Tvoríme so škôlkármi

Nadviažeme voľným pokračovaním na seriál "Tvoríme s najmenšími". Budeme sa venovať práci s deťmi od 4-6 rokov a ich učeniu sa tvoriť. Nech sú dobre pripravení na vstup do školy. Veď ich práca v škole, sústredenie, tvorivosť práca s pamäťou, pozorné počúvanie, nie sú aktivitami, ktoré sa dajú naučiť len v predškolskej prípravke. Tie je potrebné dostať do krvi.

Keď získajú deti hravou formou do rúk cit a zlepšia si jemnú motoriku, budú mať aj ohybnejšiu ruku. Neskôr zistíte, že ste deťom pomohli aj ku krasopisu, ktorý nie je len výsledkom nácviku v septembri v prvej triede.  

Papierové prestieranie

Urobte si aj Vy papierove prestieranie. (Aktivita pre malých školákov.)

Dnes sme si robili svoje papierové prestieranie. O mesiac bude mať syn narodeniny a tak do vtedy musíme na oslavu ich urobiť dosť. Nuž sme začali už dnes.

Potrebujeme: farebné papiere, ceruzku, pravítko, nožnice, lepidlo (stačí aj tyčinka na papier)

     

Najprv sme si preložili biely papier na polovicu podľa osi dlhšej strany. Nakreslili sme si čiary: prvá bola od okraja vzdialená 1,5 cm a potom každá ďalšia 2 cm. Nastrihli sme papier podľa čiar. Na inej farby papier sme nakreslili čiary - pásy široké 2 cm rovnobežne s kratšou stranou. Celé sme ich postrihali. A nakoniec sme tkali papierový obrúsok.

Robili sme dve verzie. Prvú som Vám opísala. V druhej sme papiere strihali so šírkou pásu 1 cm.
Prvýkrát som robila s jednými tretiakmi takéto obrúsky na pracovnom vyučovaní asi pred desiatimi rokmi. Syn ich robil v škôlke v poslednej triede.

 

Papierové korálky

Jednoduchý doplnok, ktorý si zvládne urobiť aj menšie dieťa.

Potrebujeme: noviny, čo nám hádžu do schránok, nožnice, lepidlo, pravítko, ceruzku, špajle, špagátik alebo hrubšiu niť

Z novín si vystrihneme rovnoramenné trojuholníky so základňou šírky asi 3 cm. Potom ich potrieme lepidlom na papier a obtočíme okolo špajle. Na začiatku ich obtáčame okolo nenatretej strany lepidlom od základne k vrcholu. Vytvorí sa nám papierový korálik tvaru elipsoidu. Necháme ho vyschnúť niekoľko minút, zložíme zo špajle a navlečieme na špagátik.

   

Fotografie sú z leta, kedy sme ich robili na záhrade počas najväčšieho tepla, aby som deti donútila ísť do chládku.

Opasok alebo uzlenie

Ak Vaše dieťa všetko, čo vidí uzlí, inšpirujte sa uzlíkovým opaskom.

Potrebujeme: špagát, bavlny rôznej farby, nožnice

  

 

Nameriame si rovnaké dĺžky zo špagátu aj bavĺn. My sme urobili 3 m dlhý špagát a po dve biele a dve červené bavlny rovnakej farby. Potom sme si ich upevnili na stoličku tak, aby asi štvrtina špagátu visela dole a zvyškom - dlhou časťou - sme robili uzlíky. Začali sme uzliť podľa návodu na obrázku. Asi po desiatom uzle si syn všimol, že sa mu všetko začína otáčať a vzniká mu špirála. V polovici už špirála sa celá otočila a začal vznikať veľmi pekný vzor, lebo sa rôzne otočili farebné bavlny.
Veru to bol nápor na jeho trpezlivosť, kým opasok dokončil. V škôlke sa môžete striedať. 

Nakoniec však opasok vznikol, len bol dcére malý a tak ho dostala bábika. Vy si však môžete urobiť s deťmi opasky nie len pre bábiky. Alebo pri menšej hrúbke bavlny urobiť náramky.

 

Robili sme narcisy

Jednoduchý námet na tvorbu spolu s menšími deťmi.

Potrebujeme: papierový obal na vajíčka, žltú farbu, biely papier, lepidlo, zelenú slamku s kĺbom, ostré nožničky

 

Z obalu na vajíčka si vystrihneme valček (ak nie je žltej farby, zafarbíme ho), ktorý si ponastrihávame. Zo zadnej strany nalepíme 6 okvetných lístkov urobených z bieleho papiera. Potom prežeme zo zadu do stredu dierku, ktorou prevlečieme slamku až po kĺb, v ktorom ju ohneme. Kratšiu stranu slamky ešte skrátime a trochu nastrihneme a rozstrapkáme, aby sme zabránili vypadnutiu slamky.

 

 

Hľadať

Kalendár udalostí

pon uto str štv pia sob ned
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Akcie

Žiadne nadchádzajúce udalosti na zobrazenie!

Odkazovač

silbod

Niekto, je nám ľúto, že bol nešťastný. My takto učíme deti v škole, že všetko nemá v živote riešenie a majú sa učiť prijať prehru.

02/10/2021 - 11:39
niekto

Velkonocne bludisko. to s ktorou farbou vymalujeme vajicka, nema riesenie....
Syncek bol nestastny, ze nenasiel cestu....Alebo je to naschval?

02/10/2021 - 08:13 1
silbod

Chemykarsk,pôvodne vznikla stránka ako pomocník pre rodiny s deťmi o tvorení,varení. Matematiku som sem položila,lebo sa mi nepáčili vydané učebnice matematiky.Pokračovala som

26/09/2021 - 14:35 1
chemykarsk

Dobrý deň, bolo by dobré, keby tu bolo viac materiálov pre 2.stupeň ZŠ a napríklad aj tu dať iné testy z predmetov okrem matematiky.
Ďakujem. :)

26/09/2021 - 11:40 1
Kavalková

Ďakujem za registráciu ?

22/09/2021 - 07:29 1
silbod

Anka, po prihlásení na stránku, si daný obrázok stiahnite pomocou zelenej šípky v pravom dolnom rohu do svojho počítača. Z počítača vytlačíte.

21/06/2021 - 18:55
Anka

Dobrý deň v časti etikety a nálepky sa napr. vybraný obrázok nedá uložiť na tlač A4.

21/06/2021 - 10:12
Maja

Reklamy nám pomáhajú financovať beh stránky a sú automatické, záleží aj od vašich nastavení (prehliadač, google, cookies) ako sa zobrazia.

03/05/2021 - 18:12
Tatranska

Dobrý deň, Prečo sa na celej polovici zobrazuje reklama? To sa nedá používať. Mohli by ste s tým niečo urobiť?

03/05/2021 - 17:42
silbod

Lucia, ak si kliknete na prihlásenie sa, môžete sa prepojiť s našou webkou aj cez FB či twiter.

25/04/2021 - 16:03 1

Zrušiť

Výstavy

Žiadne nadchádzajúce udalosti na zobrazenie!

Partneri