Ako sme farbili vajíčka 2

Zase som vytiahla kuchársku knihu prastarej mamy a znova ako už tisíckrát - listovala v jej poznámkach na konci knižky. A znova som tam objavila niečo, čo som si predtým nevšimla.    

AKO FARBIŤ VAJÍČKA  a skúsili sme.

Ako sa nám vydaril pokus? Čítajte ďalej.

Potrebujeme: vyfúknuté vajíčka s bielou škrupinkou (kedysi neboli v jarnom období vajíčka s hnedou škrupinkou, lebo neboli sliepky chované čerstvou trávou), polievkovú lyžicu jari, liter vlažnej vody

Jar rozpustíme vo vode a hubkou opatrne umyjeme škrupinky, aby sme vajíčko odmastnili. Potom chytía lepšie farbu.modré vajíčkoTak jedno vajíčko nám prasklo, nevadí - na budúce nepraskne.

Do hrnčeka dáme 6 polievkových lyžíc nasekanej červenej kapusty, 1 polievkovú lyžicu octu a 3 dl vody. Vložíme vajíčko tak,aby bolo asi 2 cm prikryté zvrchu.

Necháme variť asi 15 minút. Potom prikryjeme a necháme stáť asi 12 hodín. Vyberieme a opláchneme vo vlažnej vode.

 

 

 zelené vajíčko


Do hrnčeka s 3 dl vody vložíme asi 4 polievkové lyžice posekaného špenátu, 4 bobkové listy, 4 polievkové lyžice čerstvej trávy (my sme dali proso a pšenicu), trochu rozmarínu alebo kôpru. Vložíme vajíčko tak,aby bolo asi 2 cm pod hladinou. Pridáme 1 polievkovú lyžicu octu.

Povaríme vo vode 20 minút. Potom prikryjeme a necháme asi 12 hodín odpočívať.

Vyberieme a opláchneme vo vlažnej vode. Necháme vysušiť na mriežke.

 

 

 žlté vajíčko


 

 

Do hrnčeka dáme 1 dl pomarančovej šťavy, 2 dl vody, nakrájané šupy z 3 pomarančov, polievkovú lyžicu octu. Vložíme vajíčko tak, aby bolo prikryté asi 2 cm vodou.

Necháme variť 20 minút. Odstavíme, pridáme polievkovú lyžicu vchnej šupy zo žltej cibule. Premiešame. Prikryjeme a necháme stáť asi 12 hodín.

Vyberieme a opláchneme vo vlažnej vode. Necháme vysušiť na mriežke.

 

 

 hnedé vajíčkoTak toto bol na prvý pohľad nezmysel, ale celkom to vyšlo. Keď už sme boli v tom farbení, všimla som si, že zo včera zostala v kávovare káva.

Zaliala som vajíčko úplne po vrch kávou. Nechali sme vajíčko prevrieť asi 15 minút. Prikryli sme hrnček a nechali chvíľu vyluhovať. potom sme vajíčko vybrali a opláchli vo vlažnej vode.

Necháme vysušiť na mriežke.

 

 

 červené vajíčko

 

Do hrnčeka vložíme 5 polievkových lyžíc nastrúhanej cvikle, zalejeme polievkovou lyžicou octu a premiešame.  Dolejeme 3-4 dl vody. Vložíme vajíčko tak, aby sme ho úplne prikryli.

Necháme variť asi 20 minút. Potom odstavíme, prikryjeme a necháme stáť 12 hodín.

Vyberieme a opláchneme vo vlažnej vode. Necháme vysušiť na mriežke.

Toto vajíčko sme zrejme dobre neodmastnili, alebo tie čiarky porobila nastrúhaná cvikla - na budúce ju skúsime dať len na plátky, možno malo poškodenú škrupinku - ktožeho vie?

 

 oranžové vajíčko


 

Toto bolo prvé vajíčko, čo sme išli maľovať. Zabudli sme ho odmastniť.

Do hrnčeka vložíme 3 orechové škrupinky, pokrájanú mrkvu, pokrájanú červenú cibuľu, pokrájanú žltú cibuľu. Zalejeme polievkovou lyžicou octu a premiešame. Zalejeme 500 ml vody a vložíme vajíčko tak,aby bolo úplne zakryté, prípadne 2 cm pod hladinou.

Necháme variť na miernom plameni 20 minút. Potom prikryjeme, odstavíme a necháme vyluhovať 24 hodín.  Vyberieme a opláchneme vo vlažnej vode. Necháme vyschnúť na mriežke.

Nuž niektoré faby sa nám nepodarili ako by som chcela. Lenže vlastne ani neviem ako mali vyzerať. Možno sa zmenilakvalita škrupinky na vajíčku, možno ocot, možno sme ich neodmastnili dobre, neviem.

Skúste vy, možno vy to zvládnete lepšie. Budeme vám držať palce.

 

Hľadať

Kalendár udalostí

Odkazovač

silbod

Marginean Camelia, aké pracovné listy by ste potrebovali?

19/09/2020 - 09:09
Marginean Camelia

Chcela by som pracovné listy.

19/09/2020 - 04:48
Marginean Camelia

Chcela som pracovné listy. Dakujem!

19/09/2020 - 04:47
silbod

Iveta, pracovné listy si môžete stiahnúť po prihlásení sa. Môžete ich používať na nekomerčné účely. A nesmiete odstraňovať logo.

11/09/2020 - 14:18
Iveta

Dobrý deň,
prosím Vás je možne si stiahnut listy pre deti?

11/09/2020 - 11:41 1
silbod

Pani lacova.m nálepky máme tu https://www.dobre-napady.sk/pre-domacnost/etikety-nalepky Zatiaľ to boli na lekváre, darčeky alebo zošity.

18/06/2020 - 14:09 1
lacova.m

hladam nalepku baza

18/06/2020 - 13:55
silbod

Petra, napíšte na Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript., cez odkazovač sa to nedá riešiť... U nás nie je podmienka byť pracovníkom školy.

14/05/2020 - 14:48 1
Petra

Dobrý deň. Zaregistrovala som sa ako súkromná osoba. Bez školy. Chcela som pracovné listy. Prišiel mail na aktiváciu, ale nejde mi to.
Petra

14/05/2020 - 11:28
silbod

Vanda, musíte si nájsť na konkrétnom náhľade prac.listu vpravo dolu zelenú šípku a na ňu kliknúť. Pracovný list sa Vám vo formáte JPG alebo PNG. Potom yvtlačíte.

06/05/2020 - 13:02 1

Zrušiť

Výstavy

Žiadne nadchádzajúce udalosti na zobrazenie!

Partneri