Dnes doma varíme už okrem bielej aj čiernu či natural ryžu. 

Ryža, ktorá nám pripomína Indiu

250 g bielej ryže, 4 väčšie mäsité paradajky, 2 menšie žlté cibule, 3 strúčiky cesnaku, soľ, cukor, vínny ocot, slnečnicový olej, mleté čierne korenie, kari korenie, voda

Ryžu uvaríme s kari korením.Scedíme. Do ryže vmiešame nakrájané paradajky na plátky, cubuľu na tenké polkolieska a na tenké plátky cesnak. Z ostatných surovín si pripravíme zálievku. Premiešame ryžu so zálievkou. 

Máme ju radi aj len takto. Môžme ju však podávať aj k pečenému alebo varenému mäsu.

Ryžový puding, ktorý nám pripomína Španielsko

500 m plotučného mlieka, 200 g bielej ryže, štipka soli, 4 polievkové lyžice vanilínového cukru, 100 ml šľahačky, trocha citrónovej kôry

Mlieko s cukrom necháme zovrieť nad parou. Stíšime plameň a vsypeme prebratú, prepláchnutú ryžu studenou a horúcou vodou. Za občasného premiešania varíme do mäkka - asi štvrť hodiny. Odstavíme a necháme vychladnúť. Občas premiešame. Do studeného vmiešame do tuha ušľahanú šľahačku. Podávame v miskách posypané trocou citrónovej kôry. 

Ryža od mojej žiačky

250 g bielej ryže, 2 polievkové lyžice slnečnicového oleja, 1/2 čajovej lyžičky kari korenia, 1/2 čajovej lyžičky soli, vriaca voda

Ryžu preberieme a prepláchneme v studenej a horúcej vode. Na oleji potom stečenú ryžu opečieme pomocou jemného, ale dôkladného premiešania. Opražíme ju do sklovita. Pridáme kari korenie a soľ. Premiešame a zalejeme vriacou vodou asi 2 cm nad úroveň ryže. Premiešame a na miernom plameni povaríme 15 minút. Potom prikryjeme a necháme dôjsť, kým nebudeme podávať.

Ryžová kaša

200 g guľatozrnnej bielej ryže, 20 g cukru, 800 ml mlieka, 50 g masla, 50 g postrúhanej horkej čokolády

Ryžu prepláchneme vriacou vodou a uvaríme v mlieku s cukrom nad parou asi 18 - 20 minút. Ryžu miešame počas varenia, aby zhustla na kašu, ale sa nepripálila. Kašu rozlejeme do misiek, polejeme maslom a posypeme čokoládou. Podávame teplé. 

 

Ako sme varili ryžu v minulosti

https://www.dobre-napady.sk/pre-domacnost/varime-so-sefkucharom/sefkuchar-vari-sampionovu-ryzu 

https://www.dobre-napady.sk/pre-domacnost/varime-pecieme/ryza

https://www.dobre-napady.sk/pre-skolakov/pokusy-pre-kazdeho/robime-farebnu-ryzu