Varíme so zázvorom

Dnes si urobíme pár receptov zo zázvoru alebo ako ho volali naši prastarí rodičia - z ďumbieru či z ginger.  Sú úplne iné ako poznáte alebo nájdete v časopisoch.

Teraz, keď už budeme mať o chvíľu chrípkové obdobie, sa nám asi zídu. 

Zázvor - slovensky ďumbier - zlepšuje žalúdočné pohyby, obmedzuje kŕčr v tráviacom trakte, znižuje hladinu cholesterolu, stimuluje cirkuláciu krvi, spomaľuje vznik nádorových ochorení, posilňuje imunitný systém. Koreň zázvoru obsahuje prchavé aromatické silice, ostré fenolické deriváty, draslík.

Ak vo varení používate sušený ďumbier, myslite na to, že 1 čajová lyžička sušeného zázvoru sa rovná jednej polievkovej lyžici nastrúhaného čerstvého zázvoru. Ak máte možnosť, určite však radšej používajte čerstvý - sušený ako aj konzervovaný nenahradí typickú vôňu čerstvého. 

O zázvore si môžete viac prečítať na našej spriatelenej stránke http://www.kvetinky.eu/bylinky-za-oknom-a-vonku/dumbier-zazvor-ginger  

Zázvorová limonáda

60 g zázvoru nakrájame na menšie kúsky a zalejeme 400 ml vriacej vody. Prikryjeme a necháme luhovať pol hodiny. Potom scedíme do hrnca. Vmiešame 3 polievkové lyžice medu, šťavu z dvoch pomarančov a jedného citróna a môžeme pridať pár lístkov mäty priepornej. Podávame vlažné.

Zázvor môžeme znova zaliať, ale už len 300 ml vody a necháme luhov pol hodiny. potom zlejeme a primiešame suroviny ako predtým - rovnaké množstvo. 

A nakoniec môžete zázvor použiť aj tretíkrát, ale už ho zalejete len 150 ml vody. Necháte pol hodiny luhovať a potom pridáme rovnaké množstvo surovín ako prvýkrát.

Zázvorová vianočná limonáda

120 g zázvoru nakrájame na menšie kúsky. vhodíme do litra viracej vody, kde necháme luhovať pod pokrievkou asi pol hodiny. Spolu so zázvorom necháme luhovať aj jeden veľký kúsok škorice. Vývar zlejeme do džbánu cez sitko. Vlejeme asi 250 ml perlivej minerálky a šťavu z dvoch limetiek. Podávame vlažné.

 

Zázvorový likér

Do 500 ml vodky vsypeme na jemno nastrúhaný ďumbier bez šupky. Vmiešame 4 polievkové lyžice medu - vhodnejší je lesný. Nakoniec vmiešame šťavu z jednej limetky - môže byť aj citrón, ale limetka je jemnejšia a likér má ozaj lepšiu chuť. Ak chcete, môžete pridať 4 klinčeky. 
Necháme dva týždne odležať na chladnom tmavom mieste. Potom zlejeme cez plátno do krčaha a môžeme podávať. Likér je veľmi tuhý. S množstvom to radšej nepreháňajte.

Jesenný zázvorový nápoj

100 g mrkvy a 200 g cvikly odšťavíme spolu s 30 g zázvoru. Vmiešame polievkovú lyžicu medu a doplníme minerálkou v pomere 1:1. 

 Zázvorové pivo

50 g zázvoru nastrúhame na jemno a zalejeme 1/2 litrom minerálnej vody bez bubliniek (my používame Lucku). Necháme prevrieť na strednom plameni. Pridáme 150 g krupicového cukru. Zľahka premiešame, aby sa cukor rozpustil. Necháme vychladiť na asi 23 °C. potom cez prežehlené plátno scedíme do kameninovej čistej nádoby alebo sklenenej. Pridáme kocku rozmrveného droždia a prilejeme ešte asi 1,5 liter minerálky izbovej teploty. Mierne prehrkáme, aby sa droždie rozpustilo. Vlejeme asi 2 polievkové lyžice citrónovej šťavy. Nádobu uzavrieme vrchnákom (nádoba má byť naplnená asi 4 - 5 cm pod vrchnákom, aby mal kde unikať vzduch). Necháme asi 48 hodín pôsobiť niekde vzadu na pracovnej linke - nie na priamom slnku. Každých asi 10 - 12 hodín otvoríme opatrne vrchnák a vypustíme vzduch. Potom nádobu vložíme do chladu, čím sa kvasenie utlmí. Podávame chladené. 

Zázvorová kaša

Na polievkovej lyžici masla osmažíme polievkovú lyžicu na hrubo nastrúhaného zázvoru aj so šupou. Pridáme nakrájanú jednu veľkú červenú cibuľu a dobre presmažíme. Prisypeme 200 ml preosiatej ryže. Osmažíme. Zalejeme 300 ml vriacej vody. Na miernom plameni varíme za občasného premiešania asi 3 - 5 minút. Potom rozmixujeme a za stáleho miešania necháme zovrieť (prípadne varíme nad parou). Prikryjeme a necháme dôjsť asi 10 minút. 

 

 

Hľadať

Odkazovač

silbod

Viera Baričiaková, ktorý obrázok, prosím, máte na mysli? Obrázky sú kreslené v skicári.

14/11/2021 - 17:52
Viera Baričiaková

Dobrý večer, keď si pomocou zelenej šípky stiahnem dokument, uloží ho v png a nejde vytlačiť čitateľne. Neviem, kde robím chybu...?

14/11/2021 - 17:02 1
silbod

Niekto, je nám ľúto, že bol nešťastný. My takto učíme deti v škole, že všetko nemá v živote riešenie a majú sa učiť prijať prehru.

02/10/2021 - 11:39
niekto

Velkonocne bludisko. to s ktorou farbou vymalujeme vajicka, nema riesenie....
Syncek bol nestastny, ze nenasiel cestu....Alebo je to naschval?

02/10/2021 - 08:13
silbod

Chemykarsk,pôvodne vznikla stránka ako pomocník pre rodiny s deťmi o tvorení,varení. Matematiku som sem položila,lebo sa mi nepáčili vydané učebnice matematiky.Pokračovala som

26/09/2021 - 14:35
chemykarsk

Dobrý deň, bolo by dobré, keby tu bolo viac materiálov pre 2.stupeň ZŠ a napríklad aj tu dať iné testy z predmetov okrem matematiky.
Ďakujem. :)

26/09/2021 - 11:40 2
Kavalková

Ďakujem za registráciu ?

22/09/2021 - 07:29 1
silbod

Anka, po prihlásení na stránku, si daný obrázok stiahnite pomocou zelenej šípky v pravom dolnom rohu do svojho počítača. Z počítača vytlačíte.

21/06/2021 - 18:55 1
Anka

Dobrý deň v časti etikety a nálepky sa napr. vybraný obrázok nedá uložiť na tlač A4.

21/06/2021 - 10:12
Maja

Reklamy nám pomáhajú financovať beh stránky a sú automatické, záleží aj od vašich nastavení (prehliadač, google, cookies) ako sa zobrazia.

03/05/2021 - 18:12

Zrušiť

Partneri