Pletieme nákrčník

Aj včera sme sa stretli s deťmi a trochu plietli menej tradičnými spôsobmi. Na hrabliach či na prstoch pletieme už dávno. Z uháčkovanej retiazky tiež sme už robili. Včera sme využili moderne spracovanú priadzu s očkami. Moja prastará mama si takto pred pletením musela priadzu pripraviť sama. Dnes ju kúpite. Využili sme akciu - zľavu a kúpili pár klbiek. 

Na trénovanie jemnej motoriky je to vynikajúce. Zvládajú aj prváčence aj deti s apergerovym syndrómom či vysokofunkčným autizmom. 

  

Priadzu si na rovnej podložke upravíme do kruhu a to tak, aby očká išli smerom dnu alebo von, no všetky jedným smerom. Potom obtočíme ešte jeden okruh okolo a začneme. Sľučku z vnútorného kruhu pretiahneme cez sľučku vonkajšieho kruhu. Vždy vedľa seba. Občas sa nám bude priadza točiť. Hlavne v tomto prvom okruhu. Preto je dôležité byť trpezlivý a otáčať si priadzu rovnakým smerom. Už v treťom okruhu si priadza zvykne a sľučky sa prestanú otáčať. 

    

Na konci som však pri opačnom smere pletenia neodhadla ukončenie, preto som očko zošila so spodným, aby sa nákrčník nevypáral.

Som zvyknutá z klasického pletenia na pletenie smerom vľavo. Dievčina, s ktorou sme sa učili si vybrala smer vpravo. Musela som trošku zabojovať so svojou predstavivosťou. Šlo to. Aj dievčina videla, že ja sa snažím prispôsobiť a som trpezlivá. Keď urobila chybu v prvých dvoch radoch musela som si dlhšie pozerať pletenie, kým som prišla na to, kde je problém. Páčilo sa jej. Pri prvom nákrčníku pochopila princíp a dokonca - aj pri svojom handikepe, asperger - pomáhala a ukazovala ostatným, čo robiť. Je vidieť, že rodičia sú praktickí ľudia a vedú ju aj doma k samostatnosti. 

Šál pletený na hrabliach

https://www.youtube.com/watch?v=zIsyrUSx_r8&t=258s 

Iné nákrčníky

https://www.dobre-napady.sk/pre-domacnost/pletieme-a-hackujeme/825-pletieme-nakrcnik

https://www.dobre-napady.sk/pre-domacnost/pletieme-a-hackujeme/1041-pletieme-sale 

 

Hľadať

Odkazovač

Maja

Zelená šipka sa zobrazí len pre prihlásených. Boli ste prihlásená? (Z odkazovača to nevidím.)

08/12/2021 - 09:40
AntoniaM

Dobry den, rovnako mi nejdu stiahnut pracovne listy HRAME SA S CISLAMI pre tretiakov. Ta ikonkaso zelenou sipkou sa pri otvoreni jednotlivych pracovnych listov nezobrazuje.

08/12/2021 - 09:14
Maja

Na stiahnutie treba kliknúť na ikonku so zelenou šipkou pri obrázku (iba pre prihlásených). Napíšte cez kontaktný formulár, čo presne vám nejde otvoriť, či vytlačiť.

07/12/2021 - 09:07
Tatiana Ďurán

Dobrý deň. Prosím Vás prečo sa tie obrázky nedaju vytlačiť? Stiahla som si čísla a vobec mi to nechce otvoriť a už vobec nie vytlačit.

30/11/2021 - 10:23
silbod

Viera Baričiaková, ktorý obrázok, prosím, máte na mysli? Obrázky sú kreslené v skicári.

14/11/2021 - 17:52
Viera Baričiaková

Dobrý večer, keď si pomocou zelenej šípky stiahnem dokument, uloží ho v png a nejde vytlačiť čitateľne. Neviem, kde robím chybu...?

14/11/2021 - 17:02 1
silbod

Niekto, je nám ľúto, že bol nešťastný. My takto učíme deti v škole, že všetko nemá v živote riešenie a majú sa učiť prijať prehru.

02/10/2021 - 11:39
niekto

Velkonocne bludisko. to s ktorou farbou vymalujeme vajicka, nema riesenie....
Syncek bol nestastny, ze nenasiel cestu....Alebo je to naschval?

02/10/2021 - 08:13
silbod

Chemykarsk,pôvodne vznikla stránka ako pomocník pre rodiny s deťmi o tvorení,varení. Matematiku som sem položila,lebo sa mi nepáčili vydané učebnice matematiky.Pokračovala som

26/09/2021 - 14:35 1
chemykarsk

Dobrý deň, bolo by dobré, keby tu bolo viac materiálov pre 2.stupeň ZŠ a napríklad aj tu dať iné testy z predmetov okrem matematiky.
Ďakujem. :)

26/09/2021 - 11:40 2

Zrušiť

Partneri