Zuby

Čo je to? Nuž to, bez čoho by sme boli hladní alebo aspoň nemohli zahryznúť do výborného rezňa či neochutnali dobre upečenú chlebovú kôrku. Ako sa starať o svoje zuby?

Väčšina z nás má minimálne aspoň rešpekt pred zubárom, ak sa ho priam nebojí a ide k nemu len ak tam zubymusí. Viete, že by ste mali raz ročne ísť na prehliadku k zubárovi? Deti raz za pol roka. Kedy ste zašli prvýkrát s dieťaťom k zubárovi? Odborníci odporúčajú ísť asi v roku a pol prvýkrát. A čo ešte okrem týchto prehliadok zvyčajne lekári odporúčajú? Nuž dvakrát ročne ísť aj na dentálnu hygienu a to nie len dospelým, ale aj deťom asi od piateho roku života, kedy sa už predpokladá väčší počet trvalých zubov.
Hlavne však odborníci odporúčajú poriadne si čistiť zuby ráno aj večer a pokiaľ sa to dá aj po obede. Pričom čistenie by malo byť zubnou kefkou – u menších detí mäkkou, u dospelých mäkkou až strednou a prečistiť si jemne aj jazyk a nakoniec vypláchnuť ústa ústnou vodou. Po večernom umývaní už určite nejesť a nepiť, aby sa počas noci vytváral v ústnej dutine len jemnejší povlak.

Spomenuli sme zopár odbornejších názvov. Poďme si ich vysvetliť.

Zub

Skladá sa z korunky – viditeľná časť zuba a koreňa – časť zuba v ďasne, ktorá prichytáva zub do čeľuste.

Zubná sklovina – chráni korunku zuba – je to najtvrdšie tkanivo v ľudskom organizme.
Dentin – väčšia časť zuba pod sklovinou – udáva farbu zubu.
Dreň – vnútorná časť zuba bohatá na nervy a krv.

Zubný povlak - plak

Takmer neviditeľná mäkká a lepkavá vrstva obsahujúca baktérie, ktorá sa tvorí na zuboch počas jedenia. Práve ona spôsobuje zubný kaz.

Zubný kameň

Stvrdnutý zubný plak, ktorý sa podobá na kameň a je veľmi pevne prichytený na zube. Niektorí vedci hovoria, že zubný plak je aj za 24 hodín schopný sa premeniť na zubný kameň.
Prevencia vytvorenia zubného kameňa je dobré čistenie zubov každý deň a pravidelné čistenie nie len kefkou, ale aj zubnou niťou u starších detí a dospelých a pravidelná návšteva dentálnej hygieny, kde lekár pomáha zubnej sklovine aj tzv. fluorizáciou.

Zubná kefka

Často spomíname zubnú kefku. Ako dlho by sme mali používať jednu? Ťažko povedať presne. Zubnú kefku používame, kým nemá rozstrapkané štetiny a veľmi vykrivené. Určite však nie dlhšie ako 3 mesiace. Po chorobe kefky radšej vymieňame, aby sme si do ústnej dutiny nezanášali baktérie, ktoré mohli na nej zostať.
Po každom čistení zubov kefku dobre umyjeme v teplej vode a v studenej a necháme v poháriku s nezakrytými štetinami vysušiť.
Keď boli moje deti menšie, zvykla som im kefky vždy cez víkend dobre povyplachovať v prevarenej vode so sódou bikarbónou (500 ml vody uvaríme a vmiešame ? čajovej lyžičky sódy bikarbóny) a podobne som robila aj počas choroby vždy po večernom umývaní. Niekde som sa to kedysi dočítala, že to vraj pomôže pre dlhšiu trvácnosť kefky a aj pre zmenšenie prenosu baktérii a zvykla som si na to.

Ako si čistiť zuby?

Najprv si zuby očistíme v hornom rade zhora na dol. Potom spodné obrátene, aby sme neodkrývali korene zubov.

Potom si očistíme vnútornú stranu zubov podobne.

Nakoniec očistíme vrchnú časť zubov.

Ústa si dobre vypláchneme vlažnou vodou z pohárika.

Môžeme použiť zubnú niť – hlavne pred nocou. A zase si dobre vypláchneme ústa vlažnou vodou a nakoniec ústnou vodou.

Deti je potrebné od útleho veku viesť k poriadnemu čisteniu zubov, aby to v puberte a neskoršom veku brali ako samozrejmosť. Hlavne im dávajme správny príklad svojim konaním.

Hľadať

Kalendár udalostí

Odkazovač

stanislava kacmarikova

Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.

26/09/2020 - 20:13
silbod

Marginean Camelia, aké pracovné listy by ste potrebovali?

19/09/2020 - 09:09
Marginean Camelia

Chcela by som pracovné listy.

19/09/2020 - 04:48
Marginean Camelia

Chcela som pracovné listy. Dakujem!

19/09/2020 - 04:47
silbod

Iveta, pracovné listy si môžete stiahnúť po prihlásení sa. Môžete ich používať na nekomerčné účely. A nesmiete odstraňovať logo.

11/09/2020 - 14:18
Iveta

Dobrý deň,
prosím Vás je možne si stiahnut listy pre deti?

11/09/2020 - 11:41 1
silbod

Pani lacova.m nálepky máme tu https://www.dobre-napady.sk/pre-domacnost/etikety-nalepky Zatiaľ to boli na lekváre, darčeky alebo zošity.

18/06/2020 - 14:09 1
lacova.m

hladam nalepku baza

18/06/2020 - 13:55
silbod

Petra, napíšte na Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript., cez odkazovač sa to nedá riešiť... U nás nie je podmienka byť pracovníkom školy.

14/05/2020 - 14:48 1
Petra

Dobrý deň. Zaregistrovala som sa ako súkromná osoba. Bez školy. Chcela som pracovné listy. Prišiel mail na aktiváciu, ale nejde mi to.
Petra

14/05/2020 - 11:28

Zrušiť

Výstavy

Žiadne nadchádzajúce udalosti na zobrazenie!

Partneri