruh. Nakoniec uzavrieme pletenie uzlíkom.

 

Určite skúste spolu s deťmi v škole na pracovnom vyučovaní. Zvládnu to aj štvrtáci.

 

Prístroje na výrobu šálov

https://www.dobre-napady.sk/pre-deti/tvorime-s-detmi/1230-pletieme-sal-na-hrabliach

 

 

Hľadať

Kalendár udalostí

Odkazovač

silbod

Marginean Camelia, aké pracovné listy by ste potrebovali?

19/09/2020 - 09:09
Marginean Camelia

Chcela by som pracovné listy.

19/09/2020 - 04:48
Marginean Camelia

Chcela som pracovné listy. Dakujem!

19/09/2020 - 04:47
silbod

Iveta, pracovné listy si môžete stiahnúť po prihlásení sa. Môžete ich používať na nekomerčné účely. A nesmiete odstraňovať logo.

11/09/2020 - 14:18
Iveta

Dobrý deň,
prosím Vás je možne si stiahnut listy pre deti?

11/09/2020 - 11:41 1
silbod

Pani lacova.m nálepky máme tu https://www.dobre-napady.sk/pre-domacnost/etikety-nalepky Zatiaľ to boli na lekváre, darčeky alebo zošity.

18/06/2020 - 14:09 1
lacova.m

hladam nalepku baza

18/06/2020 - 13:55
silbod

Petra, napíšte na Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript., cez odkazovač sa to nedá riešiť... U nás nie je podmienka byť pracovníkom školy.

14/05/2020 - 14:48 1
Petra

Dobrý deň. Zaregistrovala som sa ako súkromná osoba. Bez školy. Chcela som pracovné listy. Prišiel mail na aktiváciu, ale nejde mi to.
Petra

14/05/2020 - 11:28
silbod

Vanda, musíte si nájsť na konkrétnom náhľade prac.listu vpravo dolu zelenú šípku a na ňu kliknúť. Pracovný list sa Vám vo formáte JPG alebo PNG. Potom yvtlačíte.

06/05/2020 - 13:02 1

Zrušiť

Výstavy

Žiadne nadchádzajúce udalosti na zobrazenie!

Partneri