Pletieme bez ihlíc 2

Pletenie bez ihlíc nás zaujalo. V škole som vypýtala od školníka drevené hrable a spolu s malými tretiakmi sme uplietli takto šál pani vychovávateľke k Vianociam. Doma sme však nemali hrable a tak sme improvizovali.

Najprv sme si urobili s dcérou súťaž v háčkovaní retiazky. Keď sme ich premerali a dohodli sa na remíze, mohli sme začať.

  

Prvý nápad bol z lega. Postavili sme si omprovizované hrable.

Začíname omotávať bavlnu. Omotáme ju 4-krát a potom budeme pliesť.

Omotané, môžeme prehadzovať očká smerom do zadu.

   

Prehadzujeme spodné očká cez vrchné a pletenie sa nám tvorí vzadu za "hrabľami".

 


Hore na fotografiách vidíte pletenie spredu po prehodení očiek.Dole na fotografiách vidíte pletenie zo zadu po prehodení troch radov očiek.


A takto to vyzerá po niekoľľkých radoch prehadzovania očiek.

Pletenie uzavrieme prehadzovaním očiek od prava. Posledné očko prehodíme na predposledný stĺpik. Dostaneme nad seba dve očká - spodné prehodíme cez stĺpik dozadu. Potom očko, čo na stĺpiku zostalo, prehodíme na tretí stĺpik sprava. Tam zase dostaneme dve očká nad seba. Spodné prehodíme dozadu. Zostávajúce očko prehodíme na štvrtý stĺpik sprava... Nakoniec môžeme dorobiť strapce a máme pekná šál.


Prvých 10 cm pletenia bolo náročných. Kým som si zvykla na uťahovanie. Aby sme nerobili tesne ani voľne. Potom sme sa s dcérou vymenili a čuduj sa svete - išlo jej to raz dva a dokonca lepšie a rýchlejšie.

 Prenosnejšie pletenie

Pletenie sa nám páčilo. ali se dosť takých bavĺn, ktoré se mohli takto použiť. Vonku však začalo byť príjemne a tak sme si urobili prenoskú verziu, aby sme mohli pliesť aj vonku na lavičke  či v záhrade. Určite máte doma večne lámajúce sa farbičky ako my - nuž sme ich využili inak.

Keď máte zručného suseda

Pletenie zaujalo niekoľko ľudí v okolí. Včítane jedného známeho, ktorý mi po dlhšom "otravovan"í zostrojil ručný pletací stroj.

Tento šál sme už plietli bez upletenia najprv retiazky, lebo paličky boli dosť blízko vedľa seba a vzorka na tomto šále je nádherná.

zo zadu spredu

 

 

 

 

 

Hľadať

Odkazovač

Tatiana Ďurán

Dobrý deň. Prosím Vás prečo sa tie obrázky nedaju vytlačiť? Stiahla som si čísla a vobec mi to nechce otvoriť a už vobec nie vytlačit.

30/11/2021 - 10:23
silbod

Viera Baričiaková, ktorý obrázok, prosím, máte na mysli? Obrázky sú kreslené v skicári.

14/11/2021 - 17:52
Viera Baričiaková

Dobrý večer, keď si pomocou zelenej šípky stiahnem dokument, uloží ho v png a nejde vytlačiť čitateľne. Neviem, kde robím chybu...?

14/11/2021 - 17:02 1
silbod

Niekto, je nám ľúto, že bol nešťastný. My takto učíme deti v škole, že všetko nemá v živote riešenie a majú sa učiť prijať prehru.

02/10/2021 - 11:39
niekto

Velkonocne bludisko. to s ktorou farbou vymalujeme vajicka, nema riesenie....
Syncek bol nestastny, ze nenasiel cestu....Alebo je to naschval?

02/10/2021 - 08:13
silbod

Chemykarsk,pôvodne vznikla stránka ako pomocník pre rodiny s deťmi o tvorení,varení. Matematiku som sem položila,lebo sa mi nepáčili vydané učebnice matematiky.Pokračovala som

26/09/2021 - 14:35 1
chemykarsk

Dobrý deň, bolo by dobré, keby tu bolo viac materiálov pre 2.stupeň ZŠ a napríklad aj tu dať iné testy z predmetov okrem matematiky.
Ďakujem. :)

26/09/2021 - 11:40 2
Kavalková

Ďakujem za registráciu ?

22/09/2021 - 07:29 1
silbod

Anka, po prihlásení na stránku, si daný obrázok stiahnite pomocou zelenej šípky v pravom dolnom rohu do svojho počítača. Z počítača vytlačíte.

21/06/2021 - 18:55 1
Anka

Dobrý deň v časti etikety a nálepky sa napr. vybraný obrázok nedá uložiť na tlač A4.

21/06/2021 - 10:12

Zrušiť

Partneri