Pletieme z pedigu po dlhom čase

Korona-nekorona. Musela som von. Vyložila som stoličku, na stoličku položila vankúš, aby mi nebola zima. Lavór s vodou. Nastrihala prútiky, namočila do studenej vody. Ani sa nezdalo, ale predsa bolo chladno. Voda sa neohrievala a tak prútiky pomaly vlhli. Pripravila som si a začala pliesť. Pôvodne som mala na mysli iné. Veď ide Veľká noc. No predsa som sa pokúsila vyskúšať konečne upliesť obal na papierové servítky.

Ľudia čo išli okolo sa pýtali, čo robím. Nepriblížili sa veľmi, aby dodržali karanténnu vzdialenosť. Išiel však okolo aj otecko s dievčatko, čo učím informatiku. Priniesli si stoličky a vedro s vodou. Položili dva metre odo mňa. Nastrihala som im prútiky a na diaľku som im vysvetľovala čo a ako. Asi sme rovnaká krvná skupina, lebo krásne uplietli. Potom mi hodili košík a ja som im urobila uzávierku. Hneď sa mi zlepšila nálada. 

Pletenie mi vonku išlo akosi rýchlejšie, omŕzali prsty, nuž som sa ponáhľala. 

Nastriháme si prútiky dĺžky 30 cm, aby sme ich mohli ohýbať na väčšiu dĺžku. Namočíme do studenej vody na si 5 minút. Vložíme si tri prútiky tak, aby biela strana dosky bola hore. Poprehýbame okolo najbližšieho prútiku smerom dolu na hnedú stranu. Na rohoch si musíme dávať pozor, rýchlo sa môžeme zamotať. Na opačnej strane radšej nechávame dlhší prútik. Po zaschnutí, odstrihneme.

     

Po zapletenení všetkých osnovných prútov otočíme dosku a ideme opletať dvomi prútikmi. Musíme si dávať pozor, aby sme prehnuté prútiky pritlačili opletením ku doske. Pletieme dookola kým nezachytíme výšku, v akej škatuli sú servítky vložené

      

Druhýkrát budeme určite opletať tromi prútmi. Je to pletenie krajšie aj pevnejšie. Veru aj pri zapletaní osnovných prútikov si musíme dávať pozor, niektoré sme viac pritiahli a tak nevytvorili na niektorých miestach peknú štruktúru. Naučíme sa. Ako obyčajne. Na vlastných chybách. 

 Ako sme plietli stojan na servítky kedysi? Taký na jedálenský stôl.

https://www.dobre-napady.sk/pre-deti/tvorime-s-detmi/1052-hrame-sa-s-pedigom-7 

 

Prútiky aj podložky si objednávame na www.pediguj.sk 

Hľadať

Odkazovač

silbod

Viera Baričiaková, ktorý obrázok, prosím, máte na mysli? Obrázky sú kreslené v skicári.

14/11/2021 - 17:52
Viera Baričiaková

Dobrý večer, keď si pomocou zelenej šípky stiahnem dokument, uloží ho v png a nejde vytlačiť čitateľne. Neviem, kde robím chybu...?

14/11/2021 - 17:02 1
silbod

Niekto, je nám ľúto, že bol nešťastný. My takto učíme deti v škole, že všetko nemá v živote riešenie a majú sa učiť prijať prehru.

02/10/2021 - 11:39
niekto

Velkonocne bludisko. to s ktorou farbou vymalujeme vajicka, nema riesenie....
Syncek bol nestastny, ze nenasiel cestu....Alebo je to naschval?

02/10/2021 - 08:13
silbod

Chemykarsk,pôvodne vznikla stránka ako pomocník pre rodiny s deťmi o tvorení,varení. Matematiku som sem položila,lebo sa mi nepáčili vydané učebnice matematiky.Pokračovala som

26/09/2021 - 14:35
chemykarsk

Dobrý deň, bolo by dobré, keby tu bolo viac materiálov pre 2.stupeň ZŠ a napríklad aj tu dať iné testy z predmetov okrem matematiky.
Ďakujem. :)

26/09/2021 - 11:40 2
Kavalková

Ďakujem za registráciu ?

22/09/2021 - 07:29 1
silbod

Anka, po prihlásení na stránku, si daný obrázok stiahnite pomocou zelenej šípky v pravom dolnom rohu do svojho počítača. Z počítača vytlačíte.

21/06/2021 - 18:55 1
Anka

Dobrý deň v časti etikety a nálepky sa napr. vybraný obrázok nedá uložiť na tlač A4.

21/06/2021 - 10:12
Maja

Reklamy nám pomáhajú financovať beh stránky a sú automatické, záleží aj od vašich nastavení (prehliadač, google, cookies) ako sa zobrazia.

03/05/2021 - 18:12

Zrušiť

Partneri