Veľkonočná hrudka

Tentokrát sme si vymenili role so šéfkuchárom Romanom. Chcela som od neho nejaký recept k Veľkej noci a medzi iným som spomenula Veľkonočnú hrudku. Na moje prekvapenie som zistila, že toto jedlo vôbec nepozná. Nuž sme mu jednu s dcérou uvarili.

 Veľkonočná hrudka

Prichystáme si suroviny:  2 l mlieka, 16 vajíčok strednej veľkosti, 1 čajová lyžička soli, 4 polievkové lyžice posekanej pažítky

Do veľkého hrnca si dáme variť mlieko. Do vriaceho mlieka vsypeme polovicu soli a polovicu pažítky. Medzitým si vyšľaháme vajíčka v pohári.

 vajíčka šľahací nádstavec vajíčka mlieko mlieko mlieko s pažítkou mlieko a vajíčka

Do vriaceho hrnca opatrne vlejeme vyšľahané vajíčka. Mixujeme na menšej rýchlosti vajíčka v mlieku, pričom plyn máme na najmenšom. Mixujeme s krátkymi prestávkami až kým nezačne hmota tvarohatieť - taký názov vymyslela dcéra. Kým sa nezačne hmota zrážať. Tento proces môže trvať aj pol hodinu. Potom prisypeme druhú polovicu soli a pažítky. Ešte chvíľu mixujeme, ale už vypneme plyn, lebo hrniec je dosť horúci a mlieko nám ešte asj 5 minút bude vrieť.

 plyn mixovanie mlieko vajíčkový tvaroh 

Potom zlejeme ako keď robíme syr cez vysterilizovanú plienku a sitko. Necháme stiecť na šporáku alebo niekde v kúte, kde nám hrnce nebudú zavadzať - proste v prirodzenom prostredí, čo môže trvať aj niekoľko hodín. Potom vyklopíme  na tanier a necháme schladiť.

 
cedenie cedenie vajíčkový tvaroh vajíčkový tvaroh

veľkonočná hudka 

Veľkonočnú hrudku podávame na obloženej mise počas sviatkov jari.

 šéfkuchár Roman

Na záver

Išli sme spolu na farmu, kde si vždy na varenie syra alebo výrobu jogurtu kupujem mlieko. Kúpili sme domáce vajíčka a mlieko. Doma sme si všetko pripravili a začali pracovať. Musím povedať, že šéfkuchár Roman mi vracal presne to, čo robievam ja, keď on varí. Neustále zavadzal a vypytoval sa. A zapisoval si. Presne takto si psychológovia predstavujú nastavenie "zrkadla".

Keď som však potom videla zápisky, nebol to len postup, ale už aj vymyslené iné recepty.

Hľadať

Odkazovač

Tatiana Ďurán

Dobrý deň. Prosím Vás prečo sa tie obrázky nedaju vytlačiť? Stiahla som si čísla a vobec mi to nechce otvoriť a už vobec nie vytlačit.

30/11/2021 - 10:23
silbod

Viera Baričiaková, ktorý obrázok, prosím, máte na mysli? Obrázky sú kreslené v skicári.

14/11/2021 - 17:52
Viera Baričiaková

Dobrý večer, keď si pomocou zelenej šípky stiahnem dokument, uloží ho v png a nejde vytlačiť čitateľne. Neviem, kde robím chybu...?

14/11/2021 - 17:02 1
silbod

Niekto, je nám ľúto, že bol nešťastný. My takto učíme deti v škole, že všetko nemá v živote riešenie a majú sa učiť prijať prehru.

02/10/2021 - 11:39
niekto

Velkonocne bludisko. to s ktorou farbou vymalujeme vajicka, nema riesenie....
Syncek bol nestastny, ze nenasiel cestu....Alebo je to naschval?

02/10/2021 - 08:13
silbod

Chemykarsk,pôvodne vznikla stránka ako pomocník pre rodiny s deťmi o tvorení,varení. Matematiku som sem položila,lebo sa mi nepáčili vydané učebnice matematiky.Pokračovala som

26/09/2021 - 14:35 1
chemykarsk

Dobrý deň, bolo by dobré, keby tu bolo viac materiálov pre 2.stupeň ZŠ a napríklad aj tu dať iné testy z predmetov okrem matematiky.
Ďakujem. :)

26/09/2021 - 11:40 2
Kavalková

Ďakujem za registráciu ?

22/09/2021 - 07:29 1
silbod

Anka, po prihlásení na stránku, si daný obrázok stiahnite pomocou zelenej šípky v pravom dolnom rohu do svojho počítača. Z počítača vytlačíte.

21/06/2021 - 18:55 1
Anka

Dobrý deň v časti etikety a nálepky sa napr. vybraný obrázok nedá uložiť na tlač A4.

21/06/2021 - 10:12

Zrušiť

Partneri