Kreslíme s najmenšími

Skúsme už dieťa okolo tretieho roku života pomaly navykať na sústredenie sa, jemnejšiu a presnejšiu prácu. Viesť ich k dôslednosti.

Ponúkame vám niekoľko rád.

     

 Väčšina detí už v dva a pol roku začína čmárať čímkoľvek po čomkoľvek. Skúste si s dieťaťom sadnúť a kresliť systematickejšie.

Pre začiatok odporúčame tenké ploché štetce a vodové farby. Prichystajte si tri misky s vodou na umývanie štetca. Dohodnite sa s dieťaťom na používaní troch farieb. Keď viete, že sa s dieťaťom nedohodnete, vyberte mu tri farby a používajte tie. Pričom si štetce namáčajte a umývajte vždy vo vode, ktorú ste si určili ku ktorej farbe. Vediete dieťa ku dôslednosti.

klobuk ceresne

Nakreslite na papier štyri bodky - väčšie krúžky napríklad modrou farbou a priveďte dieťa k tomu, aby spojilo tieto body štetcom modrou farbou. Nevadí, že bude čiara krivá a nerovnomerná. Napríklad zelenou nakreslite tri body v tom istom obrázku a chcite, aby dieťa spojilo body zelenou farbou. Podobne dajte viac bodou. Dávajte však pozor, aby ste nepoužili viac ako 3 farby na obrázku. Dieťa vie lepšie rozoznať veci, ak tam nie je príliš veľa farieb.

Týmto spôsobom s dieťaťom tvoríte motoriku, ale neskôr aj rozpoznanie základných rovinných útvarov.

Ak hra dieťa už nebaví, spravte zmenu. Nakreslite body, ale pomocou štetca nakreslite disperzným lepidlom čiary medzi bodmi a nalepte na ne šnúrku - bavlnu.

Ďalšou aktivitou môže byť vymaľovávanie štetcom. Odporúčame väčšie omaľovánky, ktoré netreba maľovať viac ako tromi farbami. Nech sa dieťa sústredí viac na držanie štetca a tvary, čo kreslí ako na pestrosť.
Nebojte sa obých tvarov - deťom sa kreslia lepšie ako rovné línie. Nečakajte, že dieťa neprekročí štetcom čiaru.

 

Omaľovánky však neodporúčame príliš veľké. Najlepšie také asi ako A4 papier.

Môžeme pokračovať omaľovánkami s farebnou predlohou a zase najprv s menej farbami a postupne viac.

 auto

 

Ďalšie omaľovánky nájdete na našej stránke v sekcii Pre deti.

Postupne pridajme dieťaťu do ruky ceruzky - farbičky. Najprv hrubšie - troj alebo šesťhranaté - podľa dieťaťa. A začnime kresliť podobne ako so štetcom body a spájať, prípadne vymaľovať potom štetcom. Skombinujme obe aktivity.

V práci s ceruzkou už však tvary určite zmenšite. Čo ste predtým robili na veľkosti papiera 20 cm, teraz dajte na 15 cm a postupne na 10.

Odporučenie

Ak si dieťa od začiatku zvyklo na užšie ceruzky a dobre ich drží aj sa mu darí kresliť, nenúťte ho na hrubšie.
Neodporúčame deťom dávať fixky - ľahšie sa šmýkajú po papieri a tým si dieťa nezvyká na jemnú prácu ruky.
Aj kriedy na chodník či tabuľu používajte radšej hranaté - takú klasiku (čo je už ťažšie dostať kúpiť).

 

Vyberte si z našej ponuky omaľovánok a užívajte si zábavu so svojimi deťmi: http://www.dobre-napady.sk/omalovanky

 

Hľadať

Odkazovač

Zuzka12

Dobrý deň, konečne som prihlásená, veľmi dobrá stránka

11/01/2022 - 18:19 1
Maja

Kamil, kvasinky cukor neprodukujú,v kvásku prebieha fermentácia - kvasenie.(V biochémii je úzko definované ako extrakcia energie zo sacharidov bez prítomnosti kyslíka.)

31/12/2021 - 18:24
Kamil

Cukor do kvasku
Naco kvasinky samé vytvárajú cukor asi pani nie je biologická ale tape co ju naucili

28/12/2021 - 21:54
Maja

Zelená šipka sa zobrazí len pre prihlásených. Boli ste prihlásená? (Z odkazovača to nevidím.)

08/12/2021 - 09:40
AntoniaM

Dobry den, rovnako mi nejdu stiahnut pracovne listy HRAME SA S CISLAMI pre tretiakov. Ta ikonkaso zelenou sipkou sa pri otvoreni jednotlivych pracovnych listov nezobrazuje.

08/12/2021 - 09:14
Maja

Na stiahnutie treba kliknúť na ikonku so zelenou šipkou pri obrázku (iba pre prihlásených). Napíšte cez kontaktný formulár, čo presne vám nejde otvoriť, či vytlačiť.

07/12/2021 - 09:07
Tatiana Ďurán

Dobrý deň. Prosím Vás prečo sa tie obrázky nedaju vytlačiť? Stiahla som si čísla a vobec mi to nechce otvoriť a už vobec nie vytlačit.

30/11/2021 - 10:23
silbod

Viera Baričiaková, ktorý obrázok, prosím, máte na mysli? Obrázky sú kreslené v skicári.

14/11/2021 - 17:52 1
Viera Baričiaková

Dobrý večer, keď si pomocou zelenej šípky stiahnem dokument, uloží ho v png a nejde vytlačiť čitateľne. Neviem, kde robím chybu...?

14/11/2021 - 17:02
silbod

Niekto, je nám ľúto, že bol nešťastný. My takto učíme deti v škole, že všetko nemá v živote riešenie a majú sa učiť prijať prehru.

02/10/2021 - 11:39

Zrušiť

Partneri