Zuby

Čo je to? Nuž to, bez čoho by sme boli hladní alebo aspoň nemohli zahryznúť do výborného rezňa či neochutnali dobre upečenú chlebovú kôrku. Ako sa starať o svoje zuby?

Väčšina z nás má minimálne aspoň rešpekt pred zubárom, ak sa ho priam nebojí a ide k nemu len ak tam zubymusí. Viete, že by ste mali raz ročne ísť na prehliadku k zubárovi? Deti raz za pol roka. Kedy ste zašli prvýkrát s dieťaťom k zubárovi? Odborníci odporúčajú ísť asi v roku a pol prvýkrát. A čo ešte okrem týchto prehliadok zvyčajne lekári odporúčajú? Nuž dvakrát ročne ísť aj na dentálnu hygienu a to nie len dospelým, ale aj deťom asi od piateho roku života, kedy sa už predpokladá väčší počet trvalých zubov.
Hlavne však odborníci odporúčajú poriadne si čistiť zuby ráno aj večer a pokiaľ sa to dá aj po obede. Pričom čistenie by malo byť zubnou kefkou – u menších detí mäkkou, u dospelých mäkkou až strednou a prečistiť si jemne aj jazyk a nakoniec vypláchnuť ústa ústnou vodou. Po večernom umývaní už určite nejesť a nepiť, aby sa počas noci vytváral v ústnej dutine len jemnejší povlak.

Spomenuli sme zopár odbornejších názvov. Poďme si ich vysvetliť.

Zub

Skladá sa z korunky – viditeľná časť zuba a koreňa – časť zuba v ďasne, ktorá prichytáva zub do čeľuste.

Zubná sklovina – chráni korunku zuba – je to najtvrdšie tkanivo v ľudskom organizme.
Dentin – väčšia časť zuba pod sklovinou – udáva farbu zubu.
Dreň – vnútorná časť zuba bohatá na nervy a krv.

Zubný povlak - plak

Takmer neviditeľná mäkká a lepkavá vrstva obsahujúca baktérie, ktorá sa tvorí na zuboch počas jedenia. Práve ona spôsobuje zubný kaz.

Zubný kameň

Stvrdnutý zubný plak, ktorý sa podobá na kameň a je veľmi pevne prichytený na zube. Niektorí vedci hovoria, že zubný plak je aj za 24 hodín schopný sa premeniť na zubný kameň.
Prevencia vytvorenia zubného kameňa je dobré čistenie zubov každý deň a pravidelné čistenie nie len kefkou, ale aj zubnou niťou u starších detí a dospelých a pravidelná návšteva dentálnej hygieny, kde lekár pomáha zubnej sklovine aj tzv. fluorizáciou.

Zubná kefka

Často spomíname zubnú kefku. Ako dlho by sme mali používať jednu? Ťažko povedať presne. Zubnú kefku používame, kým nemá rozstrapkané štetiny a veľmi vykrivené. Určite však nie dlhšie ako 3 mesiace. Po chorobe kefky radšej vymieňame, aby sme si do ústnej dutiny nezanášali baktérie, ktoré mohli na nej zostať.
Po každom čistení zubov kefku dobre umyjeme v teplej vode a v studenej a necháme v poháriku s nezakrytými štetinami vysušiť.
Keď boli moje deti menšie, zvykla som im kefky vždy cez víkend dobre povyplachovať v prevarenej vode so sódou bikarbónou (500 ml vody uvaríme a vmiešame ? čajovej lyžičky sódy bikarbóny) a podobne som robila aj počas choroby vždy po večernom umývaní. Niekde som sa to kedysi dočítala, že to vraj pomôže pre dlhšiu trvácnosť kefky a aj pre zmenšenie prenosu baktérii a zvykla som si na to.

Ako si čistiť zuby?

Najprv si zuby očistíme v hornom rade zhora na dol. Potom spodné obrátene, aby sme neodkrývali korene zubov.

Potom si očistíme vnútornú stranu zubov podobne.

Nakoniec očistíme vrchnú časť zubov.

Ústa si dobre vypláchneme vlažnou vodou z pohárika.

Môžeme použiť zubnú niť – hlavne pred nocou. A zase si dobre vypláchneme ústa vlažnou vodou a nakoniec ústnou vodou.

Deti je potrebné od útleho veku viesť k poriadnemu čisteniu zubov, aby to v puberte a neskoršom veku brali ako samozrejmosť. Hlavne im dávajme správny príklad svojim konaním.

Hľadať

Kalendár udalostí

pon uto str štv pia sob ned
1
2
3
5
6
7
8
9
10
12
13
14
15
16
17
19
20
21
22
23
24
26
27
28
29
31

Akcie

21
mar
Centrum rodiny, Bazovského 6, Bratislava

25
mar
Centrum rodiny, Bazovskeho 6, Bratislava

30
mar
Zámok SchlossHof Rakúsko

01
máj
Zámok SchlossHof Rakúsko

04
máj
Zámok SchlossHof Rakúsko

Odkazovač

BathroomsWam

Hi!

6x8 bathroom remodel Downtown Manhattan : Bathroom ideas

21/03/2019 - 02:00
BathroomsWam

Good Morning!

Rustic bathroom renovations Clinton Hill - Bathroom remodelling bathroom renovations

21/03/2019 - 01:59
silbod

Krásne ste upravili stránku. Je živšia. Taká sviežejšia. Nehc sa darí.

16/03/2019 - 19:06 1
Maja

Tu môžete nechať krátky odkaz :)

16/03/2019 - 15:57 1

Zrušiť

Výstavy

Žiadne nadchádzajúce udalosti na zobrazenie!

Partneri