Robíme svietniky

Tento víkend sme si trochu pospomínali na výrobu svietnikov, čo sme kedysi robili. Stačilo k tomu len trochu. Zjedli sme ovčie jogurty a zostalo nám pár malých sklenených pohárikov, práve na malú čajovú sviečku. Nuž sme ich využili.

 svietnik svietnik

Na červený keramický tanier sme položili štyri malé poháriky od jogurtov - tie, čo nemajú vrchnáčiky iba fóliový kryt a zviazali sme ich červenou mašličkou. Do vnútra sme vložili sviečky, ktoré sme zapálili pomocou dlhej zápalky. Trošku zle sa nám to však zapaľovalo a tak sme si svietnik trochu poopravili.

Do pohárika sme asi do polovice nasypali drobné kamene. Vrch sme upravili tak, aby sme na ne mohli sviečku položiť vodorovne. Pohárik sme naplnili do polovice výšky kameňov vodou. Položili sme do neho sviečku a zapálili.

 

Plechovkový svietnik

Tento sme robili, keď bola dcéra ešte malá a bála sa zaspávať po tme. Nazbierala som pár konzerv. Keďže boli otvorené otváračom, čo nezanechával ostré hrany, nemusela som sa báť, že sa deti porežú pri tvorbe. Kúpila som vo výpredaji farebné a trblietavé tekuté lepidlá. Lepidlá boli v úzkych tubách presne do detskej ruky. Pomocou vytláčania tekutiny sme kreslili. Pokreslili sme plechovky a vložili malé sviečky.

 svietnik v plechovke svietnik v plechovke

 Zimný svietnik

Sklenené poháriky od výživy sme mali kedysi doma v každej poličke. Veď kto by nemal rád takúto pochúťku. Tie čo sa ešte dali použiť, lebo vrchnáčiky sa dali zatvárať, sme ešte použili na zaváranie drobného ovocia. Novšie vrchnáčiky sa už nedali zatvárať, a tak sme ich používali na klasické lekváre. Nuž a tie poháriky čo zvýšili sme sa rozhodli použiť pre výrobu pekných dekoratívnych svietnikov.

 lepidlo obrázky svietnik svietnik

Poháriky sme ponatierali lepidlom školák a nalepili naň obrázky vystrihnuté zo servítky. Lepidlo po zaschnutí vyschlo, ale svit sviečky cez neho krásne lámal svetlo.

Slaný svietnik

Po návrate z letnej dovolenky sme si doniesli námet z jednej reštaurácie. Do pohára sme nasypali kryštalickú soľ a trochu zaliali vodou tak, aby ju nebolo pod soľou vidieť. Na vrch sme položili čajovú sviečku.

slaný svietnik slaný svietnik

Svietnik z plastovej fľaše

Kým sme v škole nezačali recyklovať plastové fľaše pomocou firmy, čo ich od nás vykupuje, tak sme z nich vyrábali všeličo. Raz sme robili aj svietnik.

Vystrihli sme spodnú časť dvojlitrovej fľaše a obrezali ju do tvaru kvetu. Nad plameňom sviečky sme ostré hrany trochu nahriali a tie sa zvlnili. Doprostred sme položili čajovú sviečku a svietnik bol hotový.

plastová fľaša  dno fľaše svietnik

 

Hľadať

Kalendár udalostí

Odkazovač

silbod

Marginean Camelia, aké pracovné listy by ste potrebovali?

19/09/2020 - 09:09
Marginean Camelia

Chcela by som pracovné listy.

19/09/2020 - 04:48
Marginean Camelia

Chcela som pracovné listy. Dakujem!

19/09/2020 - 04:47
silbod

Iveta, pracovné listy si môžete stiahnúť po prihlásení sa. Môžete ich používať na nekomerčné účely. A nesmiete odstraňovať logo.

11/09/2020 - 14:18
Iveta

Dobrý deň,
prosím Vás je možne si stiahnut listy pre deti?

11/09/2020 - 11:41 1
silbod

Pani lacova.m nálepky máme tu https://www.dobre-napady.sk/pre-domacnost/etikety-nalepky Zatiaľ to boli na lekváre, darčeky alebo zošity.

18/06/2020 - 14:09 1
lacova.m

hladam nalepku baza

18/06/2020 - 13:55
silbod

Petra, napíšte na Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript., cez odkazovač sa to nedá riešiť... U nás nie je podmienka byť pracovníkom školy.

14/05/2020 - 14:48 1
Petra

Dobrý deň. Zaregistrovala som sa ako súkromná osoba. Bez školy. Chcela som pracovné listy. Prišiel mail na aktiváciu, ale nejde mi to.
Petra

14/05/2020 - 11:28
silbod

Vanda, musíte si nájsť na konkrétnom náhľade prac.listu vpravo dolu zelenú šípku a na ňu kliknúť. Pracovný list sa Vám vo formáte JPG alebo PNG. Potom yvtlačíte.

06/05/2020 - 13:02 1

Zrušiť

Výstavy

Žiadne nadchádzajúce udalosti na zobrazenie!

Partneri