Učíme sa o lienke

Dnes sme ohŕňali s deťmi v škole zemiaky. Niektoré už kvitnú. Niektorým kvety odpadli pri silnejšom vetre. Ani ich nemáme tak veľa na pozemku. Nám však práca trvala dosť dlho. Pozorovali sme chrobáčiky i mušky čo sa tmolili po rastlinkách i pôde. Deti fotili na mobily a potom skúšali hľadať na internete čo to je. Nevedela som si na rýchlo spomenúť na názov aplikácie, podľa ktorej by mohli túto našu spoločnosť identifikovať. Našli sme len aplikáciu na rastlinky. Neporadíde?

Najviac nás zaujala jedna lienka. Museli sme ozaj stíchnuť, aby sme ju nevyľakali. Vôbec sa nechcela dať fotiť. Pritom tá známa lienka z Ferda mravca bola parádnica a fiflenka, ktorá sa chcela ukazovať len pred kamerami.

Keď otvoríme Wikipédiu, čo sa dozvieme o lienke? Všeličo. Napríklad aj to, že tá naša na fotografii je lienka severoamerického typu. Naša lienka je červená a má sedem čiernych bodiek. Áno ako tá z Ferda mravca.

Dospelá lienka meria 5 – 8 mm. Zoberme si pravítko a pozrime sa na dieliky na ňom. Takto si budeme lepšie vedieť predstaviť veľkosť chrobáčika. Telo je okrúhle a vypuklé, čiastočne prekrýva hlavu. Tieto chrobáčiky sú lesklé a hladké, niektoré môžu byť ochlpené. Článkované tykadlá majú krátke kyjačikovité zakončenia. Lienky žijú v rozličných častiach sveta od nížin až po horské oblasti. Prebývajú na rozličných rastlinách, na ktorých larvy aj dospelé prenasledujú vošky. Dospelé jedince lienky sa prebúdzajú v prvých teplých jarných dňoch. Spočiatku sa živía aj peľom a nektárom, no keď sa objavia prvé vošky, postupne sa stávajú iba tie ich hlavnou potravou. Jedna lienka denne zožerie až 50 vošiek. Lienky, ktoré zimujú v budovách, môžu byť aktívne aj počas zimy. Lienky sa môžu dožiť aj pätnásť rokov.

    

Zajtra budeme trochu kresliť obrázky a počítať príklady z matematiky, Môžete spolu s nami.

           

 

Alebo si vyrobte s nami jednu z orechovej škrupiny či z papiera.

https://www.dobre-napady.sk/pre-deti/tvorime-s-detmi/1211-druhy-diel

https://www.dobre-napady.sk/pre-deti/tvorime-s-detmi/1426-tvorime-jarne

https://www.dobre-napady.sk/pre-deti/tvorime-s-detmi/733-tvorime-so-skolkarmi-2

https://www.dobre-napady.sk/pre-deti/tvorime-s-detmi/1461-tvorime-jarne-2 

 

Akú sme robili karnevalovú masku lienka?

https://www.dobre-napady.sk/pre-deti/karnevalove-masky/231-maska-na-karneval-lienka

 

Pár starších maľovánok s lienkou nájdete aj medzi našimi detskými obrázkami.

https://www.dobre-napady.sk/omalovanky/zvierata/category/17-zvierata

Hľadať

Odkazovač

Zuzka12

Dobrý deň, konečne som prihlásená, veľmi dobrá stránka

11/01/2022 - 18:19 1
Maja

Kamil, kvasinky cukor neprodukujú,v kvásku prebieha fermentácia - kvasenie.(V biochémii je úzko definované ako extrakcia energie zo sacharidov bez prítomnosti kyslíka.)

31/12/2021 - 18:24
Kamil

Cukor do kvasku
Naco kvasinky samé vytvárajú cukor asi pani nie je biologická ale tape co ju naucili

28/12/2021 - 21:54
Maja

Zelená šipka sa zobrazí len pre prihlásených. Boli ste prihlásená? (Z odkazovača to nevidím.)

08/12/2021 - 09:40
AntoniaM

Dobry den, rovnako mi nejdu stiahnut pracovne listy HRAME SA S CISLAMI pre tretiakov. Ta ikonkaso zelenou sipkou sa pri otvoreni jednotlivych pracovnych listov nezobrazuje.

08/12/2021 - 09:14
Maja

Na stiahnutie treba kliknúť na ikonku so zelenou šipkou pri obrázku (iba pre prihlásených). Napíšte cez kontaktný formulár, čo presne vám nejde otvoriť, či vytlačiť.

07/12/2021 - 09:07
Tatiana Ďurán

Dobrý deň. Prosím Vás prečo sa tie obrázky nedaju vytlačiť? Stiahla som si čísla a vobec mi to nechce otvoriť a už vobec nie vytlačit.

30/11/2021 - 10:23
silbod

Viera Baričiaková, ktorý obrázok, prosím, máte na mysli? Obrázky sú kreslené v skicári.

14/11/2021 - 17:52 1
Viera Baričiaková

Dobrý večer, keď si pomocou zelenej šípky stiahnem dokument, uloží ho v png a nejde vytlačiť čitateľne. Neviem, kde robím chybu...?

14/11/2021 - 17:02
silbod

Niekto, je nám ľúto, že bol nešťastný. My takto učíme deti v škole, že všetko nemá v živote riešenie a majú sa učiť prijať prehru.

02/10/2021 - 11:39

Zrušiť

Partneri